Wróć
min
16
.
01
.
2024

Mysimba w leczeniu otyłości – jak działa? Odpowiedzi lekarza

Olga Starczewska
lekarz
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Środek Mysimba, który pojawił się na polskim rynku po wielu latach od rejestracji pierwszego leku na odchudzanie (Meridia), od początku budził żywe zainteresowanie zarówno wśród pacjentów, jak i specjalistów z zakresu zdrowia. Ten artykuł skupia się na szczegółach związanych z terapią nadmiernej masy ciała przy pomocy preparatu Mysimba: kiedy zaczyna działać, jakie efekty można uzyskać i o czym warto pamiętać, przyjmując tego typu lek na odchudzanie.

Może cię zainteresować:

Mysimba a leczenie otyłości

Preparat leczniczy, jakim jest Mysimba, został zarejestrowany w Unii Europejskiej w 2015 roku. Na rynku polskim tabletki na odchudzanie Mysimba pojawiły się po raz pierwszy w listopadzie 2016 roku i od razu zrodziły spore zainteresowanie świata medycznego. Nic dziwnego – przez wiele lat, po pierwotnym wprowadzeniu i późniejszym wycofaniu leku Meridia, na rodzimym rynku nie było leków, które miałyby wspierać terapię otyłości.

Ten preparat złożony składa się z chlorowodorku bupropionu i naltreksonu. Obie substancje stosuje się również w monoterapii w innych wskazaniach medycznych. Lek na odchudzanie Mysimba powinien stanowić uzupełnienie dla zdrowej diety oraz regularnego wysiłku fizycznego. Przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów z kliniczną otyłością lub nadwagą (BMI>27 kg/m2) oraz współwystępowaniem co u nich najmniej jednej choroby towarzyszącej spośród wymienionych: cukrzycy typu 2, dyslipidemii, wyrównanego ciśnienie tętniczego. Przeprowadzane badania kliniczne wykazały, że odsetek osób stosujących lek na odchudzanie Mysimba i redukujących swoją masę ciała był wyższy w porównaniu do grupy placebo. 

Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO) lek Mysimba może przynieść szczególne korzyści wśród Pacjentów, mierzących się z bardzo silną i natrętną potrzebą podjadania (tzw. craving), ze współtowarzyszącą depresją lub/i nikotynizmem (uzależnieniem od nikotyny). Natomiast ostateczna decyzja wdrożenia leczenia należy do lekarza oraz Pacjenta i  następuje po wnikliwym wywiadzie lekarskim.

{{cta}}

Mysimba - kiedy spodziewać się pierwszych efektów?

Zgodnie z zaleceniami lek na odchudzanie Mysimba należy odstawić po 16 tygodniach, jeżeli masa ciała pacjenta nie zmniejszyła się o co najmniej 5% w porównaniu do masy wyjściowej. Co to mówi o preparacie Mysimba? Efekty przyjmowania leku powinny pojawiać się właśnie w trakcie pierwszych 4 miesięcy, jednak często są już widoczne po pierwszym miesiącu terapii preparatem Mysimba. Pierwsze efekty, a konkretnie czas ich pojawienia się, są również związane z czynnikami indywidualnymi – ogólnym stanem zdrowia pacjenta, poziomem aktywności fizycznej czy stosowaniem diety. Część pacjentów już krótki czas po rozpoczęciu kuracji zgłasza, że zauważa u siebie spadek apetytu.

Przyjmując leki na odchudzanie (Mysimba, ale też inne środki) warto uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie przyjmować dawki preparatu przepisane przez lekarza. Absolutnie nie należy samodzielnie modyfikować dawek. Jeśli pacjentowi wydaje się, że tempo redukcji masy w związku z przyjmowaniem tabletek na odchudzanie Mysimba jest za wolne lub zbyt szybkie, powinien zapytać o to swojego lekarza prowadzącego podczas wizyty. Może się okazać, że spadek masy ciała jest odpowiedni, choć niekoniecznie zgodny z oczekiwaniami pacjenta.

Kiedy Mysimba zaczyna działać?

Preparat stosunkowo szybko osiąga swoje maksymalne stężenie w osoczu po doustnym podaniu naltreksonu i bupropionu, czyli składników leku Mysimba. Kiedy zaczyna działać ten środek? Wspomniane już maksymalne stężenie substancji czynnych osiągano po 2 godzinach (naltrekson) i 3 godzinach (bupropion). Podawanie w skojarzeniu lub osobno nie miało wpływu na ich biodostępność. Obie substancje wchodzące w skład leku na odchudzanie Mysimba bardzo dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego (ponad 90% dawki). Dane pochodzące z badań prowadzonych nad lekiem na odchudzanie Mysimba wskazują, że zasadne jest przyjmowanie tego preparatu w trakcie posiłku.

W opinii ekspertów środek może przynieść szczególne korzyści wśród pacjentów z rozpoznaną nadwagą lub otyłością oraz cukrzycą typu II/nadciśnieniem tętniczym/depresją/zaburzeniami płodności/tendencją do podjadania między posiłkami. Wskazują również na grupę osób z zaburzeniami pracy tarczycy, u których mimo wyrównania hormonów wciąż występuje nadmierna masa ciała oraz chorych z otyłością II i III stopnia, którzy przygotowywani są do operacji bariatrycznej.

{{cta_1}}

Mysimba - czy to skuteczny lek na leczenie otyłości?

Skuteczność zmniejszania masy ciała wykazano m.in. w 4 badaniach, w których wzięło udział 4,5 tys. pacjentów z nadwagą lub otyłością, przyjmujących lek Mysimba. Efekty porównywano z grupą placebo. Leki na odchudzanie (Mysimba) w tym przypadku spowodowały, że u 28-42% osób przyjmujących środek nastąpił spadek masy ciała o co najmniej 5%. W grupie plecebo (bez interwencji farmakologicznej) takie efekty uzyskało 12-14% pacjentów. Dodatkowo lek na odchudzanie Mysimba powodował utratę więcej niż 10% wyjściowej masy ciała u 13-22%, a w grupie placebo takie rezultaty osiągnęło zaledwie 5-6% pacjentów. Należy zaznaczyć, że obie grupy otrzymywały doradztwo w zakresie żywienia oraz aktywności fizycznej.

Dodatkowo Mysimba przynosiła efekty w postaci istotnego zmniejszenia obwodu talii, poprawy wrażliwości tkanek na działanie insuliny, spadku stężenia triglicerydów oraz podwyższenia stężenia cholesterolu HDL, czyli tzw. dobrego cholesterolu.

Przyjmowanie leku na odchudzanie (Mysimba) u większości pacjentów nie wywołuje działań niepożądanych. Te odnotowane w trakcie badań klinicznych były związane z pojawieniem się nudności, zaparć, bólu głowy, wymiotów, zawrotów głowy, bezsenności, suchości w ustach czy biegunki. U tych pacjentów, którzy doświadczyli takich skutków ubocznych, objawy ustępowały zazwyczaj w ciągu czterech tygodni przyjmowania tabletek na odchudzanie Mysimba.

Wyniki przytoczonych badań wskazują na to, że lek na odchudzanie Mysimba przynosi korzyści w postaci redukcji masy ciała, a osiągane efekty są niższe u osób z grup placebo w porównaniu do pacjentów przyjmujących środek Mysimba. Efekty terapii chlorowodorkiem bupropionu i naltreksonem są jednak mniej spektakularne od tych, które notowane są u osób przyjmujących analogi GLP-1. Niewątpliwie jednak Mysimba wciąż może znajdować zastosowanie w terapii otyłości u tych pacjentów, którzy z powodu przeciwwskazań nie mogą korzystać z innych środków farmakologicznych.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu! Jako wyraz wdzięczności oferujemy Ci kod rabatowy BLOG10 uprawniający do 10% zniżki na pierwszy miesiąc programu Holi.

{{cta_2}}

Olga Starczewska
lekarz

Lekarka w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala im. W. Orłowskiego w Warszawie. Certyfikowana przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/mysimba-w-leczeniu-otylosci---jak-dziala-odpowiedzi-lekarza
Dietetyka
5
min
3
.
01
.
2025

Omega 3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezwykle ważnym składnikiem odżywczym w naszej diecie, pełniącymi kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Te niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (w skrócie NNKT) muszą być dostarczane z zewnątrz, ponieważ organizm człowieka nie potrafi ich samodzielnie syntetyzować. Znaczenie kwasów omega-3 zostało szeroko zbadane i udokumentowane w licznych badaniach naukowych, co przyczyniło się do wzrostu świadomości społecznej na temat ich właściwości prozdrowotnych. Co to jest omega 3, jakie są jej źródła i zapotrzebowanie dorosłych i dzieci? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej. Czym są kwasy tłuszczowe omega-3? Kwasy omega-3 należą do rodziny wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które charakteryzują się obecnością pierwszego wiązania podwójnego przy trzecim atomie węgla, licząc od końca łańcucha węglowego (końca omega). Ta unikalna struktura chemiczna nadaje im szczególne właściwości biologiczne i czyni je niezbędnymi dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Kwasy te są integralnym składnikiem błon komórkowych, wpływają na ekspresję genów oraz biorą udział w produkcji związków przeciwzapalnych. Ich obecność w organizmie jest kluczowa dla rozwoju i funkcjonowania mózgu, siatkówki oka oraz układu nerwowego. Jakie są rodzaje kwasów omega-3? W przyrodzie występuje kilka rodzajów kwasów omega-3, jednak trzy z nich mają największe znaczenie dla zdrowia człowieka. Są to kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas eikozapentaenowy (EPA). Każdy z tych kwasów pełni specyficzne funkcje w organizmie i może być pozyskiwany z różnych źródeł pokarmowych. Warto zaznaczyć, że organizm człowieka może w pewnym stopniu przekształcać ALA w EPA i DHA, jednak wydajność tego procesu jest stosunkowo niska, szczególnie w przypadku konwersji do DHA.

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Czytaj
Dietetyka
5
min
3
.
01
.
2025

Węglowodany – czym są i w jakich produktach występują?

Węglowodany są jednym z podstawowych składników odżywczych, które odgrywają kluczową rolę w naszej codziennej diecie. Stanowią główne źródło energii dla organizmu i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek i układów. Węglowodany to związki chemiczne o specyficznej budowie, charakteryzujące się obecnością grup hydroksylowych przy większości atomów węgla. Dzięki swojej strukturze mogą tworzyć wewnętrzne i międzycząsteczkowe wiązania, co nadaje im wyjątkowe właściwości. W świecie organizmów żywych pełnią kluczową rolę, stanowiąc podstawowe źródło energii niezbędnej do przeprowadzania procesów metabolicznych. W tym artykule szczegółowo omówimy, czym są węglowodany, jakie pełnią funkcje oraz w jakich produktach występują. Czym są węglowodany proste i złożone? Podział węglowodanów Węglowodany stanowią grupę związków organicznych, utworzonych z trzech podstawowych pierwiastków: węgla, wodoru i tlenu. W powszechnym rozumieniu określa się je mianem cukrów. W żywności występują w różnych postaciach, począwszy od prostych cukrów, przez dwucukry, skrobię, aż po błonnik. Węglowodany proste (cukry proste) Monosacharydy, czyli cukry proste, to związki chemiczne zawierające od 3 do 10 atomów węgla. Nie podlegają one rozkładowi do prostszych form. Charakteryzują się słodkim smakiem. Do najważniejszych monosacharydów zalicza się glukozę, fruktozę, galaktozę i mannozę. Są one szybko wchłaniane przez organizm, co powoduje gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi.

Ludmiła Podgórska
dietetyk
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program