Wróć
min
1
.
02
.
2024

Mounjaro - kiedy pojawi się w Polsce?

Mounjaro kiedy w Polsce
Pola Gmitrzak
dietetyk
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Otyłość stała się globalnym wyzwaniem zdrowotnym, wymagającym skutecznych strategii terapeutycznych. Mounjaro to jedno z najnowszych osiągnięć w dziedzinie leczenia cukrzycy typu 2 oraz nadwagi i otyłości. Opracowany z wykorzystaniem tirzepatydu jako substancji czynnej, ten preparat stanowi nową nadzieję dla pacjentów, u których inne metody leczenia okazały się nieskuteczne.

Mounjaro — co powinieneś wiedzieć?

Mounjaro to nowoczesny lek, który znalazł swoje zastosowanie nie tylko w leczeniu cukrzycy typu 2, ale również otyłości. Głównym składnikiem tego leku jest tirzepatyd. Mounjaro nazywany jest tzw. podwójnym antagonistą — receptorów GLP-1 oraz GIP. Tirzepatyd oddziałuje na receptory w sposób zbliżony do działania naturalnych hormonów GLP-1 i GIP, które regulują uwalnianie insuliny z trzustki w odpowiedzi na spożywane posiłki. Działanie leku opiera się na stymulowaniu wydzielania insuliny przez trzustkę, a także zwiększenia wrażliwości tkanek na insulinę. Umożliwia to regulowanie stężenia glukozy we krwi. Ponadto lek opóźnia opróżnianie żołądka, co wpływa na zmniejszenie poczucia głodu oraz zwiększenie uczucia sytości, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia spożycia pokarmu i zmniejszenia masy ciała.

Lek Mounjaro przeznaczony jest przede wszystkim do leczenia cukrzycy typu 2  dorosłych pacjentów, którzy nie osiągają wystarczającej kontroli glikemii przy pomocy diety i regularnej aktywności fizycznej. Dodatkowym wskazaniem jest kontrola masy ciała jako uzupełnienie niskokalorycznej diety u osób z otyłością (BMI ≥ 30) lub z powikłaną nadwagą (BMI ≥ 27 + schorzenie współistniejące, tj. cukrzyca typu 2, dyslipidemia, insulinooporność, stan przedcukrzycowy, nadciśnienie tętnicze, obturacyjny bezdech senny).

Więcej informacji na temat leku znajdziesz w artykule Mounjaro - dawkowanie, stosowanie, wskazania do przyjmowania.

Mounjaro — kiedy pojawi się w Polsce?

Od kilku miesięcy wielu Pacjentów oraz lekarzy zastanawiało się, kiedy lek Mounjaro pojawi się w Polsce. I tak oto, pierwsze informacje na temat tego, że Mounjaro jest dostępny w polskich aptekach, pojawiły się 19 stycznia 2024. Lek jest dostępny w dawkowaniu 2,5 mg oraz 5 mg. Gdzie kupić Mounjaro? Jak podaje portal GdziePoLek.pl Mounjaro jest dostępny w ponad 100 aptekach na terenie Polski. 

{{cta}}

Mounjaro — cena

Mimo że lek Mounjaro jest jednym ze skuteczniejszych preparatów do leczenia otyłości oraz cukrzycy typu 2, to jego wadą jest przede wszystkim cena. Mounjaro, podobnie jak Ozempic, jest lekiem podawanym raz w tygodniu. Początkowa dawka wynosi 2,5 mg, która z czasem jest zwiększana zgodnie ze wskazaniami lekarza. Lek występuje w postaci fiolek, do których należy dokupić igły  i strzykawki 1 ml. Jedna fiolka Mounjaro zawiera jednorazową dawkę leku. Według danych portalu GdziePoLek.pl (dane na dzień 29.01.2024) cena leku Mounjaro w dawce 2,5 mg wynosi od 249,99 zł do 405,38 zł za fiolkę. Z kolei Mounjaro w dawce 5 mg to koszt od 269,00 zł do 370,59 zł za fiolkę. Aby uzyskać informacje, ile wynosi cena preparatu w wybranej aptece, należy skontaktować się osobiście z punktem sprzedaży leku.

Uwaga! Na niektórych portalach internetowych oraz mediach społecznościowych pojawiły się informacje na temat leku Mounjaro w formie wstrzykiwaczy, który można zakupić online. W tym momencie ten lek oryginalnie sprzedawany jest w formie fiolek. Według polskiego prawa, leki na receptę są sprzedawane wyłącznie w stacjonarnych aptekach. Dlatego ostrzegamy przed zakupem Mounjaro online. Nabywanie tego leku przez internet niesie ryzyko otrzymania podróbki lub produktu nieautentycznego, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Brak pewności co do źródła i autentyczności leku stwarza ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych skutków ubocznych lub utraty efektywności terapii. W związku z tym zalecamy korzystanie wyłącznie z legalnych kanałów zakupu.

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc
w cenie 349 zł
Indywidualny plan zmiany nawyków (zamiast jadłospisów)
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie i możliwość uzyskania recept
Stały dostęp do dietetyka
Obsługę w pełni online z wykorzystaniem intuicyjnej aplikacji
Kup program
Pola Gmitrzak
dietetyk

Dyplomowany dietetyk kliniczny, absolwentka SGGW oraz WUM w Warszawie. Szczególnie zainteresowana obszarem dietoterapii w zaburzeniach metabolicznych oraz rolą psychologii w żywieniu.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/mounjaro-kiedy-pojawi-sie-w-polsce

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc w cenie
299
Recepty i badania 
w pakiecie
2 konsultacje dietetyczne i 1 lekarską
Stały dostęp do dietetyka (24/7)
Możliwość rozpoczęcia farmakoterapii
Indywidualny plan zmiany nawyków
Czy się kwalifikuję?