Baza wiedzy

Wkrocz z nami w świat, gdzie nadwaga i otyłość stają się przeszłością. Na naszym blogu znajdziesz informacje na temat metod skutecznego leczenia, które pomoże Ci odzyskać zdrowie.

-
wpisów

Wyróżnione wpisy

Wszystkie wpisy

5
min
21
.
03
.
2024
May 15, 2024

Mounjaro - jak podać lek?

Mounjaro jest najnowszym lekiem stosowanym w leczeniu otyłości oraz cukrzycy typu 2. Lek zawiera składnik aktywny — tirzepatyd, który jest analogiem GLP-1 i GIP. Pomaga w kontroli stężenia glukozy we krwi, poprzez zwiększenie wydzielania insuliny oraz zmniejsza apetyt. Lek na polskim rynku jest dostępny w formie fiolek oraz podawany jest podskórnie poprzez wstrzyknięcie, które można wykonać samodzielnie w domu. W artykule omówimy, jak właściwie się przygotować i wykonać zastrzyk lekiem Mounjaro oraz jakie środki ostrożności należy zachować. Jak przechowywać lek Mounjaro? Aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo leku Mounjaro, należy przestrzegać odpowiednich warunków jego przechowywania. Nieotwarte fiolki powinny być przechowywane w lodówce w temperaturze od 2°C do 8°C, z dala od elementu chłodzącego na końcu lodówki. Możliwe jest także przechowywanie nieotwartego leku w temperaturze pokojowej poniżej 30°C przez maksymalnie 21 dni. Należy jednak unikać zamrażania leku oraz przechowywania go w zamrażarce. Niewłaściwe przechowywanie może prowadzić do utraty skuteczności i właściwości leku, co może negatywnie wpłynąć na jego działanie. Dodatkowo zaleca się przechowywanie fiolki Mounjaro w oryginalnym kartonie, aby chronić ją przed światłem. Lek oraz wszystkie akcesoria, takie jak strzykawki i igły, powinny być przechowywane w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, aby zapobiec przypadkowemu spożyciu lub urazom.

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Czytaj
5
min
16
.
01
.
2024
May 15, 2024

Mysimba w leczeniu otyłości – jak działa? Odpowiedzi lekarza

Środek Mysimba, który pojawił się na polskim rynku po wielu latach od rejestracji pierwszego leku na odchudzanie (Meridia), od początku budził żywe zainteresowanie zarówno wśród pacjentów, jak i specjalistów z zakresu zdrowia. Ten artykuł skupia się na szczegółach związanych z terapią nadmiernej masy ciała przy pomocy preparatu Mysimba: kiedy zaczyna działać, jakie efekty można uzyskać i o czym warto pamiętać, przyjmując tego typu lek na odchudzanie. Mysimba a leczenie otyłości Preparat leczniczy, jakim jest Mysimba, został zarejestrowany w Unii Europejskiej w 2015 roku. Na rynku polskim tabletki na odchudzanie Mysimba pojawiły się po raz pierwszy w listopadzie 2016 roku i od razu zrodziły spore zainteresowanie świata medycznego. Nic dziwnego – przez wiele lat, po pierwotnym wprowadzeniu i późniejszym wycofaniu leku Meridia, na rodzimym rynku nie było leków, które miałyby wspierać terapię otyłości. Ten preparat złożony składa się z chlorowodorku bupropionu i naltreksonu. Obie substancje stosuje się również w monoterapii w innych wskazaniach medycznych. Lek na odchudzanie Mysimba powinien stanowić uzupełnienie dla zdrowej diety oraz regularnego wysiłku fizycznego. Przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów z kliniczną otyłością lub nadwagą (BMI>27 kg/m2) oraz współwystępowaniem co u nich najmniej jednej choroby towarzyszącej spośród wymienionych: cukrzycy typu 2, dyslipidemii, wyrównanego ciśnienie tętniczego. Przeprowadzane badania kliniczne wykazały, że odsetek osób stosujących lek na odchudzanie Mysimba i redukujących swoją masę ciała był wyższy w porównaniu do grupy placebo.

Olga Starczewska
lekarz
Czytaj
5
min
10
.
01
.
2024
May 15, 2024

Rybelsus – efekty uboczne stosowania leku. Lekarz podpowiada czego się spodziewać?

Rybelsus jest doustym lekiem, którego substancją czynną jest semaglutyd, czyli peptyd, którego sekwencja aminokwasowa jest podobna do glukagonopodobnego peptydu-1 powstającego w jelicie cienkim, w odpowiedzi na spożyty pokarm. Rybelsus wydawany jest na receptę i powinien być stosowany pod kontrolą lekarza. W artykule tłumaczymy, jak działa zawarty w nim semaglutyd, a także jaki ma wpływ na organizm i jakich efektów można się spodziewać podczas farmakoterapii tym środkiem. Jak działa Rybelsus? Tak jak wspomnieliśmy, Rybelsus jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2 u osób dorosłych u których dotychczasowe leczenie nie doprowadziło do zadowalającej kontroli glikemii. Zawarty w Rybelsusie semaglutyd wiąże się z receptorem GLP-1 i w ten sposób powoduje jego aktywację, która zbliżona jest do działania naturalnie wytwarzanego w organizmie glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Zarówno GLP-1, jak i semaglutyd zwiększa wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki, zachowując przy tym oczywistą zależność od stężenia glukozy. Oprócz tego Rybelsus opóźnia opróżnianie żołądka, co może przełożyć się na zmniejszenie stopnia wchłaniania glukozy. Te kwestie są niezwykle istotne w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu 2. Jednym z efektów ubocznych jest zmniejszenie uczucia łaknienia i tym samym wpływ na kontrolę spożycia pokarmu. Rybelsus pozwala aktywować receptor GLP-1 w odpowiedniej części mózgu i tym samym doprowadzić do zmniejszenia uczucia głodu, przy jednoczesnym zwiększeniu uczucia sytości. Osoby przyjmujące Rybelsus wskazują na obniżone uczucie łaknienia, które wpływa na zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu.

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Czytaj
Razem zadbajmy o Twoje zdrowie.

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Czy to dla mnie?