Wróć
min
20
.
11
.
2023

Mounjaro a Saxenda - który lek wybrać? Od czego zależy dobór leku?

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

W świecie nauki już od dłuższego czasu mówiło się o farmakologicznych metodach leczenia otyłości. W świadomości opinii publicznej leki takie jak Ozempic, Mounjaro czy Saxenda zaistniały głównie za sprawą Elona Muska, chwalącego się efektami swojej terapii. Choć zainteresowanie tymi środkami jest ogromne, mechanizm ich działania dla laików pozostaje często czarną magią. Który lek wybrać: Saxendę czy Mounjaro? Jak działa każdy z nich, czym się różnią – o tym przeczytasz w tym artykule. 

Przeczytaj również: 

Saxenda - jak działa? 

Saxenda jest lekiem zarejestrowanym w Polsce ze wskazaniem do stosowania w terapii otyłości. Substancją czynną jest liraglutyd, zaliczający się do analogów GLP-1. GLP-1 (glukagonopodobny peptyd 1) jest hormonem inkretynowym (jelitowym), którego receptory znajdują się między innymi w trzustce, mózgu, układzie sercowo-naczyniowym, odpornościowym czy nerkach. 

Liraglutyd, oddziałując na receptory znajdujące się w mózgu oraz trzustce, bierze udział w regulowaniu poziomu glukozy we krwi. Analogi GLP-1 spowalniają także tempo opróżniania żołądka, co w rezultacie wydłuża efekt uczucia sytości i sprzyja przyjmowaniu mniejszej ilości kalorii w ciągu dnia

Dodatkowo substancja czynna Saxendy działa na ośrodki głodu i sytości, które znajdują się w podwzgórzu. Hamuje odczuwanie głodu oraz stymuluje odczuwanie sytości. Każdy z tych mechanizmów sprzyja uzyskiwaniu deficytu energetycznego i w efekcie – redukcji masy ciała. 

Sprawdź również, jakie są wskazania do stosowania Saxendy i o czym należy pamiętać, jeśli ją stosujesz. 

{{cta}}

Mounjaro - jak działa? 

Na samym początku należy wskazać, że lek Mounjaro jest zarejestrowany jako środek przeciwcukrzycowy. W przeciwieństwie do preparatu Wegovy, który również zalicza się do środków stosowanych w cukrzycy typu II, nie uzyskał jeszcze zatwierdzenia FDA jako lek na odchudzanie. 

Wiadomo jednak, że tirzepatyd (substancja czynna leku) opóźnia tempo opróżniania żołądka, co sprzyja wydłużaniu sytości. Jest również jednoczesnym agonistą receptora GLP-1, jak i GIP, czyli glukozozależnego peptydu insulinotropowego. Zauważono, że agoniści GLP-1 wpływają na zmniejszenie uczucia nagrody po przyjęciu pokarmu, co może sprzyjać ograniczaniu spożywania żywności o wysokiej smakowitości, obfitującej w cukry proste, tłuszcze oraz kalorie.

GIP poprawia metabolizm tłuszczów oraz glukozy, a tirzepatyd wpływa na receptory w podobny sposób co naturalny hormon GIP. W połączeniu z działaniem na receptory GLP-1, przekłada się to na lepszą kontrolę glikemii, obniżanie poziomu lipidów we krwi oraz znaczącą utratę masy ciała. 

W badaniu SURMOUNT-1 sprawdzano skuteczność redukcji masy ciała u osób przyjmujących tirzepatyd, czyli środek aktywny leku Mounjaro. Jak działa on w grupie osób z otyłością lub z nadwagą, które dodatkowo mają powikłanie wynikające z tej nadmiernej masy ciała? W ciągu 72 tygodni masa ciała osób przyjmujących 5, 10 lub 15 mg tirzepatydu zmniejszyła się (kolejno dla każdej z dawek leku) o 15%, 19% lub 20,9%. Zauważalna była także poprawa wyników laboratoryjnych w zakresie czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.

Saxenda i Mounjaro - podobieństwa 

Porównanie Mounjaro a Saxenda najlepiej zacząć od wskazania podobieństw między tymi lekami. Zarówno Mounjaro, jak i Saxenda:

  • działają na receptor GLP-1, 
  • regulują stężenie cukru we krwi i zwiększają wrażliwość na insulinę, 
  • opóźniają tempo opróżniania żołądka, co przekłada się na wydłużenie uczucia sytości, 
  • przyjmowane u pacjentów z nadmierną masą ciała dają efekt odchudzający, 
  • są lekami podawanymi w formie podskórnych iniekcji, 
  • mogą wywoływać skutki uboczne w postaci biegunki, wymiotów, bólów brzucha czy osłabienia, 
  • mają podobny profil bezpieczeństwa. 

Rozważając, co będzie lepsze dla konkretnego pacjenta: Mounjaro czy Saxenda, należy uwzględnić różnice między tymi preparatami, stan zdrowia danej osoby, obecność lub brak dodatkowych czynników ryzyka i czy występują ewentualne przeciwwskazania do przyjmowania leku. Istotna – szczególnie dla pacjenta oraz ciągłości terapii – jest również dostępność leku oraz jego cena.

Mounjaro i Saxenda - różnice

Jak natomiast wygląda porównanie Mounjaro a Saxenda w kontekście różnic między tymi lekami? 

  • Mounjaro jest również dodatkowo agonistą GIP.
  • Saxenda została oficjalnie zarejestrowana jako środek stosowany w leczeniu otyłości, natomiast Mounjaro został wprowadzony na rynek USA w 2023 jako innowacyjny lek przeciwcukrzycowy. 
  • Saxenda jest dostępna w Polsce, natomiast mimo rejestracji w UE, w naszym kraju wciąż nie jest dostępny lek Mounjaro. Jak działa, ile kosztuje – tego Polski pacjent jeszcze nie ma możliwości sprawdzić. 
  • W przypadku Saxendy konieczne są codzienne iniekcje, a Mounjaro podaje się raz w tygodniu.
  • Metaanaliza porównująca, który z tych środków – Mounjaro czy Saxenda – okaże się skuteczniejszy w redukcji masy ciała, wskazuje na wyższość tirzepatydu, czyli leku Mounjaro. Pacjenci przyjmujący tirzepatyd tracili więcej kilogramów od tych, którzy przyjmowali liraglutyd, przy podobnym profilu bezpieczeństwa.  

Biorąc pod uwagę, że producent (Eli Lilly) nie wskazał jeszcze, kiedy na naszym rynku pojawi się Mounjaro a Saxenda jest już zarejestrowanym środkiem do leczenia otyłości, to liraglutyd  pozostaje jednym z rekomendowanych środków w terapii choroby otyłościowej. 

Aktualizacja 1.02.2024 - Lek Mounjaro w dniu 19.01.2024 pojawił się w polskich aptekach. Zgodnie z najnowszą Charakterystyką Produktu Leczniczego, Mounjaro, podobnie jak Saxenda, może być stosowany jako środek do leczenia otyłości. Sprawdź, gdzie można dostać Mounjaro, ile kosztuje i o czym należy pamiętać przed zakupem tego leku.

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
dr Zuzanna Przekop
dietetyk

Dietetyczka, badaczka R&D, ekspertka w projektach Narodowego Programu Zdrowia, organizatorka konferencji “Żywienie bez granic”

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/mounjaro-a-saxenda-ktory-lek-wybrac-od-czego-zalezy-dobor-leku

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj program Holi
bez zobowiązań!

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program