Wróć
min
5
.
10
.
2023

Czy Saxenda i Ozempic odchudzają?

Pola Gmitrzak
dietetyk
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Otyłość stała się jednym z największych wyzwań zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. W obliczu tego zjawiska badacze naukowi pracują nad coraz bardziej efektywnymi metodami leczenia nadwagi lub otyłości. Jednymi z najnowszych leków nowej generacji, które pojawiły się na rynku i wzbudziły znaczne zainteresowanie, są Saxenda i Ozempic. Jednak czy te leki faktycznie wspomagają proces odchudzania? Przyjrzyjmy się bliżej ich mechanizmom działania oraz zwróćmy uwagę, jakie inne aspekty są ważne podczas stosowania tych leków.

Na czym polega działanie leku Ozempic i Saxenda?

Saxenda to lek zawierający liraglutyd, który został zarejestrowany do leczenia otyłości w Polsce. Z kolei Ozempic (semaglutyd), jest zarejestrowany do leczenia cukrzycy typu 2, ale jednym ze „skutków ubocznych” jego stosowania jest znacząca redukcja masy ciała. Obie te substancje działają jako agoniści receptora GLP-1 (glukagonopodobny peptyd-1), który jest naturalnie produkowany przez organizm w odpowiedzi na spożywanie pokarmu. Receptor GLP-1 bierze udział w regulacji poziomu glukozy we krwi, a także wpływa na uczucie sytości i kontrolę apetytu. Działanie obu leków polega na zwiększeniu aktywności receptorów GLP-1, co pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, zwiększa uczucie sytości i może wspomagać zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia. Leki podawane są w zastrzykach do podania podskórnego.

Dokładne porównanie obu leków możesz przeczytać w innym artykule: Ozempic czy Saxenda - który lek jest skuteczniejszy w leczeniu otyłości?

{{cta}}

Kiedy zaczyna działać Ozempic i Saxenda?

Ozempic i Saxenda nie są natychmiastowymi rozwiązaniami na odchudzanie. Po rozpoczęciu przyjmowania tych leków, ich pełne działanie może się pojawić stopniowo. Ponadto dawki leków są zmieniane progresywnie podczas leczenia. Warto jednak zaznaczyć, że każdy organizm jest inny, dlatego czas, w jakim leki zaczną działać, może być różny dla różnych osób.

Pierwsze efekty leków mogą być widoczne już po kilku tygodniach stosowania. Osoby przyjmujące lek Saxenda i Ozempic zazwyczaj szybko zauważają zmniejszenie apetytu oraz kontrolę nad jedzeniem. To może prowadzić do stopniowej utraty wagi.

Pełne korzyści z leczenia lekami na odchudzanie można zazwyczaj zaobserwować po kilku miesiącach regularnego stosowania. W tym czasie organizm ma szansę dostosować się do działania leku, a pacjenci mogą osiągnąć oczekiwane efekty w postaci utraty masy ciała. Jednak pełną ocenę działania tych leków powinno się przeprowadzać po około trzech miesiącach stosowania tzw. dawki terapeutycznej, która wynosi 3 mg dla Saxendy oraz 1 mg dla Ozempic. To pozwala lekarzowi ocenić, czy leki są skuteczne w konkretnym przypadku i czy pacjent osiąga oczekiwane rezultaty. Spadek masy ciała jest kwestią indywidualną, a więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Spadek masy ciała i wymiarów ciała - jak to działa?

Należy oczywiście pamiętać, że spadek masy ciała nie jest jedynym celem stosowania tych leków. Po około 6 miesiącach ocenie powinny być również poddane inne parametry zdrowia metabolicznego, tj. obwód talii, ale również parametry związane z gospodarką węglowodanową i układem sercowo-naczyniowym: stężenie glukozy, insuliny, profil lipidowy krwi i ciśnienie tętnicze.

"Leki na odchudzanie" na receptę - czy faktycznie pomagają schudnąć?

Leki na odchudzanie, takie jak Saxenda i Ozempic, są dostępne tylko na receptę, co oznacza, że ich stosowanie powinno być nadzorowane przez lekarza. Jednak czy faktycznie pomagają one schudnąć?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Leki na odchudzanie mogą być skuteczne dla niektórych osób, ale nie dla wszystkich. Ich skuteczność zależy od wielu czynników, w tym od indywidualnych cech organizmu, stylu życia i genetyki. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania tych leków skonsultować się z lekarzem, który może ocenić, czy są one odpowiednie dla danej osoby.

Leczenie otyłości - zacznij od zmiany nawyków!

Choć leki na otyłość mogą być pomocne w procesie utraty wagi, nie powinny stanowić jedynego środka w walce z otyłością. Najważniejszą rzeczą jest zmiana nawyków żywieniowych i innych nawyków związanych ze stylem życia. Nawyki te mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia i utrzymania prawidłowej masy ciała.

Zmiana nawyków żywieniowych polega na spożywaniu zbilansowanych posiłków, unikaniu nadmiaru kalorii i wysokoprzetworzonych produktów spożywczych. Jedzenie świadome, czyli jedzenie w spokoju i koncentracji, może pomóc w kontrolowaniu odczuwania sytości i ilości spożywanego jedzenia.

Regularna aktywność fizyczna jest równie istotna. Aktywność ta nie tylko zwiększa naszą przemianę materii, ale także poprawia ogólną kondycję fizyczną i zdrowie serca. Dlatego warto znaleźć formę ruchu, którą lubimy i regularnie ją uprawiać.

Zmiana nawyków żywieniowych jest tematem bardzo szerokim i wymaga dużego zaangażowania ze strony Pacjenta. Warto w takich sytuacjach zasięgnąć pomocy dietetyka i psychologa. A od czego zacząć, jeśli chcemy zmienić nawyki - przeczytaj tutaj: Jak budować i utrzymać nawyki żywieniowe?

Walka z otyłością - znaczenie holistycznego podejścia

Otyłość to złożony problem, który wymaga holistycznego podejścia. Nie ma uniwersalnego rozwiązania, które będzie skuteczne w każdym przypadku. Leki na odchudzanie, takie jak Saxenda i Ozempic, mogą stanowić cenne narzędzie w zarządzaniu tym wyzwaniem, jednak nie powinny być traktowane jako jedyny środek.

Kluczowe jest indywidualne podejście oraz konsultacja z lekarzem, dietetykiem oraz nierzadko - z psychologiem. Wspólnie można stworzyć plan leczenia, uwzględniający zarówno farmakoterapię, jak i modyfikacje nawyków żywieniowych oraz aktywność fizyczną. Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół jest równie istotne, a zdobywanie wiedzy na temat zdrowego trybu życia może znacząco przyczynić się do osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
Pola Gmitrzak
dietetyk

Dyplomowany dietetyk kliniczny, absolwentka SGGW oraz WUM w Warszawie. Szczególnie zainteresowana obszarem dietoterapii w zaburzeniach metabolicznych oraz rolą psychologii w żywieniu.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/czy-saxenda-i-ozempic-odchudzaja

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj program Holi
bez zobowiązań!

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program