Wróć
min
27
.
11
.
2023

Motywacja do odchudzania - jak się zmotywować do zrzucenia zbędnych kilogramów?

Ludmiła Podgórska
dietetyk
Kategorie
Spis treści

Nie da się ukryć, że proces redukcji masy ciała to często droga pełna zakrętów, górek i zwrotów akcji. Wbrew temu, co można czasem usłyszeć, nie wystarczy „tylko chcieć”. Odchudzanie to również cała logistyka związana ze zmianą czy strategie radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Jednak aby móc szansę się z tym skonfrontować, trzeba zacząć – i tu właśnie pojawia się kwestia, jaką jest motywacja do diety. Jak się zmotywować do odchudzania? Czy jest uniwersalny sposób na to, by znaleźć swoje motywacje do schudnięcia?

Jak się zmotywować do odchudzania?

Skoro czytasz ten artykuł, to pewnie jesteś w tym momencie, kiedy w Twojej głowie kiełkuje myśl o tym, by zrzucić zbędne kilogramy. Jednak by poszły za nią czyny i konkretne działania, często potrzeba tej iskry, która sprawia, że zaczynamy coś robić, a później chcemy to kontynuować. Motywacja do schudnięcia jest ważna dla wielu osób i pomaga przechodzić przez wyzwania związane ze zmianą stylu życia.

Jak znaleźć motywację do odchudzania? Zacznij od „dlaczego?”. Zastanów się, dlaczego tak właściwie chcesz to zrobić. A kiedy już znajdziesz odpowiedź, kolejny raz zadaj sobie to samo pytanie. Zasada „5 razy dlaczego” (ang. 5 Whys) wykorzystywana jest do rozwiązywania problemów, ale może też posłużyć do znalezienia istoty Twojej motywacji. Może się okazać, że Twoje pierwotne motywacje do schudnięcia kryją za sobą coś więcej. Tak od chęci schudnięcia po to, by poczuć się lepiej, możemy dojść do etapu, w którym okazuje się, że ta motywacja do diety ma głębszy wymiar – tak naprawdę przeszkadza Ci, że nadmiar kilogramów ogranicza Twoją możliwość komfortowego uczestnictwa w aktywnościach sportowych z rodziną. Jest Ci przykro, że z takiego powodu umykają Ci takie chwile z dziećmi i dlatego chcesz to zmienić. 

{{cta}}

Jak zmotywować się do diety?

Jeśli jesteś osobą, która lubi czarno na białym przedstawiać plusy i minusy danej sytuacji, być może motywacja do schudnięcia pojawi się po zapoznaniu z tym, co możesz “wygrać” w ten sposób. Wypisz – najlepiej na kartce – wszystko, co możesz zyskać dzięki podjęciu próby odchudzania. Nie skupiaj się jedynie na rezultatach skupionych wokół wyglądu, ale przyjrzyj się również drodze. Czy odchudzanie może stać się szansą na poznanie nowych osób i poszerzenia kręgów znajomych? Oczywiście! Wystarczy wybrać takie aktywności sportowe, które wymagają wyjścia z domu czy dają możliwość dołączenia do drużyny. Z biegiem czasu może się dzięki temu okazać, że już nie musisz zastanawiać się, jak zmotywować się do odchudzania i aktywności fizycznej – zajęcia będą okazją nie tylko do ruchu sprzyjającego odchudzaniu, ale przede wszystkim do spotkania się z ludźmi. Warto szukać takich dodatkowych bodźców, które ułatwią utrzymywanie tych pożądanych zachowań.

Powiąż również swoje wewnętrzne „dlaczego” z korzyściami, które przynosi zmiana stylu życia. W końcu regularna aktywność to najlepszy sposób na to, by nabrać kondycji i móc z rodziną spędzać czas na sportowo, prawda?

Motywacja do schudnięcia – inspiracje

Jesteśmy różni i nie musi trafiać do Ciebie koncepcja wewnętrznego „dlaczego”. Jeśli wciąż szukasz sposobów na to, jak zmotywować się do diety i jak zmotywować się do schudnięcia, oto kilka evergreenów:

  • Poszperaj trochę na blogach dietetycznych – poprzeglądaj przepisy, poczytaj artykuły dotyczące redukcji masy ciała. Może trudno Ci o motywację do schudnięcia, bo kojarzysz dietę z pasmem wyrzeczeń. Takie miejsca pokażą, że wcale nie musisz rezygnować z wszystkiego, co lubisz, by osiągać upragnione efekty.
  • Dołącz do grup, które wspierają się np. w codziennej aktywności. Zobaczysz, że nie tylko Ty mierzysz się z problemami i pewnie znajdziesz tam osoby, które będą dla Ciebie wsparciem w trudnych chwilach i znają już rozwiązania trudności, z którymi właśnie się zmagasz. 
  • Wspólne zobowiązanie – zdecydowanie łatwiej nie poddać się, gdy robi się ciężko, jeśli wprowadzamy zmiany razem z partnerem, mamą, koleżanką czy rodzeństwem. Być może ktoś bliski też zastanawia się, jak znaleźć motywację do odchudzania?

Na koniec ciut przewrotnie: nie jest łatwo o to, by motywacja do schudnięcia wciąż była wysoka i popychała do działania. Gdy motywacja do diety spada, z pomocą przychodzi… rutyna. To, że w każdy wtorek oraz czwartek chodzisz na zumbę z koleżanką z pracy, a potem wracacie spacerkiem, by mieć czas na pogaduchy. To, że każdego dnia wieczorem przygotowujesz posiłki na kolejny dzień do pracy. To zupełnie tak, jak z myciem zębów. Rutyna powoduje, że przestajemy myśleć nad zasadnością i celem wykonywania danych czynności – po prostu je robimy.

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc
w cenie 349 zł
Indywidualny plan zmiany nawyków (zamiast jadłospisów)
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie i możliwość uzyskania recept
Stały dostęp do dietetyka
Obsługę w pełni online z wykorzystaniem intuicyjnej aplikacji
Kup program
Ludmiła Podgórska
dietetyk

Dietetyczka kliniczna z ponad 10 letnim doświadczeniem. Związana z Wojskowym Instytutem Medycznym oraz przychodnią wielospecjalistyczną BodyClinic

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/motywacja-do-odchudzania-jak-sie-zmotywowac-do-zrzucenia-zbednych-kilogramow

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc w cenie
299
Recepty i badania 
w pakiecie
2 konsultacje dietetyczne i 1 lekarską
Stały dostęp do dietetyka (24/7)
Możliwość rozpoczęcia farmakoterapii
Indywidualny plan zmiany nawyków
Czy się kwalifikuję?