Wróć
min
21
.
03
.
2024

Mounjaro - jak podać lek?

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Mounjaro jest najnowszym lekiem stosowanym w leczeniu otyłości oraz cukrzycy typu 2. Lek zawiera składnik aktywny — tirzepatyd, który jest analogiem GLP-1 i GIP. Pomaga w kontroli stężenia glukozy we krwi, poprzez zwiększenie wydzielania insuliny oraz zmniejsza apetyt. Lek na polskim rynku jest dostępny w formie fiolek oraz podawany jest podskórnie poprzez wstrzyknięcie, które można wykonać samodzielnie w domu. W artykule omówimy, jak właściwie się przygotować i wykonać zastrzyk lekiem Mounjaro oraz jakie środki ostrożności należy zachować.

Jak przechowywać lek Mounjaro?

Aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo leku Mounjaro, należy przestrzegać odpowiednich warunków jego przechowywania. Nieotwarte fiolki powinny być przechowywane w lodówce w temperaturze od 2°C do 8°C, z dala od elementu chłodzącego na końcu lodówki. Możliwe jest także przechowywanie nieotwartego leku w temperaturze pokojowej poniżej 30°C przez maksymalnie 21 dni. Należy jednak unikać zamrażania leku oraz przechowywania go w zamrażarce. Niewłaściwe przechowywanie może prowadzić do utraty skuteczności i właściwości leku, co może negatywnie wpłynąć na jego działanie. Dodatkowo zaleca się przechowywanie fiolki Mounjaro w oryginalnym kartonie, aby chronić ją przed światłem. Lek oraz wszystkie akcesoria, takie jak strzykawki i igły, powinny być przechowywane w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, aby zapobiec przypadkowemu spożyciu lub urazom.

{{cta}}

Jak podać lek Mounjaro?

Podanie zastrzyków może być początkowo trudne i stresujące, ale z upływem czasu staje się to rutynowym działaniem, które nie powinno sprawiać większych trudności. W poniższym tekście krok po kroku przedstawimy, jak samodzielnie podać zastrzyk z lekiem Mounjaro.

Przygotowanie do podania zastrzyku

Przed podaniem leku należy umyć dokładnie ręce wodą i mydłem. Po wyciągnięciu preparatu z lodówki powinno się sprawdzić etykietę fiolki, czy lek nie jest przeterminowany oraz, czy płyn w fiolce jest bezbarwny lub lekko żółty. Nie należy używać leku, kiedy jest zamrożony, mętny lub zawiera jakiekolwiek drobiny, lub cząstki.

W przeciwieństwie do leku Ozempic, igły i strzykawki są wymagane w przypadku Mounjaro, ponieważ nie jest on dostępny w postaci gotowych do użycia wstrzykiwaczy. Lek ten musi być podawany za pomocą tradycyjnego zastrzyku podskórnego. Zaleca się stosowanie strzykawki o pojemności 1 mm z igłą do wstrzyknięć podskórnych o długości od 4 mm do 12,7 mm.

Aby wykonać zastrzyk, należy zdjąć plastikową osłonę ochronną, jednocześnie nie usuwając gumowej zatyczki. Gumową zatyczkę oczyszczamy chusteczką nasączoną alkoholem. Usuń opakowanie zewnętrzne igły oraz strzykawki. Ustawiamy igłę w jednej linii ze strzykawką i trzymamy prosto podczas nakładania igły na strzykawkę. Umieszczamy igłę na górze strzykawki i przekręcamy lub wciskamy ją, aż zostanie mocno i stabilnie zamocowana.

Następnie należy zdjąć osłonę igły, pociągając ją prosto, upewniając się, że igła nie dotyka żadnych innych powierzchni. Trzymamy strzykawkę z igłą skierowaną do góry, kolejno pociągamy tłok w dół, aż koniuszek tłoka osiągnie linię na strzykawce, wskazującą, że do strzykawki wprowadzono co najmniej 0,5 ml powietrza. Wkładamy igłę przez gumową zatyczkę fiolki. Wciskamy tłok strzykawki do końca, wprowadzamy w taki sposób powietrze do fiolki, ułatwiając pobieranie roztworu z fiolki. Odwracamy fiolkę i strzykawkę do góry nogami. Należy upewnić  się, że końcówka igły jest w leku i powoli pociągamy tłok w dół, aż koniuszek tłoka znajdzie się poza linią 0,5 ml. Jeśli są bąbelki powietrza, delikatnie stukamy kilka razy w strzykawkę, aby unieść ewentualne bąbelki powietrza. Następnie powoli wciskamy tłok do góry, aż koniuszek tłoka osiągnie linię 0,5 ml. W tym momencie w strzykawce nie powinno być powietrza. Wyjmujemy strzykawkę z gumowej zatyczki fiolki. Upewniamy się, że wyciągamy strzykawkę prosto, aby uniknąć zagięcia igły. Ponownie należy upewnić się, że igła nie dotyka innych powierzchni. Teraz strzykawka jest gotowa do podania leku.

Podanie leku

Mounjaro podajemy w brzuch, udo lub tylną część ramienia. Wybieramy miejsce wstrzyknięcia i przecieramy je chusteczką nasączoną alkoholem w celu dezynfekcji. Odczekaj aż skóra wyschnie, miejsce podania leku powinno być czyste i suche. Wprowadzamy igłę w skórę i wciskamy powoli tłok, aż do wstrzyknięcia całego leku, igła powinna pozostać w skórze przez co najmniej 5 sekund. Wyciągamy igłę ze skóry. Jeśli w miejscu podania leku pojawi się krew, należy ucisnąć delikatnie miejsce wstrzyknięcia kawałkiem gazy lub chusteczką nasączoną alkoholem. 

Usuwanie zużytych igieł i strzykawek

Po każdym podaniu Mounjaro zawsze należy wyrzucić igłę i strzykawkę do pojemnika z odpadami medycznymi. Taki pojemnik możesz zakupić w aptece.

Jak podać Mounjaro — o czym należy pamiętać?

Podczas wykonywania zastrzyku należy zachować pewne środki ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Oto niektóre z ważniejszych środków ostrożności: 

  1. Zawsze należy dbać o higienę rąk oraz miejsca podania leku — przed wykonaniem zastrzyku każdorazowo dokładnie umyj ręce wodą i mydłem.
  2. Należy zmieniać miejsce podania zastrzyku w obrębie wybranego obszaru z każdą dawką. Można wybrać ten sam obszar ciała, ale inne miejsce wstrzyknięcia. Nie powinno podawać się zastrzyku w miejsca, w których skóra ma wgłębienia, jest pogrubiona, ma grudki lub jest delikatna, posiniaczona, łuszcząca się lub twarda, ani w blizny lub uszkodzoną skórę.
  3. Używamy wyłącznie leku, który nie jest przeterminowany — należy zawsze upewnić się, że lek był dobrze przechowywany oraz nie jest przeterminowany.
  4. Należy monitorować swoje ciało po zastosowaniu leku. Staranie obserwuj reakcje organizmu i natychmiast zgłoś swojemu lekarzowi wszelkie nieprawidłowe objawy, takie jak skurcze brzucha, nudności, biegunka, bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie lub inne nietypowe dolegliwości. W przypadku wątpliwości lub obaw dotyczących stosowania leku Mounjaro należy skonsultować się z lekarzem.

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc
w cenie 349 zł
Indywidualny plan zmiany nawyków (zamiast jadłospisów)
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie i możliwość uzyskania recept
Stały dostęp do dietetyka
Obsługę w pełni online z wykorzystaniem intuicyjnej aplikacji
Kup program
dr Zuzanna Przekop
dietetyk

Dietetyczka, badaczka R&D, ekspertka w projektach Narodowego Programu Zdrowia, organizatorka konferencji “Żywienie bez granic”

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/mounjaro---jak-podac-lek

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc w cenie
299
Recepty i badania 
w pakiecie
2 konsultacje dietetyczne i 1 lekarską
Stały dostęp do dietetyka (24/7)
Możliwość rozpoczęcia farmakoterapii
Indywidualny plan zmiany nawyków
Czy się kwalifikuję?