Wróć
min
13
.
02
.
2023

Jak działają leki na otyłość?

Alicja Dudek
lekarz
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Otyłość to złożona choroba, związana nie tylko z nadmiarem masy ciała oraz tkanki tłuszczowej, ale również z ryzykiem współwystępowania chorób metabolicznych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca, dyslipidemia, osteoporoza, czy bezdech senny. Świadomość licznych zagrożeń zdrowotnych powoduje, że obecnie dąży się do dobrania jak najlepszej terapii leczenia otyłości i włączenia jej na jak najwcześniejszym etapie.

Leczenie farmakologiczne otyłości

W pierwszym kroku zaleca się wszystkim pacjentom podjęcie próby leczenia poprzez współpracę z dietetykiem i zmianę nawyków żywieniowych oraz wdrożenie programu aktywności fizycznej.

Jeśli jednak na podstawie prawidłowo przeprowadzonego wywiadu lekarz stwierdza brak skuteczności takich interwencji, a pacjent spełnia odpowiednie kryteria, zaleca się włączenie leczenia farmakologicznego, a więc leków powodujących zmniejszenie wagi.

Obecnie leki na otyłość stosuje się u Pacjentów ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) ≥ 30 kg/m² lub u Pacjentów z BMI ≥ 27 kg/m² z przynajmniej jedną chorobą współistniejąca wynikającą z nieprawidłowej masy ciała (np. dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2).

{{cta}}

Preparaty farmakologiczne stosowane w otyłości‍

Obecnie w Polsce dostępne są dwa najbardziej zalecane preparaty do leczenia otyłości: Mysimba, którego skład to chlorowodorek bupropionu i chlorowodorek naltreksonu oraz analogi ludzkiego glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1). 

Stale prowadzone są badania oceniające skuteczność i bezpieczeństwo kolejnych leków, które mogę poszerzyć możliwości farmakologicznego leczenia otyłości. Pozostajemy na bieżąco ze wszystkimi osiągnięciami i trendami naukowymi.

Mysimba

Mysimba to lek złożony z dwóch preparatów (bupropionu i naltreksonu), które są stosowane samodzielnie w innych wskazaniach. Bupropion wykorzystywany jest w leczeniu uzależnienia od nikotyny oraz w leczeniu depresji. Naltrekson z kolei, to preparat stosowany w przypadku uzależnienia od opioidów, czy alkoholu - w celu wspomagania abstynencji przez zmniejszenie potrzeby jego spożycia.

Połączenie tych dwóch preparatów w jeden produkt leczniczy okazał się skuteczny w zmniejszaniu masy ciała u dorosłych z otyłością. Mechanizm działania leku polega w głównej mierze na pobudzanie układu sytości i podtrzymywaniu silniejszego i długotrwałego uczucia sytości w trakcie i po posiłku oraz na podwyższonym tłumieniu apetytu (uczucia chęci pobierania pokarmu w celu odczucia przyjemności z jedzenia, a nie celem zaspokojenia głodu). 

Analogi GLP-1

Leki z grupy analogów ludzkiego glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) to preparaty wykorzystywane od dawna w leczeniu cukrzycy. Ze względu na swoje podobieństwo do peptydu glukagonopodobnego typu 1, czyli hormonu jelitowego uwalnianego do krążenia w czasie trawienia pokarmów, uczestniczą w regulacji gospodarki węglowodanowej, obniżając stężenie glukozy we krwi oraz spowalniają opróżnianie żołądka i hamują łaknienie.

Obecnie na terenie Unii Europejskiej dostępne są 2 leki z grupy analogów GLP-1 zarejestrowane przez Europejską Agencję Leków):

-liraglutyd (preparat dostępny pod nazwą farmaceutyczną Saxenda)

-semaglutyd (preparat dostępny pod nazwą farmaceutyczną Ozempic, Wegovy, Rybelsus) - obecnie w dawce zarejestrowanej do leczenia otyłości preparaty są jeszcze niedostępne w Polsce. 

Liraglutyd (preparat o nazwie handlowej Saxenda)

Analog GLP-1 przypominający naturalny ludzki hormon w 97%. Różni się zaledwie dwoma aminokwasami, dzięki czemu jest mniej podatny na enzymy rozkładające hormon i cechuje się wydłużonym działaniem. Mechanizm działania liraglutydu polega na osłabieniu poczucia głodu, nasileniu i wydłużeniu uczucia sytości, co nie tylko pozwala ograniczyć ilość spożywanego pokarmu, ale także zmniejsza chęć podjadania między posiłkami. Towarzyszy temu zmniejszenie masy ciała, BMI, obwodu talii oraz poprawa parametrów metabolicznych - wyrównanie gospodarki węglowodanowej, zmniejszenie stopnia insulinooporności, redukcja magazynowania lipidów, poprawa profilu lipidowego, zwiększenie ochrony układu sercowo-naczyniowego, zmniejszenie stłuszczenia wątroby, redukcja bezdechów sennych.

{{cta_1}}

Semaglutyd (preparat o nazwie handlowej Ozempic, Wegovy, Rybelsus) 

Europejska Agencja Leków oraz amerykańska Agencja Żywności i Leków zarejestrowały najnowszy lek do leczenia otyłości — semaglutyd. Preparat w dawce zarejestrowanej do leczenia otyłości jest jeszcze niedostępny w Polsce, oczekuje się jego wprowadzenia na rynek w bieżącym roku.

Semaglutyd to kolejny analog GLP-1, przypominający ludzki hormon jelitowy w 94%. Modyfikacje aminokwasów w preparacie wydłużyły czas działania semaglutydu, umożliwiając stosowanie leku 1 raz w tygodniu.

Początkowo, tak samo jak liraglutyd, ze względu na dobrą kontrolę gospodarki węglowodanowej, zarejestrowany był do leczenia cukrzycy typu II. Mechanizm działania semaglutydu dotyczy dodatkowo kontroli spożycia pokarmu i zachowań żywieniowych. Poprzez wpływ na układ nagrody w ośrodkach mózgu, zmniejsza chęć sięgania po jedzenie celem odczucia przyjemności. Efektami stosowania preparatu jest zmniejszenie spożycie kalorii, zwiększone uczucie sytości, zwiększenie kontroli nad jedzeniem, zmniejszenie uczucia głodu i apetytu na pokarmy o dużej zawartości tłuszczu oraz zmniejszenie częstotliwości i intensywności łaknienia.

Przyjmowanie semaglutydu umożliwia uzyskanie większej redukcji masy ciała, obwodu talii oraz zawartości tkanki tłuszczowej w porównaniu do innych leków stosowanych w otyłości. Ponadto wykazano lepsze działanie stabilizujące poziom glikemii we krwi, wydzielanie insuliny, poprawę insulinowrażliwości oraz działania ochronnego na układ sercowo-naczyniowy i wątrobę.

Nie wykazano dowodów na bezpieczeństwo i korzystny efekt terapeutyczny łączenia leków na otyłość o różnych mechanizmach działania. W związku z tym nie należy łączyć ze sobą leków na otyłość.

{{cta_2}}

Alicja Dudek
lekarz

Lekarka w Klinice Endokrynologii CMKP, badaczka w dziedzinie leczenia otyłości. Wyróżniona na liście Forbes 25under25 w kategorii Nauka.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/jak-dzialaja-leki-na-otylosc
Dietetyka
5
min
3
.
01
.
2025

Omega 3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezwykle ważnym składnikiem odżywczym w naszej diecie, pełniącymi kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Te niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (w skrócie NNKT) muszą być dostarczane z zewnątrz, ponieważ organizm człowieka nie potrafi ich samodzielnie syntetyzować. Znaczenie kwasów omega-3 zostało szeroko zbadane i udokumentowane w licznych badaniach naukowych, co przyczyniło się do wzrostu świadomości społecznej na temat ich właściwości prozdrowotnych. Co to jest omega 3, jakie są jej źródła i zapotrzebowanie dorosłych i dzieci? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej. Czym są kwasy tłuszczowe omega-3? Kwasy omega-3 należą do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które charakteryzują się obecnością pierwszego wiązania podwójnego przy trzecim atomie węgla, licząc od końca łańcucha węglowego (końca omega). Ta unikalna struktura chemiczna nadaje im szczególne właściwości biologiczne i czyni je niezbędnymi dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwasy te są integralnym składnikiem błon komórkowych, wpływają na ekspresję genów oraz biorą udział w produkcji związków przeciwzapalnych. Ich obecność w organizmie jest kluczowa dla rozwoju i funkcjonowania mózgu, siatkówki oka oraz układu nerwowego. Jakie są rodzaje kwasów omega-3? W przyrodzie występuje kilka rodzajów kwasów omega-3, jednak trzy z nich mają największe znaczenie dla zdrowia człowieka. Są to kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas eikozapentaenowy (EPA). Każdy z tych kwasów pełni specyficzne funkcje w organizmie i może być pozyskiwany z różnych źródeł pokarmowych. Warto zaznaczyć, że organizm człowieka może w pewnym stopniu przekształcać ALA w EPA i DHA, jednak wydajność tego procesu jest stosunkowo niska, szczególnie w przypadku konwersji do DHA.

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Czytaj
Dietetyka
5
min
3
.
01
.
2025

Węglowodany – czym są i w jakich produktach występują?

Węglowodany są jednym z podstawowych składników odżywczych, które odgrywają kluczową rolę w naszej codziennej diecie. Stanowią główne źródło energii dla organizmu i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek i układów. Węglowodany to związki chemiczne o specyficznej budowie, charakteryzujące się obecnością grup hydroksylowych przy większości atomów węgla. Dzięki swojej strukturze mogą tworzyć wewnętrzne i międzycząsteczkowe wiązania, co nadaje im wyjątkowe właściwości. W świecie organizmów żywych pełnią kluczową rolę, stanowiąc podstawowe źródło energii niezbędnej do przeprowadzania procesów metabolicznych. W tym artykule szczegółowo omówimy, czym są węglowodany, jakie pełnią funkcje oraz w jakich produktach występują. Czym są węglowodany proste i złożone? Podział węglowodanów Węglowodany stanowią grupę związków organicznych, utworzonych z trzech podstawowych pierwiastków: węgla, wodoru i tlenu. W powszechnym rozumieniu określa się je mianem cukrów. W żywności występują w różnych postaciach, począwszy od prostych cukrów, przez dwucukry, skrobię, aż po błonnik. Węglowodany proste (cukry proste) Monosacharydy, czyli cukry proste, to związki chemiczne zawierające od 3 do 10 atomów węgla. Nie podlegają one rozkładowi do prostszych form. Charakteryzują się słodkim smakiem. Do najważniejszych monosacharydów zalicza się glukozę, fruktozę, galaktozę i mannozę. Są one szybko wchłaniane przez organizm, co powoduje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi.

Ludmiła Podgórska
dietetyk
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program