Wróć
min
5
.
04
.
2023

Ozempic czy Saxenda - który lek jest skuteczniejszy w leczeniu otyłości?

Olga Starczewska
lekarz
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Choroba otyłościowa to problem dotykający coraz większą liczbę osób na całym świecie. Wiele osób boryka się z tym problemem, a jego konsekwencje mogą być bardzo poważne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2016 roku ponad 1,9 miliarda dorosłych osób miało zdiagnozowaną otyłość, a 650 milionów cierpiało na nadwagę. Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, chorób układu oddechowego czy nowotworów. W walce z otyłością kluczowe jest połączenie zdrowej diety i aktywności fizycznej. Czasem jednak te kroki nie są wystarczające. W ostatnich latach na rynku pojawiły się dwa nowe leki: Ozempic i Saxenda, które przyczyniają się do utraty masy ciała u pacjentów z otyłością. Jakie są różnice i podobieństwa tych dwóch leków? Który z nich jest bardziej skuteczny? Ile można schudnąć stosując Ozempic i Saxendę?

Przeczytaj również:

Ozempic a Saxenda — różnice

Ozempic i Saxenda to leki, które zawierają składniki aktywne należące do grupy agonistów receptora dla glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP1), czyli hormonu stymulującego wydzielanie insuliny oraz wpływającego na prawidłowe odczuwanie głodu i sytości. Ozempic zawiera subtancję czynną semaglutyd, a Saxenda — liraglutyd. Oba leki różnią się dawkowaniem i częstotliwością podawania. Ozempic jest podawany raz na tydzień w dawce 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg, natomiast Saxenda jest podawana raz dziennie w dawce od 0,6 mg do 3 mg.

Oba preparaty są lekami na receptę. Saxenda jest zarejestrowana do leczenia otyłości, natomiast Ozempic jest lekiem przeznaczonym do leczenia cukrzycy typu 2. Mimo braku odpowiedniej rejestracji Ozempik może być stosowany w leczeniu otyłości jako zamiennik trudnej dostępnego preparatu Wegovy, którego substancją czynną również jest semaglutyd.

{{cta}}

Ozempic a Sexenda — podobieństwa 

Ozempic i Saxenda działają na receptory GLP-1, co oznacza, że mają podobny mechanizm działania. Zarówno semaglutyd, jak i liraglutyd, stymulują uwalnianie insuliny w odpowiedzi na spożycie posiłku, co pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. Ponadto oba leki wpływają na układ trawienny, spowalniając opróżnianie żołądka i zwiększając uczucie sytości, co przyczynia się do zmniejszenia apetytu i pomaga w kontrolowaniu masy ciała. Oba leki są podawane w formie zastrzyków.

W badaniach klinicznych porównujących skuteczność Ozempic i Saxenda w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości, leki te wykazały podobną skuteczność w zmniejszeniu masy ciała i poprawie parametrów metabolicznych, takich jak stężenie glukozy i cholesterolu we krwi. Ponadto, zarówno Ozempic, jak i Saxenda, mogą być stosowane jako uzupełnienie diety i aktywności fizycznej w leczeniu otyłości.

Warto zauważyć, że zarówno Ozempic, jak i Saxenda są stosowane w ramach terapii długoterminowej i wymagają ścisłego monitorowania przez lekarza. Ponadto, pacjenci stosujący te leki powinni być świadomi możliwych skutków ubocznych, takich jak nudności, wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Kiedy zaczyna działać Ozempic? 

Ozempic jest lekiem, który należy podawać raz w tygodniu. Zgodnie z badaniami, już po 16 tygodniach stosowania leku Ozempic, osoby z nadwagą lub otyłością zauważają znaczną redukcję masy ciała. Po 68 tygodniach stosowania Ozempic’u, obserwowano redukcję masy ciała nawet o 15%. Jak w przypadku większości leków odpowiedź na leczenie jest indywidualna dla każdego chorego. Większość pacjentów zauważa zmianę w odczuwaniu sytości już w pierwszych dniach stosowania leków, ale u części odpowiedź pojawia się po wejściu na kolejną, wyższą dawkę. Utrata masy ciała zazwyczaj idzie w parze ze zmniejszeniem apetytu, choć nie jest to regułą.

Ile można schudnąć stosująć lek Saxenda? 

Saxenda jest skutecznym lekiem w leczeniu otyłości. W badaniach klinicznych stwierdzono, że pacjenci stosujący ten lek mogą stracić od 4,5 do 11% masy ciała w ciągu pierwszego roku stosowania. W jednym z badań klinicznych, pacjenci, którzy otrzymywali Saxenda i prowadzili zdrowy tryb życia, stracili średnio 8% masy ciała w ciągu pierwszego roku. 

Jednym z badań klinicznych, które potwierdziło skuteczność leku Saxenda w leczeniu otyłości, był badanie SCALE Obesity and Prediabetes. W badaniu tym wzięło udział 3731 pacjentów z otyłością lub nadwagą oraz z cukrzycą typu 2 lub ze stanem przedcukrzycownym. Pacjenci zostali podzieleni na trzy grupy: grupę otrzymującą lek Saxenda, grupę otrzymującą placebo oraz grupę kontrolną. Pacjenci w grupie otrzymującej Saxendę osiągnęli większą redukcję masy ciała niż pacjenci w grupie otrzymującej placebo lub grupie kontrolnej. Średnia utrata masy ciała wyniosła 8,1% w grupie otrzymującej Saxenda, 2,8% w grupie otrzymującej placebo i 0,6% w grupie kontrolnej.

Należy jednak pamiętać, że wyniki mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu pacjenta.

{{cta_1}}

Ile można schudnąć stosująć lek Ozempic? 

W badaniach klinicznych stwierdzono, że pacjenci stosujący Ozempic mogą stracić od 4 do 7% masy ciała w ciągu pierwszego roku stosowania. W jednym z tych badań — STEP 1, pacjenci, którzy otrzymywali Ozempic i prowadzili zdrowy tryb życia, stracili średnio 5,7% masy ciała w ciągu pierwszego roku. W badaniu tym wzięło udział 1961 pacjentów z nadwagą lub otyłością. Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy: grupę otrzymującą Ozempic i grupę kontrolną otrzymującą placebo. W grupie otrzymującej Ozempic pacjenci utracili średnio 5,7% masy ciała w ciągu pierwszego roku, podczas gdy w grupie kontrolnej średnia utrata masy ciała wyniosła tylko 1,5%. Wyniki badania odnoszą się do stosowania Ozempicu, czyli semaglutydu w dawce wykorzystywanej w leczeniu cukrzycy (1mg). Należy zaznaczyć że w leczeniu otyłości wykorzystuje się większe dawki (do 2,4 mg), co przekłada się na większą skuteczność w redukcji masy ciała - średnio 14,9% wyjściowej masy ciała w 68. tygodniu leczenia.

Podsumowanie

Saxenda i Ozempic to leki, które mogą pomóc w leczeniu otyłości poprzez zmniejszenie łaknienia, zwiększenie uczucia sytości oraz zmniejszenie apetytu. Obie substancje aktywne — liraglutyd i semaglutyd — należą do grupy leków z grupy GLP-1. Mimo różnic w składnikach aktywnych, dawkowaniu i częstotliwości podawania, oba leki wykazują podobną skuteczność w utracie wagi u osób z otyłością. Jednakże należy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej i efekty leczenia mogą być uzależnione od stylu życia i indywidualnej reakcji na lek. Przed zastosowaniem któregokolwiek z tych leków należy skonsultować się z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyka stosowania oraz ustali indywidualny plan leczenia. Pamiętaj też, że aby leczenie było skuteczne i po zakończeniu leczenie efekty były trwałe, to oprócz terapii farmakologicznej trzeba zmienić nawyki żywieniowe, a to najlepiej robić we współpracy z doświadczonym dietetykiem. 

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Jako wyraz wdzięczności oferujemy Ci kod rabatowy BLOG10 uprawniający do 10% zniżki na pierwszy miesiąc programu Holi.

{{cta_2}}

Źródła:

  • Bergmann, N. C., Davies, M. J., Lingvay, I., & Knop, F. K. (2023). Semaglutide for the treatment of overweight and obesity: A review. Diabetes, obesity & metabolism, 25(1), 18–35. 
  • Pi-Sunyer, X., Astrup, A., Fujioka, K., Greenway, F., Halpern, A., Krempf, M., Lau, D. C., le Roux, C. W., Violante Ortiz, R., Jensen, C. B., Wilding, J. P., & SCALE Obesity and Prediabetes NN8022-1839 Study Group (2015). A Randomized, Controlled Trial of 3.0 mg of Liraglutide in Weight Management. The New England journal of medicine, 373(1), 11–22.

Olga Starczewska
lekarz

Lekarka w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala im. W. Orłowskiego w Warszawie. Certyfikowana przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/ozempic-czy-saxenda-ktory-lek-jest-skuteczniejszy-w-leczeniu-otylosci
Dietetyka
5
min
3
.
01
.
2025

Omega 3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezwykle ważnym składnikiem odżywczym w naszej diecie, pełniącymi kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Te niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (w skrócie NNKT) muszą być dostarczane z zewnątrz, ponieważ organizm człowieka nie potrafi ich samodzielnie syntetyzować. Znaczenie kwasów omega-3 zostało szeroko zbadane i udokumentowane w licznych badaniach naukowych, co przyczyniło się do wzrostu świadomości społecznej na temat ich właściwości prozdrowotnych. Co to jest omega 3, jakie są jej źródła i zapotrzebowanie dorosłych i dzieci? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej. Czym są kwasy tłuszczowe omega-3? Kwasy omega-3 należą do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które charakteryzują się obecnością pierwszego wiązania podwójnego przy trzecim atomie węgla, licząc od końca łańcucha węglowego (końca omega). Ta unikalna struktura chemiczna nadaje im szczególne właściwości biologiczne i czyni je niezbędnymi dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwasy te są integralnym składnikiem błon komórkowych, wpływają na ekspresję genów oraz biorą udział w produkcji związków przeciwzapalnych. Ich obecność w organizmie jest kluczowa dla rozwoju i funkcjonowania mózgu, siatkówki oka oraz układu nerwowego. Jakie są rodzaje kwasów omega-3? W przyrodzie występuje kilka rodzajów kwasów omega-3, jednak trzy z nich mają największe znaczenie dla zdrowia człowieka. Są to kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas eikozapentaenowy (EPA). Każdy z tych kwasów pełni specyficzne funkcje w organizmie i może być pozyskiwany z różnych źródeł pokarmowych. Warto zaznaczyć, że organizm człowieka może w pewnym stopniu przekształcać ALA w EPA i DHA, jednak wydajność tego procesu jest stosunkowo niska, szczególnie w przypadku konwersji do DHA.

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Czytaj
Dietetyka
5
min
3
.
01
.
2025

Węglowodany – czym są i w jakich produktach występują?

Węglowodany są jednym z podstawowych składników odżywczych, które odgrywają kluczową rolę w naszej codziennej diecie. Stanowią główne źródło energii dla organizmu i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek i układów. Węglowodany to związki chemiczne o specyficznej budowie, charakteryzujące się obecnością grup hydroksylowych przy większości atomów węgla. Dzięki swojej strukturze mogą tworzyć wewnętrzne i międzycząsteczkowe wiązania, co nadaje im wyjątkowe właściwości. W świecie organizmów żywych pełnią kluczową rolę, stanowiąc podstawowe źródło energii niezbędnej do przeprowadzania procesów metabolicznych. W tym artykule szczegółowo omówimy, czym są węglowodany, jakie pełnią funkcje oraz w jakich produktach występują. Czym są węglowodany proste i złożone? Podział węglowodanów Węglowodany stanowią grupę związków organicznych, utworzonych z trzech podstawowych pierwiastków: węgla, wodoru i tlenu. W powszechnym rozumieniu określa się je mianem cukrów. W żywności występują w różnych postaciach, począwszy od prostych cukrów, przez dwucukry, skrobię, aż po błonnik. Węglowodany proste (cukry proste) Monosacharydy, czyli cukry proste, to związki chemiczne zawierające od 3 do 10 atomów węgla. Nie podlegają one rozkładowi do prostszych form. Charakteryzują się słodkim smakiem. Do najważniejszych monosacharydów zalicza się glukozę, fruktozę, galaktozę i mannozę. Są one szybko wchłaniane przez organizm, co powoduje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi.

Ludmiła Podgórska
dietetyk
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program