Wróć
min
13
.
02
.
2023

Co musisz wiedzieć o BMI?

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Kategorie
Zdrowie
Porady
Spis treści

BMI (Body Mass Index) to wskaźnik pozwalający określić, czy nasza masa jest odpowiednia względem wzrostu. Dzięki niemu możemy sprawdzić, czy nasza waga mieści się w granicach normy lub, czy mamy poważną bądź lekką niedowagę, nadwagę, a nawet otyłość. BMI nie jest doskonałą miarą zdrowej masy ciała, ale pomaga określić, czy konieczne są dodatkowe działania w zakresie określenia wpływu masy ciała na aspekty zdrowotne. BMI jest pierwszym kryterium oceny problemów z masą ciała, niezależnie od tego czy mówimy o jej nadmiarze, czy o niedoborze. Należy jednak zwrócić uwagę, że zawsze należy diagnozować pacjenta, a nie wskaźnik, czy pojedyncze wyniki, w tym wartości wskaźnika masy ciała. Jakie są prawidłowe wartości BMI? Jakie są jego ograniczenia? Sprawdź w poniższym tekście. 

Czy wartość BMI jest dla każdego?

Opracowane przez Światową Organizację Zdrowia (ang. WHO) normy BMI są skierowane do osób dorosłych. Należy pamiętać, że wskaźnik ten nie ma zastosowania w przypadku: dzieci do 18. roku życia, kobiet w ciąży lub sportowców. Z kolei dla osób starszych ocena BMI i wnioskowanie na podstawie tego wskaźnika jest możliwe, jednak ustalone są dla tej grupy  inne normy. 

‍Grupy, u których wskaźnik BMI nie ma zastosowania:

-Dzieci do 18. roku życia — u dzieci wynik BMI należy odnosić do siatek centylowych. W okresie dojrzewania zmienia się stopień mineralizacji i gęstość kości, który istotnie wpływa na masę ciała.
-Kobiety w ciąży — wzrost masy ciała podczas ciąży to normalna, lecz bardzo indywidualna sprawa. W ciąży kontroluje się przyrost masy ciała w zależności od trymestru, używanie wskaźnika  BMI w przypadku kobiet ciężarnych jest błędem.  Wagę należy kontrolować podczas każdej kontroli ginekologicznej.
-Sportowcy — mięśnie są gęstsze i cięższe, niż tłuszcz, przez co wyższe BMI u sportowców jest często błędnie klasyfikowane jako nadwaga, lub nawet otyłość. BMI nie uwzględnia różnic między masą mięśniową a masą tłuszczową.
-Osoby starsze — najpopularniejsza klasyfikacja BMI nie uwzględnia zmian zachodzących w procesie starzenia organizmu. U osób powyżej 65. roku życia wzrasta ilość tkanki tłuszczowej, natomiast maleje masa mięśni i masa kości i te zmiany zachodzące w ciele są całkowicie normalne. Dla osób starszych przyjęto więc inne normy, gdzie za prawidłowe BMI uważa się wynik od 22 do 27 kg/m2.

{{cta}}

Jak obliczyć swoje BMI?

Body Mass Index jest uniwersalnym wzorem dla dorosłych kobiet i mężczyzn. Aby obliczyć swoje BMI, należy podzielić swoją masę w kilogramach, przez swój wzrost wyrażony w metrach podniesiony do kwadratu.

BMI = MASA (KG)/WZROST² (M)

Poniżej przedstawiamy kategoryzację, dzięki której możesz sprawdzić, co oznacza wynik Twojego BMI:

-poniżej 16 → wygłodzenie.
-od 16 do 16,99 → wychudzenie.
-od 17 do 18,49 → niedowaga.
-od 18,5 do 24,99 → waga prawidłowa.
-od 25 do 29,99 → nadwaga.
-od 30 do 34,99 → otyłość I stopnia.
-od 35 do 39,99 → otyłość II stopnia 
-powyżej 40 → otyłość III stopnia.

Ograniczenia wskaźnika BMI

Wskaźnik BMI jest powszechnie używanym parametrem, lecz ma swoje ograniczenia. Ma on wartość szacunkową, informuje bowiem o nadmiarze masy ciała, a nie nadmiarze tkanki tłuszczowej, a to właśnie nadmiar tkanki tłuszczowej jest kluczowy w kontekście powikłań choroby otyłościowej. BMI nie uwzględnia składu i typów ciała, w tym masy mięśniowej, masy kostnej, tłuszczu i wody. Dla przykładu osoba o wskaźniku BMI wynoszącym 30 kg/m2 może być osobą umięśnioną i nie mieć za wysokiej zawartości tkanki tłuszczowej. Może też być osobą, która ma zdecydowany nadmiar tkanki tłuszczowej negatywnie wpływającej na zdrowie. W związku w powyższym BMI nie może być stosowane jako jedyna metoda określająca zdrową masę ciała. Zawsze musi brać pod uwagę wraz z innymi pomiarami oraz szczegółową wiedzą o pacjencie.

Istnieją jednak także sposoby na dokładniejsze określenie stanu naszej masy ciała. Jednym z nich jest pomiar składu ciała za pomocą bioimpedancji, czyli techniki polegającej na przepływie słabego prądu przez organizm. Dzięki temu można dokładnie określić proporcje między tkanką tłuszczową a mięśniową. Innym sposobem jest pomiar grubości fałdu skórnego za pomocą fałdomierza. Jest to technika pomiarowa, która pozwala na oszacowanie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Podsumowanie

Wiesz już, że BMI pozwala sprawdzić, czy stosunek Twojej masy względem Twojego wzrostu jest prawidłowy. Odpowiednia wartość BMI pozytywnie wpływa na sylwetkę, stan zdrowia, odporność, sprawność motoryczną, a także na samopoczucie. Jednocześnie rozumiesz, że nie u każdego ta wartość ma odzwierciedlenie. Pisząc o BMI, trzeba również zaznaczyć, że nie jest to wskaźnik idealny. Nie uwzględnia podziału na konkretne składowe masy ciała (tkanka tłuszczowa, tkanka mięśniowa, szkielet i woda). Wskaźnik BMI jest bardzo przydatny w diagnostyce nadwagi i otyłości. BMI pomaga również w ocenie ryzyka wystąpienia chorób np. cukrzycy, miażdżycy, udaru, mózgu czy chorób wieńcowych.

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
dr Zuzanna Przekop
dietetyk

Dietetyczka, badaczka R&D, ekspertka w projektach Narodowego Programu Zdrowia, organizatorka konferencji “Żywienie bez granic”

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Porady
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/co-musisz-wiedziec-o-bmi

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj program Holi
bez zobowiązań!

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program