Wróć
min
1
.
08
.
2023

Czy mogę pić alkohol stosując analogi GLP-1?

Pola Gmitrzak
dietetyk
Kategorie
Porady
Zdrowie
Spis treści

Leki z grupy analogów GLP-1, takie jak liraglutyd i semaglutyd są stosowane w farmakoterapii cukrzycy typu 2 oraz w leczeniu otyłości. Mają one za zadanie obniżyć stężenie glukozy we krwi i poprawić wrażliwość na insulinę. Jednak łączenie tych leków z alkoholem może mieć niekorzystne skutki dla zdrowia, zwiększając ryzyko poważnych komplikacji.

Przeczytaj również: Jak działają leki na otyłość?

Analogi GLP-1 i alkohol - glikemia

Jednym z głównych powodów, dla których alkohol jest niewskazany podczas stosowania leków tj. Saxenda i Ozempic, jest jego wpływ na poziom glukozy we krwi. Zarówno alkohol, jak i analogi GLP-1, wpływają na stężenie glukozy we krwi. Kombinacja tych dwóch czynników może prowadzić do nagłego spadku poziomu cukru, co jest szczególnie niebezpieczne dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Epizod hipoglikemii jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Szczególnie jeśli do hipoglikemii dojdzie w nocy, podczas snu, po spożyciu alkoholu wieczorem. 

Wzajemne oddziaływanie analogów GLP-1 z alkoholem

Mimo, że ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) leków z grupy analogów GLP-1 nie wspomina wyraźnie o interakcji leków z alkoholem, powinno się unikać ich jednoczesnego łączenia. Warto zauważyć, że leki tj. liraglutyd i semaglutyd mogą powodować różne skutki uboczne, np. nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, a spożycie alkoholu podczas ich stosowania może je dodatkowo nasilać. Ponadto regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania wątroby. Wątroba jest narządem odpowiedzialnym za metabolizowanie alkoholu, ale również leków. Jeśli wątroba jest dodatkowa obciążona, może nie być w stanie skutecznie przetwarzać tych substancji, w konsekwencji doprowadzając do pojawienia się powikłań.

{{cta}}

Alkohol - puste kalorie

Spożywanie alkoholu może prowadzić do zwiększonej podaży kalorii oraz zwiększenia apetytu. Alkohol dostarcza kalorie, ale nie zawiera żadnych wartości odżywczych, co oznacza, że jest źródłem “pustych kalorii”. W konsekwencji osoby spożywające alkohol mogą nieświadomie dostarczać swojemu organizmowi dodatkowe kalorie, które nie przynoszą korzyści zdrowotnych. Ponadto, alkohol może wpływać na regulację apetytu, powodując uczucie głodu lub chęć podjadania. To zwiększone pragnienie jedzenia może skutkować nadmiernym spożywaniem kalorycznych przekąsek lub posiłków, co w połączeniu z pustymi kaloriami alkoholu może negatywnie wpływać na masę ciała i zdrowie ogólnie. Dlatego osoby dbające o utrzymanie odpowiedniej wagi i zdrowego stylu życia powinny być świadome potencjalnych zagrożeń związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Jedno z badań (1) wykazało, że liraglutyd jest skutecznym lekiem odchudzającym stosowanym w ramach długotrwałego leczenia, jednak ponad połowa uczestników badania zgłosiła, że regularnie pije alkohol (59,8%). Osoby, które piły alkohol, doświadczyły nieco mniejszej utraty wagi niż osoby, które go nie spożywały; osoby, które piły alkohol, straciły na wadze średnio 5,9% masy ciała, podczas gdy osoby, które nie piły, straciły na wadze średnio 7,1%. Może to oznaczać, że picie alkoholu wpływa na skuteczność leczenia, co może wynikać nie tylko z potencjalnej interakcji liraglutydu z alkoholem, ale również zwiększoną kalorycznością diety, w której alkohol występuje regularnie.

Ile alkoholu mogę wypić stosując analogi GLP-1?

Nie jest określona bezpieczna dawka alkoholu, która może być spożyta podczas stosowania analogów GLP-1. Mimo, że producent leków zawierających liraglutyd oraz semaglutyd nie podaje żadnych informacji na temat spożywania alkoholu podczas stosowania leku, nie można jednak braku takiej informacji traktować jako przyzwolenia do jego picia. W przypadku okazjonalnego picia alkoholu warto się skontaktować ze swoim lekarzem prowadzącym leczenie, który oceni ryzyko picia alkoholu podczas stosowania leków z uwzględnieniem szczegółów dotyczących sytuacji zdrowotnej danego Pacjenta.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7808520/

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc
w cenie 349 zł
Indywidualny plan zmiany nawyków (zamiast jadłospisów)
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie i możliwość uzyskania recept
Stały dostęp do dietetyka
Obsługę w pełni online z wykorzystaniem intuicyjnej aplikacji
Kup program
Pola Gmitrzak
dietetyk

Dyplomowany dietetyk kliniczny, absolwentka SGGW oraz WUM w Warszawie. Szczególnie zainteresowana obszarem dietoterapii w zaburzeniach metabolicznych oraz rolą psychologii w żywieniu.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Porady
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/czy-moge-pic-alkohol-stosujac-analogi-glp-1

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc w cenie
299
Recepty i badania 
w pakiecie
2 konsultacje dietetyczne i 1 lekarską
Stały dostęp do dietetyka (24/7)
Możliwość rozpoczęcia farmakoterapii
Indywidualny plan zmiany nawyków
Czy się kwalifikuję?