Wróć
min
11
.
12
.
2023

Rybelsus czy Ozempic? Dla kogo jaki lek?

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Zarówno Rybelsus, jak i Ozempic to innowacyjne leki, które naśladują działanie hormonu GLP-1, który bierz udział w kontroli poziomu glukozy we krwi, ale również wpływ na zwiększenie uczucia sytości oraz opóźnia opróżnianie żołądka. To sprawia, że leki te z powodzeniem wykorzystywane są w leczeniu cukrzycy typu 2. Kto może stosować Rybelsus czy Ozempic, dla kogo są przeznaczone te leki?

Rybelsus – o to za lek i jak działa?

Rybelsus jest innowacyjnym i jednym z popularniejszych leków wykorzystywanych do leczenia cukrzycy typu 2. Jego substancją czynną jest semaglutyd, który jest agonistą glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1) który uwalnia się w jelicie po posiłku. Rybelsus jest dostępny pod postacią tabletek doustnych i przeznaczony jest dla osób dorosłych. Przyczynia się do lepszego kontrolowania poziomu glukozy we krwi, a do tego jednym z jego skutków ubocznych jest zmniejszenie masy ciała i poprawa innych parametrów metabolicznych. Oprócz tego Rybelsus może powodować zmniejszenie apetytu i działać kardioprotekcyjnie. Rybelsus jest na ten moment jedynym analogiem GLP-1 podawanym w formie doustnej. Pomimo tego, że generuje to konieczność stosowania się do kilku zasad, aby lek mógł zadziałać prawidłowo, to jest to korzystne dla pacjentów, którzy z jakiegoś powodu nie chcą korzystać z leków podawanych podskórnie. 

Ozempic – co to za lek i jak działa?

Ozempic, podobnie jak Rybelsus, to lek stosowany u pacjentów z cukrzycą typu 2. Zawiera substancję czynną - semaglutyd, czyli analog GLP-1. Fizjologicznie hormon GLP-1 jest wytwarzany w jelicie cienkim w odpowiedzi na spożyty posiłek i odgrywa kluczową rolę w regulacji poziomu glukozy we krwi. Ten hormon wpływa na trzustkę, stymulując wydzielanie insuliny w odpowiedzi na wzrost stężenia glukozy we krwi.

Warto zauważyć, że Ozempic jest podawany w formie zastrzyku, co odróżnia go od Rybelsusa. Regularne stosowanie Ozempicu może prowadzić do obniżenia poziomu cukru we krwi, co przekłada się na poprawę kontroli metabolicznej i ogólnego samopoczucia pacjentów. Ze względu na skład, Ozempic jest bardzo zbliżony do Rybelsusa, co implikuje podobne skutki uboczne, takie jak opóźnione opróżnianie żołądka, uczucie sytości oraz ostateczny spadek masy ciała.

{{cta}}

Rybelsus a Ozempic – główne różnice

W zasadzie oba te leki są do siebie bardzo podobne, wynika to z tego, że zawierają tę samą substację czynną - semaglutyd i są przeznaczone do leczenia cukrzycy typu 2. Jeżeli zastanawiasz się, który z nich będzie lepiej dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb, Rybelsus czy Ozempic, skonsultuj się z lekarzem. Lekarz po dokładnej analizie historii choroby, wyników badań i ogólnego stanu pacjenta, będzie w stanie zalecić najlepsze rozwiązanie. Główną różnicą między tymi dwoma lekami jest sposób podania. Jak już wspomnieliśmy, Rybelsus występuje w postaci tabletek doustnych, podczas gdy Ozempic dostępny jest w postaci roztworu do wstrzykiwań. 

Warto też wspomnieć o różnicach między jednym a drugim lekiem. Obecnie Rybelsus jest pierwszym i jedynym doustnym analogiem GLP-1 dostępnym na rynku. Jednakże, jego częste stosowanie (codziennie) może być uważane za wadę, podczas gdy Ozempic podawany jest tylko raz w tygodniu. Przyjmowanie tabletek może też prowadzić do mniejszej skuteczności terapeutycznej lub dłuższego czasu potrzebnego na zauważenie efektów leczenia z powodu mniejszej przyswajalności. Przyjmowanie Rybelsusa wiąże się z koniecznością przestrzegania zasad, takich jak spożywanie leku na pusty żołądek, połykanie go w całości i popicie małą ilością wody. Istotna jest również przerwa 30 minut przed posiłkiem. Efektywność analogu GLP-1 jest także uzależniona od stylu życia, w tym diety i aktywności fizycznej pacjenta. Różnica istotna dla pacjentów to także kwestia refundacji leku – semaglutyd doustny, czyli Rybelsus, nie podlega refundacji, co może powodować wysokie koszty dla pacjentów, podczas gdy Ozempic w postaci zastrzyków jest refundowany.

Podobieństwa Ozempicu i Rybelsusa

Skoro omówiliśmy już różnice między lekami Ozempic a Rybelsus, warto zwrócić uwagę także na kilka podobieństw, które je łączą. Przede wszystkim oba preparaty są analogami GLP-1, zawierającymi substancję czynną – semaglutyd. Ich głównym celem jest leczenie pacjentów z cukrzycą typu 2. Dodatkowo wpływają na zmniejszenie uczucia głodu, opóźniają opróżnianie żołądka oraz wspierają kontrolę masy ciała. Oba leki działają w podobny sposób, dlatego ostateczny wybór konkretnego preparatu zależy od decyzji lekarza prowadzącego. To on, na podstawie analizy wyników badań i rozmowy z pacjentem, podejmuje decyzję o włączeniu konkretnego leczenia.

Ozempic a Rybelsus – czy to to samo?

Wielu pacjentów zastanawia pytanie, czy Rybelsus i Ozempic to to samo i czy można stosować je zamiennie. Jak już zostało wspomniane wcześniej, Ozempic i Rybelsus wykazują wiele podobieństw. Oba leki zawierają tę samą substancję czynną – semaglutyd i są analogami GLP-1. Jednakże, nie należy ich stosować ani dawkować samodzielnie, a tym bardziej zamieniać leków bez konsultacji z lekarzem. Wszelkie decyzje dotyczące stosowania lub ewentualnej zmiany leku powinny być podejmowane przez lekarza prowadzącego. Wszelkie wątpliwości co do stosowania analogów GLP-1 i chęci zmiany leku należy omówić z lekarzem, który również będzie monitorował efekty terapii.

Ozempic i Rybelsus to dwa popularne leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2. Mimo zawartości tej samej substancji czynnej – semaglutydu, mają one jednak wyraźne różnice. Chociaż działanie obu analogów GLP-1 jest zbliżone, różnią się one sposobem podawania i doborem odpowiedniej dawki. Wybór między tabletkami doustnymi (Rybelsus) a lekiem w formie zastrzyku (Ozempic) jest decyzją lekarza prowadzącego, który dobierze najlepszą opcję dla swojego pacjenta. Nie zaleca się zamiennej stosowalności tych analogów GLP-1. Terapia powinna być realizowana przy użyciu wybranego preparatu, chyba że lekarz zdecyduje inaczej w przypadku niesatysfakcjonujących rezultatów lub wystąpienia działań niepożądanych. W każdym przypadku podejście powinno być indywidualne dostosowane do pacjenta.

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
dr Zuzanna Przekop
dietetyk

Dietetyczka, badaczka R&D, ekspertka w projektach Narodowego Programu Zdrowia, organizatorka konferencji “Żywienie bez granic”

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/rybelsus-czy-ozempic-dla-kogo-jaki-lek

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj program Holi
bez zobowiązań!

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program