Wróć
min
21
.
04
.
2023

Leczenie otyłości dietą i ćwiczeniami — czy jest to łatwe zadanie?

Pola Gmitrzak
dietetyk
Kategorie
Porady
Spis treści

Otyłość stała się jednym z największych problemów zdrowotnych we współczesnym świecie. Szacuje się, że ponad 650 milionów ludzi na całym świecie zmaga się z nadmierną wagą lub otyłością. Otyłość nie tylko wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne, ale również ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie. Czy leczenie otyłości z pomocą samej diety oraz zwiększonej aktywności fizycznej jest możliwe? Jakie są inne możliwości leczenia otyłości?

Otyłość jako choroba cywilizacyjna

Otyłość jest jednym z największych problemów zdrowotnych XXI wieku, wpływając na zdrowie i dobre samopoczucie milionów ludzi na całym świecie. Otyłość to złożone zaburzenie metaboliczne, które może mieć różne przyczyny, takie jak niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej, czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne i wiele innych. Charakteryzuje się nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie, co prowadzi do wielu powikłań, m.in. zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, chorób układu oddechowego, chorób układu kostno-stawowego, a także niektórych rodzajów nowotworów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za chorobę już w 1997 roku. Od tego czasu organizacja zajmuje się badaniem i propagowaniem działań mających na celu przeciwdziałanie tej epidemii. WHO wskazuje na fakt, że otyłość jest jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych w dzisiejszych czasach i stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego. W 2013 roku WHO wydała raport, w którym określono otyłość jako pandemię, która zagraża zdrowiu i życiu milionów ludzi na całym świecie. Od tamtej pory organizacja konsekwentnie działa na rzecz poprawy stanu zdrowia społeczeństw poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, regularnej aktywności fizycznej i właściwej diety.

Chociaż dieta i aktywność fizyczna są podstawowymi metodami leczenia otyłości, w niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych metod, takich jak leki lub operacje bariatryczne.

{{cta}}

Jak wyleczyć chorobę otyłościową, jeżeli ćwiczenia i dieta nie działają?

Często zdarza się, że mimo zastosowania diety i regularnych ćwiczeń, osoba borykająca się z otyłością nie osiąga oczekiwanych efektów w zakresie utraty wagi. W takiej sytuacji konieczne może być zastosowanie innych metod leczenia, takich jak leki lub operacja bariatryczna.

Leki stosowane w leczeniu otyłości to przede wszystkim leki na receptę, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy lub układ hormonalny, a także na procesy metaboliczne organizmu. Należą do nich m.in. analogi GLP-1 (liraglutyd oraz semaglutyd, który jest również stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2), czy leki zawierające połączenie bupropionu i naltreksonu. Leki te działają przede wszystkim na zmniejszenie łaknienia, zwiększenie uczucia sytości oraz przyspieszenie tempa przemiany materii. Stosowanie leków może pomóc w osiągnięciu większej utraty wagi niż w przypadku samej diety i ćwiczeń fizycznych, jednakże leki te powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza, ze względu na potencjalne skutki uboczne i interakcje z innymi lekami. 

Inną metodą leczenia otyłości jest operacja bariatryczna, która polega na zmniejszeniu objętości żołądka lub ograniczeniu wchłaniania składników odżywczych z przewodu pokarmowego. Operacja ta jest zarezerwowana dla osób z otyłością o wysokim stopniu nasilenia i związanymi z nią poważnymi problemami zdrowotnymi. Przykładami zabiegów bariatrycznych są mankietowa resekcja żołądka (sleeve resection) czy ominięcie żołądkowo-jelitowe (mini-gastric bypass). Operacje te są skomplikowane i związane z ryzykiem powikłań, dlatego zawsze powinny być wykonywane przez specjalistów w renomowanych ośrodkach medycznych.

W przypadku braku skuteczności diety i ćwiczeń fizycznych decyzja o zastosowaniu leków lub operacji bariatrycznej powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem specjalistą. Każda z tych metod leczenia ma swoje wskazania i przeciwwskazania oraz wiąże się z pewnymi ryzykami, dlatego istotne jest dokładne przebadanie pacjenta i ustalenie indywidualnego planu leczenia.

Leki a operacja bariatryczna — na co się zdecydować?

Leczenie otyłości powinno rozpoczynać się od wprowadzenia zmian w stylu życia, które obejmują odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną. W przypadku braku postępów lekarz może zdecydować o włączeniu leków wspomagających utratę masy ciała. Jednakże leki te są skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Jeśli leki okazują się nieskuteczne lub choroba jest już zaawansowana, konieczna może okazać się operacja bariatryczna. Wskazania do operacji bariatrycznej są ściśle określone i zależą od stopnia zaawansowania choroby oraz od stanu zdrowia pacjenta.

Warto jednak pamiętać, że leczenie otyłości nie kończy się na operacji czy przyjmowaniu leków. Wszelkie metody terapeutyczne powinny być uzupełnione o stałą zmianę stylu życia, co obejmuje zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i praktykowanie zdrowych nawyków. Zmiana nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej powinna być stopniowa i dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Leczenie otyłości powinno być realizowane przez zespół interdyscyplinarny, który składa się z lekarza, dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty. Współpraca tych specjalistów pozwala na kompleksowe podejście do problemu, a także na indywidualne dostosowanie terapii do potrzeb i wymagań pacjenta.

Klinika Holi oferuje kompleksowe podejście w leczeniu otyłości, oparte na zmianie nawyków żywieniowych oraz motywacji do zdrowego stylu życia. Nasz zespół składa się z doświadczonych lekarzy i dietetyków, którzy indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta. Stawiamy na metodę małych kroków, która pozwala na stopniową zmianę nawyków żywieniowych. Nasz program polega na pracy na celach i zmianie nawyków żywieniowych, a także na udzielaniu wsparcia i motywowaniu do działania. Naszym celem jest uzyskanie trwałych efektów w leczeniu otyłości, dlatego kładziemy duży nacisk na edukację pacjentów w zakresie zdrowego stylu życia i zmiany nawyków żywieniowych.

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc
w cenie 349 zł
Indywidualny plan zmiany nawyków (zamiast jadłospisów)
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie i możliwość uzyskania recept
Stały dostęp do dietetyka
Obsługę w pełni online z wykorzystaniem intuicyjnej aplikacji
Kup program
Pola Gmitrzak
dietetyk

Dyplomowany dietetyk kliniczny, absolwentka SGGW oraz WUM w Warszawie. Szczególnie zainteresowana obszarem dietoterapii w zaburzeniach metabolicznych oraz rolą psychologii w żywieniu.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Porady
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/leczenie-otylosci-dieta-i-cwiczeniami-czy-jest-to-latwe-zadanie

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc w cenie
299
Recepty i badania 
w pakiecie
2 konsultacje dietetyczne i 1 lekarską
Stały dostęp do dietetyka (24/7)
Możliwość rozpoczęcia farmakoterapii
Indywidualny plan zmiany nawyków
Czy się kwalifikuję?