Wróć
min
16
.
01
.
2024

Mysimba w leczeniu otyłości – jak działa? Odpowiedzi lekarza

Olga Starczewska
lekarz
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Środek Mysimba, który pojawił się na polskim rynku po wielu latach od rejestracji pierwszego leku na odchudzanie (Meridia), od początku budził żywe zainteresowanie zarówno wśród pacjentów, jak i specjalistów z zakresu zdrowia. Ten artykuł skupia się na szczegółach związanych z terapią nadmiernej masy ciała przy pomocy preparatu Mysimba: kiedy zaczyna działać, jakie efekty można uzyskać i o czym warto pamiętać, przyjmując tego typu lek na odchudzanie.

Mysimba a leczenie otyłości

Preparat leczniczy, jakim jest Mysimba, został zarejestrowany w Unii Europejskiej w 2015 roku. Na rynku polskim tabletki na odchudzanie Mysimba pojawiły się po raz pierwszy w listopadzie 2016 roku i od razu zrodziły spore zainteresowanie świata medycznego. Nic dziwnego – przez wiele lat, po pierwotnym wprowadzeniu i późniejszym wycofaniu leku Meridia, na rodzimym rynku nie było leków, które miałyby wspierać terapię otyłości.

Ten preparat złożony składa się z chlorowodorku bupropionu i naltreksonu. Obie substancje stosuje się również w monoterapii w innych wskazaniach medycznych. Lek na odchudzanie Mysimba powinien stanowić uzupełnienie dla zdrowej diety oraz regularnego wysiłku fizycznego. Przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów z kliniczną otyłością lub nadwagą (BMI>27 kg/m2) oraz współwystępowaniem co u nich najmniej jednej choroby towarzyszącej spośród wymienionych: cukrzycy typu 2, dyslipidemii, wyrównanego ciśnienie tętniczego. Przeprowadzane badania kliniczne wykazały, że odsetek osób stosujących lek na odchudzanie Mysimba i redukujących swoją masę ciała był wyższy w porównaniu do grupy placebo. 

Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO) lek Mysimba może przynieść szczególne korzyści wśród Pacjentów, mierzących się z bardzo silną i natrętną potrzebą podjadania (tzw. craving), ze współtowarzyszącą depresją lub/i nikotynizmem (uzależnieniem od nikotyny). Natomiast ostateczna decyzja wdrożenia leczenia należy do lekarza oraz Pacjenta i  następuje po wnikliwym wywiadzie lekarskim.

{{cta}}

Mysimba - kiedy spodziewać się pierwszych efektów?

Zgodnie z zaleceniami lek na odchudzanie Mysimba należy odstawić po 16 tygodniach, jeżeli masa ciała pacjenta nie zmniejszyła się o co najmniej 5% w porównaniu do masy wyjściowej. Co to mówi o preparacie Mysimba? Efekty przyjmowania leku powinny pojawiać się właśnie w trakcie pierwszych 4 miesięcy, jednak często są już widoczne po pierwszym miesiącu terapii preparatem Mysimba. Pierwsze efekty, a konkretnie czas ich pojawienia się, są również związane z czynnikami indywidualnymi – ogólnym stanem zdrowia pacjenta, poziomem aktywności fizycznej czy stosowaniem diety. Część pacjentów już krótki czas po rozpoczęciu kuracji zgłasza, że zauważa u siebie spadek apetytu.

Przyjmując leki na odchudzanie (Mysimba, ale też inne środki) warto uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie przyjmować dawki preparatu przepisane przez lekarza. Absolutnie nie należy samodzielnie modyfikować dawek. Jeśli pacjentowi wydaje się, że tempo redukcji masy w związku z przyjmowaniem tabletek na odchudzanie Mysimba jest za wolne lub zbyt szybkie, powinien zapytać o to swojego lekarza prowadzącego podczas wizyty. Może się okazać, że spadek masy ciała jest odpowiedni, choć niekoniecznie zgodny z oczekiwaniami pacjenta.

Kiedy Mysimba zaczyna działać?

Preparat stosunkowo szybko osiąga swoje maksymalne stężenie w osoczu po doustnym podaniu naltreksonu i bupropionu, czyli składników leku Mysimba. Kiedy zaczyna działać ten środek? Wspomniane już maksymalne stężenie substancji czynnych osiągano po 2 godzinach (naltrekson) i 3 godzinach (bupropion). Podawanie w skojarzeniu lub osobno nie miało wpływu na ich biodostępność. Obie substancje wchodzące w skład leku na odchudzanie Mysimba bardzo dobrze wchłaniają się z przewodu pokarmowego (ponad 90% dawki). Dane pochodzące z badań prowadzonych nad lekiem na odchudzanie Mysimba wskazują, że zasadne jest przyjmowanie tego preparatu w trakcie posiłku.

W opinii ekspertów środek może przynieść szczególne korzyści wśród pacjentów z rozpoznaną nadwagą lub otyłością oraz cukrzycą typu II/nadciśnieniem tętniczym/depresją/zaburzeniami płodności/tendencją do podjadania między posiłkami. Wskazują również na grupę osób z zaburzeniami pracy tarczycy, u których mimo wyrównania hormonów wciąż występuje nadmierna masa ciała oraz chorych z otyłością II i III stopnia, którzy przygotowywani są do operacji bariatrycznej.

Mysimba - czy to skuteczny lek na leczenie otyłości?

Skuteczność zmniejszania masy ciała wykazano m.in. w 4 badaniach, w których wzięło udział 4,5 tys. pacjentów z nadwagą lub otyłością, przyjmujących lek Mysimba. Efekty porównywano z grupą placebo. Leki na odchudzanie (Mysimba) w tym przypadku spowodowały, że u 28-42% osób przyjmujących środek nastąpił spadek masy ciała o co najmniej 5%. W grupie plecebo (bez interwencji farmakologicznej) takie efekty uzyskało 12-14% pacjentów. Dodatkowo lek na odchudzanie Mysimba powodował utratę więcej niż 10% wyjściowej masy ciała u 13-22%, a w grupie placebo takie rezultaty osiągnęło zaledwie 5-6% pacjentów. Należy zaznaczyć, że obie grupy otrzymywały doradztwo w zakresie żywienia oraz aktywności fizycznej.

Dodatkowo Mysimba przynosiła efekty w postaci istotnego zmniejszenia obwodu talii, poprawy wrażliwości tkanek na działanie insuliny, spadku stężenia triglicerydów oraz podwyższenia stężenia cholesterolu HDL, czyli tzw. dobrego cholesterolu.

Przyjmowanie leku na odchudzanie (Mysimba) u większości pacjentów nie wywołuje działań niepożądanych. Te odnotowane w trakcie badań klinicznych były związane z pojawieniem się nudności, zaparć, bólu głowy, wymiotów, zawrotów głowy, bezsenności, suchości w ustach czy biegunki. U tych pacjentów, którzy doświadczyli takich skutków ubocznych, objawy ustępowały zazwyczaj w ciągu czterech tygodni przyjmowania tabletek na odchudzanie Mysimba.

Wyniki przytoczonych badań wskazują na to, że lek na odchudzanie Mysimba przynosi korzyści w postaci redukcji masy ciała, a osiągane efekty są niższe u osób z grup placebo w porównaniu do pacjentów przyjmujących środek Mysimba. Efekty terapii chlorowodorkiem bupropionu i naltreksonem są jednak mniej spektakularne od tych, które notowane są u osób przyjmujących analogi GLP-1. Niewątpliwie jednak Mysimba wciąż może znajdować zastosowanie w terapii otyłości u tych pacjentów, którzy z powodu przeciwwskazań nie mogą korzystać z innych środków farmakologicznych.

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc
w cenie 349 zł
Indywidualny plan zmiany nawyków (zamiast jadłospisów)
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie i możliwość uzyskania recept
Stały dostęp do dietetyka
Obsługę w pełni online z wykorzystaniem intuicyjnej aplikacji
Kup program
Olga Starczewska
lekarz

Lekarka w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala im. W. Orłowskiego w Warszawie. Certyfikowana przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/mysimba-w-leczeniu-otylosci---jak-dziala-odpowiedzi-lekarza

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc w cenie
299
Recepty i badania 
w pakiecie
2 konsultacje dietetyczne i 1 lekarską
Stały dostęp do dietetyka (24/7)
Możliwość rozpoczęcia farmakoterapii
Indywidualny plan zmiany nawyków
Czy się kwalifikuję?