Wróć
min
10
.
01
.
2024

Rybelsus – efekty uboczne stosowania leku. Lekarz podpowiada czego się spodziewać?

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Rybelsus jest doustym lekiem, którego substancją czynną jest semaglutyd, czyli peptyd, którego sekwencja aminokwasowa jest podobna do glukagonopodobnego peptydu-1 powstającego w jelicie cienkim, w odpowiedzi na spożyty pokarm. Rybelsus wydawany jest na receptę i powinien być stosowany pod kontrolą lekarza. W artykule tłumaczymy, jak działa zawarty w nim semaglutyd, a także jaki ma wpływ na organizm i jakich efektów można się spodziewać podczas farmakoterapii tym środkiem.

Jak działa Rybelsus?

Tak jak wspomnieliśmy, Rybelsus jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2 u osób dorosłych u których dotychczasowe leczenie nie doprowadziło do zadowalającej kontroli glikemii. Zawarty w Rybelsusie semaglutyd wiąże się z receptorem GLP-1 i w ten sposób powoduje jego aktywację, która zbliżona jest do działania naturalnie wytwarzanego w organizmie glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Zarówno GLP-1, jak i semaglutyd zwiększa wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki, zachowując przy tym oczywistą zależność od stężenia glukozy. Oprócz tego Rybelsus opóźnia opróżnianie żołądka, co może przełożyć się na zmniejszenie stopnia wchłaniania glukozy. Te kwestie są niezwykle istotne w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu 2. Jednym z efektów ubocznych jest zmniejszenie uczucia łaknienia i tym samym wpływ na kontrolę spożycia pokarmu. Rybelsus pozwala aktywować receptor GLP-1 w odpowiedniej części mózgu i tym samym doprowadzić do zmniejszenia uczucia głodu, przy jednoczesnym zwiększeniu uczucia sytości. Osoby przyjmujące Rybelsus wskazują na  obniżone uczucie łaknienia, które wpływa na zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu. 

{{cta}}

Czy Rybelsus mogą stosować wszyscy?

Preparat Rybelsus przeznaczony jest do leczenia cukrzycy typu 2 celem lepszej kontroli glikemii. Przeznaczony jest więc dla osób, które mają rozpoznaną cukrzycę typu 2. W badaniach klinicznych wykazano, że wywiera korzystny wpływ na stężenie lipidów w osoczu krwi, obniża skurczowe ciśnienie krwi oraz zmniejsza stany zapalne, a także wpływa na redukcję masy ciała. Warto jednak pamiętać, że Rybelsus nie jest obecnie zatwierdzony przez FDA (Agencja Żywności i Leków) oraz EMA (Europejska Agencja Leków) jako lek na leczenie choroby otyłościowej. Oznacza to, że stosowanie go w leczeniu choroby otyłościowej jest niezgodne z aktualną charakterystyką produktu leczniczego, pomimo tego że korzystnie wpływa na redukcję masy ciała. Decyzja o włączeniu leku musi być podjęta przez lekarza, a pacjent powinien zostać poinformowany o celach leczenia lekiem Rybelsus. 

Jak zauważa lek. Olga Starczewska, "Wprowadzenie preparatu Rybelsus do terapii cukrzycy typu 2 stanowi istotny krok w poprawie kontroli glikemii. Badania kliniczne wykazują, że jego pozytywny wpływ na lipidogram, ciśnienie krwi i redukcję masy ciała sprawiają, że jest obiecującą opcją dla pacjentów z tą chorobą. Niemniej jednak, decyzję o zastosowaniu tego leku w praktyce klinicznej powinien podejmować lekarz po dokładnej analizie i uwzględnieniu indywidualnych potrzeb pacjenta."

Przeciwwskazania do przyjmowania leku

Rybelsus tak jak każdy lek, posiada listę przeciwwskazań, z którą zawsze warto zapoznać się dla własnego bezpieczeństwa. Przede wszystkim Rybelsus nie może być stosowany w przypadku rozpoznania alergii, bądź nadwrażliwości na substancję czynną, czyli semaglutyd, lub substancje pomocnicze leku, a także wtedy, gdy po jego przyjęciu występują efekty niepożądane. Co więcej, przeciwwskazanie do przepisania lekarstwa mogą stanowić niektóre choroby, a w niektórych przypadkach lekarz może zlecić badania kontrolne, aby upewnić się, że zastosowanie Rybelsusa w danej sytuacji będzie korzystne i bezpieczne. Z leku nie mogą korzystać również osoby chorujące na cukrzycę typu 1. Nie może stanowić on zamiennika insuliny. Na liście przeciwwskazań znajdują się także choroby nerek i serca. Zdecydowanym przeciwwskazaniem jest też ciąża oraz karmienie piersią. Na pewno jednak każdy konkretny przypadek zawsze należy omówić z lekarzem. Kiedy jeszcze sięgnięcie po Rybelsus będzie szczególnie niepolecane?

Rybelsus – jakich efektów ubocznych można się spodziewać?

Zmniejszenie apetytu i w konsekwencji utrata masy ciała to jeden z efektów ubocznych stosowania leku na cukrzycę Rybelsus. Inne skutki uboczne, które mogą wystąpić w trakcie stosowania leczenia to wzdęcia, refluks, niestrawność, czy nadmierna produkcja gazów jelitowych. Zdarzają się także nudności albo biegunka. 

"Obserwowane efekty uboczne Rybelsusa są istotne dla oceny korzyści i ryzyka związanych z leczeniem. W praktyce klinicznej zwracamy uwagę na różnorodność reakcji organizmu, aby dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta. Kluczową rolę odgrywa dialog z pacjentem, umożliwiający skuteczne zarządzanie ewentualnymi skutkami niepożądanymi, minimalizując jednocześnie ich wpływ na jakość życia." - mówi lek. Olga Starczewska

Warto pamiętać, że działania niepożądane zdarzają się jedynie u niektórych pacjentów. Ważne jest jednak to, aby każdy pojawiający się efekt uboczny, od razu zgłaszany był lekarzowi prowadzącemu, który będzie mógł podjąć najlepszą decyzję dotyczącą dalszego stosowania leku.

Czy jest grupa narażona na efekty uboczne Rybelsusa?

Sięgając po każdy lek, w tym przypadku po Rybelsus, zawsze należy rozważyć płynące z tego korzyści, jak i ewentualne zagrożenia, w tym możliwość wystąpienia efektów ubocznych. W grupie osób szczególnie narażonych na niepożądane działanie leku, z całą pewnością znajdują się ci, którzy mają alergię i wszelką nadwrażliwość na zastosowaną substancję. Szczególną ostrożność należy też zachować w przypadku pacjentów z dodatkowymi obciążeniami zdrowotnymi, a zwłaszcza na osoby powyżej 75. roku życia, które ze względu na swój wiek i ewentualne choroby towarzyszące, wymagają szczególnej kontroli. Na ten moment nie ma rzetelnych badań dotyczących stosowania leku w przypadku pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, ale niewątpliwie należy pamiętać o tym, że takie osoby muszą znaleźć się pod nadzorem lekarza. Szczególne ostrzeżenie dotyczy także osób, które sięgają po preparaty, w których obecna jest pochodna sulfonylomocznika. Na efekty uboczne narażone są także kobiety w ciąży i karmiące, a więc z tego powodu zaleca się zaprzestanie stosowania Rybelsusa przez cały okres trwania ciąży i karmienia piersią. Dotyczy to także planowania ciąży. Substancja czynna, czyli semaglutyd ma długi czas półtrwania i zostaje wydalona z organizmu nawet po około dwóch miesiącach od zaprzestania jej stosowania. Dlatego przez ten czas warto wstrzymać się z planowaniem ciąży. Niemniej jednak każdą sytuację warto omówić ze swoim lekarzem.

Podsumowując, Rybelsus jest jednym z leków przeznaczonych dla osób chorujących na cukrzycę typu 2, a jednym ze skutków ubocznych stosowania tego leku jest utrata masy ciała. Jego substancja czynna semaglutyd pozwala zmniejszyć odczucie głodu i tym samym doprowadzić do zmniejszenia swoich posiłków, co w konsekwencji prowadzi do utraty nadprogramowych kilogramów. Należy pamiętać jednak o tym, że każdy lek dostępny na rynku ma przeciwwskazania oraz ewentualne efekty uboczne. Aby przyjmowanie Rybelsusa było bezpieczne i dopasowane do indywidualnych potrzeb, w pierwszej kolejności warto udać się na konsultację lekarską i wraz ze specjalistą zaplanować przebieg leczenia, czyli czas jego trwania oraz przyjmowaną przez pacjenta dawkę.

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc
w cenie 349 zł
Indywidualny plan zmiany nawyków (zamiast jadłospisów)
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie i możliwość uzyskania recept
Stały dostęp do dietetyka
Obsługę w pełni online z wykorzystaniem intuicyjnej aplikacji
Kup program
dr Zuzanna Przekop
dietetyk

Dietetyczka, badaczka R&D, ekspertka w projektach Narodowego Programu Zdrowia, organizatorka konferencji “Żywienie bez granic”

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/rybelsus---efekty-uboczne-stosowania-leku-lekarz-podpowiada-czego-sie-spodziewac

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc w cenie
299
Recepty i badania 
w pakiecie
2 konsultacje dietetyczne i 1 lekarską
Stały dostęp do dietetyka (24/7)
Możliwość rozpoczęcia farmakoterapii
Indywidualny plan zmiany nawyków
Czy się kwalifikuję?