Wróć
min
4
.
06
.
2024

Zepbound - cena, skutki uboczne i przeciwskazania

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Zepbound, nowoczesny lek na odchudzanie, zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), Zepbound oferuje skuteczne wsparcie w redukcji masy ciała. W niniejszym artykule przyjrzymy się działaniu leku Zepbound, jego skutkom ubocznym i przeciwwskazaniom, a także aktualnej sytuacji dotyczącej dostępności Zepbound w Polsce. Dowiemy się, jak Zepbound pomaga w walce z otyłością i czy Zepbound stanie się przełomem w leczeniu otyłości również w Polsce?

Lek na otyłość Zepbound – działanie

Zepbound to nowoczesny lek na odchudzanie, który zyskuje popularność w Stanach Zjednoczonych w leczeniu otyłości oraz nadwagi. Jego zastosowanie jest wskazane szczególnie u osób z co najmniej jednym schorzeniem związanym z nadmierną masą ciała, takim jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 czy wysoki poziom cholesterolu. Lek Zepbound jest częścią kompleksowego podejścia do kontroli wagi, które obejmuje także dietę o obniżonej wartości kalorycznej oraz zwiększoną aktywność fizyczną.

Mechanizm działania Zepbound opiera się na stymulacji receptorów hormonów wydzielanych w jelitach, mianowicie peptydu glukagonopodobnego-1 (GLP-1) i zależnego od glukozy polipeptydu insulinotropowego (GIP). Aktywacja tych receptorów prowadzi do zmniejszenia apetytu i redukcji spożycia pokarmu. Lek Zepbound jest podawany w formie wstrzyknięć podskórnych raz w tygodniu, a jego dawkowanie stopniowo zwiększa się przez okres od czterech do dwudziestu tygodni, aż do osiągnięcia dawki docelowej wynoszącej 5 mg, 10 mg lub 15 mg tygodniowo. Maksymalna dopuszczalna dawka to 15 mg raz na tydzień.

Badania kliniczne wykazały, że Zepbound jest skuteczny w redukcji masy ciała. W dwóch dużych badaniach, które objęły łącznie 2519 pacjentów, u osób stosujących lek Zepbound odnotowano istotne zmniejszenie masy ciała w porównaniu z grupą placebo. W jednym z tych badań, które obejmowało dorosłych bez cukrzycy, osoby przyjmujące najwyższą dawkę Zepbound (15 mg raz na tydzień) straciły średnio 18% masy ciała w porównaniu z grupą placebo. Z kolei w badaniu z udziałem osób z cukrzycą typu 2, średnia utrata masy ciała wyniosła 12%.

{{cta}}

Zepbound na odchudzanie – skutki uboczne i przeciwwskazania

Chociaż Zepbound lek jest skuteczny w redukcji masy ciała, może powodować szereg działań niepożądanych. Najczęstsze z nich to nudności, biegunka, wymioty, zaparcia, dyskomfort i ból brzucha, reakcje w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, reakcje nadwrażliwości (alergiczne), takie jak gorączka i wysypka, odbijanie, wypadanie włosów oraz refluks żołądkowo-przełykowy. 

Zepbound nie powinien być stosowany u pacjentów, którzy mieli ciężką reakcję alergiczną na tirzepatyd lub jakikolwiek inny składnik tego leku. W przypadku wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej, należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Ponadto, lek Zepbound zawiera ostrzeżenia dotyczące zapalenia trzustki, problemów z pęcherzykiem żółciowym, hipoglikemii, ostrego uszkodzenia nerek, retinopatii cukrzycowej u pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz zachowań samobójczych. 

Pacjenci powinni skonsultować się ze swoim lekarzem, jeśli wystąpią objawy ostrego zapalenia trzustki lub kamicy pęcherzyka żółciowego. Osoby stosujące Zepbound w połączeniu z insuliną lub lekami stymulującymi wydzielanie insuliny powinny omówić z lekarzem możliwość zmniejszenia dawek tych leków, aby zminimalizować ryzyko hipoglikemii. Pacjenci z chorobami nerek, retinopatią cukrzycową oraz depresją lub myślami samobójczymi powinni być szczególnie monitorowani przez specjalistów.

Zepbound zatwierdzony w USA

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła Zepbound (tirzepatyd) do przewlekłej kontroli masy ciała u dorosłych z otyłością lub nadwagą i co najmniej jednym schorzeniem związanym z wagą, takim jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2 lub wysoki poziom cholesterolu. Decyzja ta jest odpowiedzią na rosnącą potrzebę skutecznych metod leczenia otyłości, która jest poważnym problemem zdrowotnym w Stanach Zjednoczonych. 

Zepbound został zatwierdzony na podstawie wyników badań klinicznych, które wykazały jego skuteczność w połączeniu z dietą o obniżonej kaloryczności i zwiększoną aktywnością fizyczną. Badania te były przeprowadzone w randomizowanych, podwójnie ślepych, kontrolowanych placebo warunkach, co stanowi złoty standard w ocenie efektywności leków. Wyniki tych badań jednoznacznie potwierdziły, że Zepbound jest skutecznym narzędziem w długoterminowej kontroli masy ciała.

Zepbound w Polsce - czy jest już dostępny?

Na chwilę obecną Zepbound nie jest jeszcze dostępny w Polsce. Choć zatwierdzenie przez FDA w Stanach Zjednoczonych jest ważnym krokiem, wprowadzenie leku na rynek europejski wymaga dodatkowych procedur regulacyjnych i zatwierdzeń przez odpowiednie organy, takie jak Europejska Agencja Leków (EMA). Proces ten może potrwać kilka miesięcy, a nawet lat, w zależności od wyników dalszych badań i oceny skuteczności oraz bezpieczeństwa leku w europejskich warunkach. Tak więcej polscy pacjenci zainteresowani stosowaniem Zepbound będą musieli poczekać na oficjalne wprowadzenie leku na rynek. 

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
dr Zuzanna Przekop
dietetyk

Dietetyczka, badaczka R&D, ekspertka w projektach Narodowego Programu Zdrowia, organizatorka konferencji “Żywienie bez granic”

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/zepbound---cena-skutki-uboczne-i-przeciwskazania

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj program Holi
bez zobowiązań!

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program