Wróć
min
11
.
12
.
2023

Rybelsus czy Ozempic? Dla kogo jaki lek?

Olga Starczewska
lekarz
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Zarówno Rybelsus, jak i Ozempic to innowacyjne leki, które naśladują działanie hormonu GLP-1, który bierze udział w kontroli poziomu glukozy we krwi, ale również wpływa na zwiększenie uczucia sytości oraz opóźnianie opróżniania żołądka. To sprawia, że leki te z powodzeniem wykorzystywane są w leczeniu cukrzycy typu 2. Kto może stosować Rybelsus czy Ozempic, dla kogo są przeznaczone te leki?

Rybelsus – o to za lek i jak działa?

Rybelsus jest innowacyjnym i jednym z popularniejszych leków wykorzystywanych do leczenia cukrzycy typu 2. Jego substancją czynną jest semaglutyd, który jest agonistą glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1) który uwalnia się w jelicie po posiłku. Rybelsus jest dostępny pod postacią tabletek doustnych i przeznaczony jest dla osób dorosłych. Przyczynia się do lepszego kontrolowania poziomu glukozy we krwi, a do tego jednym z jego skutków ubocznych jest zmniejszenie masy ciała i poprawa innych parametrów metabolicznych. Oprócz tego Rybelsus może powodować zmniejszenie apetytu i działać kardioprotekcyjnie. Rybelsus jest na ten moment jedynym analogiem GLP-1 podawanym w formie doustnej. Pomimo tego, że generuje to konieczność stosowania się do kilku zasad, aby lek mógł zadziałać prawidłowo, to jest to korzystne dla pacjentów, którzy z jakiegoś powodu nie chcą korzystać z leków podawanych podskórnie. 

Ozempic – co to za lek i jak działa?

Ozempic, podobnie jak Rybelsus, to lek stosowany u pacjentów z cukrzycą typu 2. Zawiera substancję czynną - semaglutyd, czyli analog GLP-1. Fizjologicznie hormon GLP-1 jest wytwarzany w jelicie cienkim w odpowiedzi na spożyty posiłek i odgrywa kluczową rolę w regulacji poziomu glukozy we krwi. Ten hormon wpływa na trzustkę, stymulując wydzielanie insuliny w odpowiedzi na wzrost stężenia glukozy we krwi.

Warto zauważyć, że Ozempic jest podawany w formie zastrzyku, co odróżnia go od Rybelsusa. Regularne stosowanie Ozempicu może prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi, co przekłada się na poprawę kontroli metabolicznej i ogólnego samopoczucia pacjentów. Ze względu na skład, Ozempic jest bardzo zbliżony do Rybelsusa, co implikuje podobne skutki uboczne, takie jak opóźnione opróżnianie żołądka, uczucie sytości oraz ostateczny spadek masy ciała.

{{cta}}

Rybelsus a Ozempic – główne różnice

W zasadzie oba te leki są do siebie bardzo podobne, wynika to z tego, że zawierają tę samą substację czynną - semaglutyd i są przeznaczone do leczenia cukrzycy typu 2. Jeżeli zastanawiasz się, który z nich będzie lepiej dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, Rybelsus czy Ozempic, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz po dokładnej analizie historii choroby, wyników badań i ogólnego stanu pacjenta, będzie w stanie zalecić najlepsze rozwiązanie. Główną różnicą między tymi dwoma lekami jest sposób podania. Jak już wspomnieliśmy, Rybelsus występuje w postaci tabletek doustnych, podczas gdy Ozempic dostępny jest w postaci roztworu do wstrzykiwań. 

Warto też wspomnieć o różnicach między jednym a drugim lekiem. Obecnie Rybelsus jest pierwszym i jedynym doustnym analogiem GLP-1 dostępnym na rynku. Jednakże, jego częste stosowanie (codziennie) może być uważane za wadę, podczas gdy Ozempic podawany jest tylko raz w tygodniu. Przyjmowanie tabletek może też prowadzić do mniejszej skuteczności terapeutycznej lub dłuższego czasu potrzebnego na zauważenie efektów leczenia z powodu mniejszej przyswajalności. Przyjmowanie Rybelsusa wiąże się z koniecznością przestrzegania zasad, takich jak spożywanie leku na pusty żołądek, połykanie go w całości i popicie małą ilością wody. Istotna jest również przerwa 30 minut przed posiłkiem. Efektywność analogu GLP-1 jest także uzależniona od stylu życia, w tym diety i aktywności fizycznej pacjenta. Różnica istotna dla pacjentów to także kwestia refundacji leku – semaglutyd doustny, czyli Rybelsus, nie podlega refundacji, co może powodować wysokie koszty dla pacjentów, podczas gdy Ozempic w postaci zastrzyków jest refundowany.

{{cta_1}}

Podobieństwa Ozempicu i Rybelsusa

Skoro omówiliśmy już różnice między lekami Ozempic a Rybelsus, warto zwrócić uwagę także na kilka podobieństw, które je łączą. Przede wszystkim oba preparaty są analogami GLP-1, zawierającymi substancję czynną – semaglutyd. Ich głównym celem jest leczenie pacjentów z cukrzycą typu 2. Dodatkowo wpływają na zmniejszenie uczucia głodu, opóźniają opróżnianie żołądka oraz wspierają kontrolę masy ciała. Oba leki działają w podobny sposób, dlatego ostateczny wybór konkretnego preparatu zależy od decyzji lekarza prowadzącego. To on, na podstawie analizy wyników badań i rozmowy z pacjentem, podejmuje decyzję o włączeniu konkretnego leczenia.

Ozempic a Rybelsus – czy to to samo?

Wielu pacjentów zastanawia pytanie, czy Rybelsus i Ozempic to to samo i czy można stosować je zamiennie. Jak już zostało wspomniane wcześniej, Ozempic i Rybelsus wykazują wiele podobieństw. Oba leki zawierają tę samą substancję czynną – semaglutyd i są analogami GLP-1. Jednakże, nie należy ich stosować ani dawkować samodzielnie, a tym bardziej zamieniać leków bez konsultacji z lekarzem. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania lub ewentualnej zmiany leku powinny być podejmowane przez lekarza prowadzącego. Wszelkie wątpliwości co do stosowania analogów GLP-1 i chęci zmiany leku należy omówić z lekarzem, który również będzie monitorował efekty terapii.

Ozempic i Rybelsus to dwa popularne leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2. Mimo zawartości tej samej substancji czynnej – semaglutydu, mają one jednak wyraźne różnice. Chociaż działanie obu analogów GLP-1 jest zbliżone, różnią się one sposobem podawania i doborem odpowiedniej dawki. Wybór między tabletkami doustnymi (Rybelsus) a lekiem w formie zastrzyku (Ozempic) jest decyzją lekarza prowadzącego, który dobierze najlepszą opcję dla swojego pacjenta. Nie zaleca się zamiennej stosowalności tych analogów GLP-1. Terapia powinna być realizowana przy użyciu wybranego preparatu, chyba że lekarz zdecyduje inaczej w przypadku niesatysfakcjonujących rezultatów lub wystąpienia działań niepożądanych. W każdym przypadku podejście powinno być indywidualne dostosowane do pacjenta.

{{cta_2}}

Olga Starczewska
lekarz

Lekarka w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala im. W. Orłowskiego w Warszawie. Certyfikowana przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/rybelsus-czy-ozempic-dla-kogo-jaki-lek
10
.
03
.
2025
March 12, 2025

Lipidogram – na czym polega, kiedy wykonać?

Większość z nas wie, że nadmiar cholesterolu we krwi może prowadzić do poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Ale czy wiesz, jak sprawdzić poziom cholesterolu i innych tłuszczów we krwi? Z pomocą przychodzi badanie zwane lipidogramem. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o lipidogramie – czym jest, kiedy należy go wykonać, jakie są jego normy oraz jak interpretować wyniki. Co to jest lipidogram? Lipidogram, zwany również profilem lipidowym, to podstawowe badanie laboratoryjne, które służy do oceny gospodarki lipidowej organizmu. Czym właściwie jest lipidogram? To kompleksowa analiza krwi, która określa stężenie różnych frakcji lipidowych (tłuszczowych) we krwi. Badanie to ma kluczowe znaczenie w diagnostyce zaburzeń lipidowych, a także w ocenie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Badanie lipidogramu pozwala na oznaczenie stężenia: Cholesterolu całkowitego (TC) Cholesterolu frakcji HDL (tzw. "dobrego cholesterolu") Cholesterolu frakcji nie-HDL Cholesterolu frakcji LDL (tzw. "złego cholesterolu") Trójglicerydów (TG) Czym jest lipidogram w praktyce? To proste i bezbolesne badanie wykonywane z próbki krwi żylnej, którą pobiera się na czczo (po 9-12 godzinach od ostatniego posiłku), które może dostarczyć cennych informacji o stanie zdrowia i potencjalnym ryzyku chorób serca. Warto zaznaczyć, że badanie wykonywane za pomocą pasków testowych z krwi włośniczkowej (z palca), może być stosowane jako badanie przesiewowe, jednak nie jest ono tak dokładne jak pełny lipidogram wykonywany w laboratorium.

Olga Starczewska
lekarz
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Zadbajmy razem o Twoje zdrowie

W Holi wiemy, że otyłość to złożona choroba, którą bardzo ciężko wyleczyć samodzielnie. Daj sobie pomóc i zagwarantuj wsparcie dedykowanego zespołu specjalistów!

Zacznij teraz