Choroba otyłościowa to problem dotykający coraz większą liczbę osób na całym świecie. Wiele osób boryka się z tym problemem, a jego konsekwencje mogą być bardzo poważne. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2016 roku ponad 1,9 miliarda dorosłych osób miało zdiagnozowaną otyłość, a 650 milionów cierpiało na nadwagę. Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, chorób układu oddechowego czy nowotworów. W walce z otyłością kluczowe jest połączenie zdrowej diety i aktywności fizycznej. Czasem jednak te kroki nie są wystarczające. W ostatnich latach na rynku pojawiły się dwa nowe leki: Ozempic i Saxenda, które przyczyniają się do utraty masy ciała u pacjentów z otyłością. Jakie są różnice i podobieństwa tych dwóch leków? Który z nich jest bardziej skuteczny? Ile można schudnąć stosując Ozempic i Saxendę?
Przeczytaj również: Wegovy a Saxenda - różnice i podobieństwa
Ozempic a Saxenda — różnice
Ozempic i Saxenda to leki, które zawierają składniki aktywne należące do grupy agonistów receptora dla glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP1), czyli hormonu stymulującego wydzielanie insuliny oraz wpływającego na prawidłowe odczuwanie głodu i sytości. Ozempic zawiera subtancję czynną semaglutyd, a Saxenda — liraglutyd. Oba leki różnią się dawkowaniem i częstotliwością podawania. Ozempic jest podawany raz na tydzień w dawce 0,25 mg, 0,5 mg lub 1 mg, natomiast Saxenda jest podawana raz dziennie w dawce od 0,6 mg do 3 mg.
Oba preparaty są lekami na receptę. Saxenda jest zarejestrowana do leczenia otyłości, natomiast Ozempic jest lekiem przeznaczonym do leczenia cukrzycy typu 2. Mimo braku odpowiedniej rejestracji Ozempik może być stosowany w leczeniu otyłości jako zamiennik trudnej dostępnego preparatu Wegovy, którego substancją czynną również jest semaglutyd.
{{cta}}
Ozempic a Sexenda — podobieństwa
Ozempic i Saxenda działają na receptory GLP-1, co oznacza, że mają podobny mechanizm działania. Zarówno semaglutyd, jak i liraglutyd, stymulują uwalnianie insuliny w odpowiedzi na spożycie posiłku, co pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi. Ponadto oba leki wpływają na układ trawienny, spowalniając opróżnianie żołądka i zwiększając uczucie sytości, co przyczynia się do zmniejszenia apetytu i pomaga w kontrolowaniu masy ciała. Oba leki są podawane w formie zastrzyków.
W badaniach klinicznych porównujących skuteczność Ozempic i Saxenda w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości, leki te wykazały podobną skuteczność w zmniejszeniu masy ciała i poprawie parametrów metabolicznych, takich jak stężenie glukozy i cholesterolu we krwi. Ponadto, zarówno Ozempic, jak i Saxenda, mogą być stosowane jako uzupełnienie diety i aktywności fizycznej w leczeniu otyłości.
Warto zauważyć, że zarówno Ozempic, jak i Saxenda są stosowane w ramach terapii długoterminowej i wymagają ścisłego monitorowania przez lekarza. Ponadto, pacjenci stosujący te leki powinni być świadomi możliwych skutków ubocznych, takich jak nudności, wymioty, biegunka i bóle brzucha.
Kiedy zaczyna działać Ozempic?
Ozempic jest lekiem, który należy podawać raz w tygodniu. Zgodnie z badaniami, już po 16 tygodniach stosowania leku Ozempic, osoby z nadwagą lub otyłością zauważają znaczną redukcję masy ciała. Po 68 tygodniach stosowania Ozempic’u, obserwowano redukcję masy ciała nawet o 15%. Jak w przypadku większości leków odpowiedź na leczenie jest indywidualna dla każdego chorego. Większość pacjentów zauważa zmianę w odczuwaniu sytości już w pierwszych dniach stosowania leków, ale u części odpowiedź pojawia się po wejściu na kolejną, wyższą dawkę. Utrata masy ciała zazwyczaj idzie w parze ze zmniejszeniem apetytu, choć nie jest to regułą.
Ile można schudnąć stosująć lek Saxenda?
Saxenda jest skutecznym lekiem w leczeniu otyłości. W badaniach klinicznych stwierdzono, że pacjenci stosujący ten lek mogą stracić od 4,5 do 11% masy ciała w ciągu pierwszego roku stosowania. W jednym z badań klinicznych, pacjenci, którzy otrzymywali Saxenda i prowadzili zdrowy tryb życia, stracili średnio 8% masy ciała w ciągu pierwszego roku.
Jednym z badań klinicznych, które potwierdziło skuteczność leku Saxenda w leczeniu otyłości, był badanie SCALE Obesity and Prediabetes. W badaniu tym wzięło udział 3731 pacjentów z otyłością lub nadwagą oraz z cukrzycą typu 2 lub ze stanem przedcukrzycownym. Pacjenci zostali podzieleni na trzy grupy: grupę otrzymującą lek Saxenda, grupę otrzymującą placebo oraz grupę kontrolną. Pacjenci w grupie otrzymującej Saxendę osiągnęli większą redukcję masy ciała niż pacjenci w grupie otrzymującej placebo lub grupie kontrolnej. Średnia utrata masy ciała wyniosła 8,1% w grupie otrzymującej Saxenda, 2,8% w grupie otrzymującej placebo i 0,6% w grupie kontrolnej.
Należy jednak pamiętać, że wyniki mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech organizmu pacjenta.
Ile można schudnąć stosująć lek Ozempic?
W badaniach klinicznych stwierdzono, że pacjenci stosujący Ozempic mogą stracić od 4 do 7% masy ciała w ciągu pierwszego roku stosowania. W jednym z tych badań — STEP 1, pacjenci, którzy otrzymywali Ozempic i prowadzili zdrowy tryb życia, stracili średnio 5,7% masy ciała w ciągu pierwszego roku. W badaniu tym wzięło udział 1961 pacjentów z nadwagą lub otyłością. Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy: grupę otrzymującą Ozempic i grupę kontrolną otrzymującą placebo. W grupie otrzymującej Ozempic pacjenci utracili średnio 5,7% masy ciała w ciągu pierwszego roku, podczas gdy w grupie kontrolnej średnia utrata masy ciała wyniosła tylko 1,5%. Wyniki badania odnoszą się do stosowania Ozempicu, czyli semaglutydu w dawce wykorzystywanej w leczeniu cukrzycy (1mg). Należy zaznaczyć że w leczeniu otyłości wykorzystuje się większe dawki (do 2,4 mg), co przekłada się na większą skuteczność w redukcji masy ciała - średnio 14,9% wyjściowej masy ciała w 68. tygodniu leczenia.
Podsumowanie
Saxenda i Ozempic to leki, które mogą pomóc w leczeniu otyłości poprzez zmniejszenie łaknienia, zwiększenie uczucia sytości oraz zmniejszenie apetytu. Obie substancje aktywne — liraglutyd i semaglutyd — należą do grupy leków z grupy GLP-1. Mimo różnic w składnikach aktywnych, dawkowaniu i częstotliwości podawania, oba leki wykazują podobną skuteczność w utracie wagi u osób z otyłością. Jednakże należy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej i efekty leczenia mogą być uzależnione od stylu życia i indywidualnej reakcji na lek. Przed zastosowaniem któregokolwiek z tych leków należy skonsultować się z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyka stosowania oraz ustali indywidualny plan leczenia. Pamiętaj też, że aby leczenie było skuteczne i po zakończeniu leczenie efekty były trwałe, to oprócz terapii farmakologicznej trzeba zmienić nawyki żywieniowe, a to najlepiej robić we współpracy z doświadczonym dietetykiem.
Źródła:
- Bergmann, N. C., Davies, M. J., Lingvay, I., & Knop, F. K. (2023). Semaglutide for the treatment of overweight and obesity: A review. Diabetes, obesity & metabolism, 25(1), 18–35.
- Pi-Sunyer, X., Astrup, A., Fujioka, K., Greenway, F., Halpern, A., Krempf, M., Lau, D. C., le Roux, C. W., Violante Ortiz, R., Jensen, C. B., Wilding, J. P., & SCALE Obesity and Prediabetes NN8022-1839 Study Group (2015). A Randomized, Controlled Trial of 3.0 mg of Liraglutide in Weight Management. The New England journal of medicine, 373(1), 11–22.