Wróć
min
7
.
07
.
2023

Saxenda, Ozempic - jak zorganizować wakacje?

Pola Gmitrzak
dietetyk
Kategorie
Porady
Zdrowie
Spis treści

Saxenda i Ozempic to leki stosowane w leczeniu otyłości. Ich działanie polega na zmniejszaniu apetytu i zwiększeniu uczucia sytości, co pozwala na łatwiejsze utrzymywanie diety i kontrolowanie masy ciała. Wiele osób, może mieć wątpliwości, czy podróże w okresie leczenia analogami GLP-1 są bezpieczne. Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać przed wyjazdem na wakacje.

Przeczytaj również: 

Podróżując do innego kraju, zanim kupisz bilet lotniczy…

Sprawdź przepisy kraju, do którego się wybierasz. Niektóre miejsca mają ograniczenia w przewozie leków. Nikt nie chce, żeby wakacje rozpoczęły się od stresu, związanym z zakazem zabrania ze sobą leku na pokład samolotu. 

Sprawdź też, czy nie potrzebujesz dodatkowej dokumentacji, aby bez problemu zabrać ze sobą leki. Lecąc do niektórych krajów, możesz potrzebować stosownego zaświadczenia od lekarza, najlepiej w języku angielskim.

Planując podróż…

Sprawdź, czy masz odpowiednią ilość penów, które starczą Ci na czas podróży i zaplanuj zabranie zapasu leku, na wypadek przedłużenia pobytu lub opóźnienia w podróży. Wakacje to czas relaksu, nie daj sobie powodów do dodatkowego stresu. 

{{cta}}

Podczas pakowania…

Pamiętaj oczywiście o zapakowaniu penów. Aby zabezpieczyć peny przed temperaturami i działaniem światła, możesz kupić torebki termoizolacyjne, zapewnisz tym samym dodatkową ochronę Saxendy lub Ozempicu. Pakując leki, zabezpiecz je czymś miękkim, tak aby pen w podróży nie uległ uszkodzeniu. Pamiętaj też, aby zabrać ze sobą igły. Nasza rada, lepiej wziąć o dwie za dużo, niż o jedną za mało. Przypominamy, że przy każdym wkłuciu musisz mieć świeżą igłę.

Lek zapakuj do bagażu podręcznego. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze w luku bagażowym temperatury mogą spaść poniżej zera, a lek, który uległ zamrożeniu, nie będzie nadawał się już do użycia. Druga sprawa, to fakt, że bagaż może zostać zgubiony. Leki zapakowane do bagażu podręcznego są jedyną gwarancją, że dolecą razem z Tobą na wyczekane wakacje. 

W czasie podróży…

Zarówno w ulotce Saxendy i Ozempicu przeczytasz, że lek należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Dotyczy to przechowywania leku przez dłuższy czas. Natomiast każdy z tych leków możesz przechowywać przez krótszy okres w temperaturze pokojowej. Po pierwszym użyciu Ozempic możesz przechowywać w temperaturze pokojowej przez 6 tygodni, czyli 56 dni, Saxendę natomiast przez 30 dni. 

Podczas wyjazdu, który nie trwa dłużej niż 6 tygodni w przypadku Ozempicu i 30 dni w przypadku Saxendy, nie musisz trzymać leku w lodówce, ale nie narażaj penów na światło słoneczne, czy zmiany temperatur. Leku nie można przechowywać w temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza. Co to oznacza w praktyce? 

1. Trzymaj lek w pokoju, nie noś go ze sobą w torebce.

2. Jeżeli w pokoju masz lodówkę, umieść w niej peny. Pamiętaj, tylko aby lek położyć z dala od systemu chłodzącego, aby uniknąć zamrożenia płynu.  

3. Wyjazd pod namiot odłóż na moment, gdy już zakończysz leczenie. 

4. Kemping jest ok, o ile masz pewność, że nie zabraknie prądu na postojach i w camperze jest lodówka. 


Warto również pamiętać o zachowaniu higieny, podczas iniekcji leku, aby uniknąć zakażeń, szczególnie podczas podróży w egzotyczne kraje.

Dodatkowe wakacyjne rady…

Wakacje są przede wszystkim czasem odpoczynku. I dla ciała i dla głowy. W odpoczynku można się zatracić i stracić poczucie czasu. Ustaw sobie przypomnienie w telefonie, dzięki któremu nie zapomnisz o podaniu leku. 

Staraj się spędzać czas aktywnie. Aktywność to nie tylko sposób na powrót do domu bez dodatkowych kilogramów. Podczas aktywności fizycznej mózg wytwarza endorfiny, które z kolei powodują uczucie szczęścia. 

Podróże wiążą się też ze smakowaniem nowych potraw. Biorąc GLP-1 nie musisz rezygnować z tej części poznawania świata. Nie musisz sobie niczego odmawiać, ale jedz mniejsze porcje. Uważaj jednak na alkohol. Powody są dwa. Pierwszy z nich to jego kaloryczność. A drugi wiąże się z bezpieczeństwem stosowania GLP-1. Łączenie GLP-1 z alkoholem może skutkować hipoglikemią, która może być stanem zagrażającym życiu. Dlatego radzimy zrezygnować ze spożywania alkoholu.

Zwłaszcza jeżeli jedziesz w ciepłe miejsce, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Jednym ze skutków ubocznych leczenia GLP-1 jest odwodnienie, więc zwróć na to szczególną uwagę. Jeżeli odczuwasz suchość w ustach, to sięgnij po wodę.

Ostatnia rada. Baw się dobrze i odpoczywaj!

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
Pola Gmitrzak
dietetyk

Dyplomowany dietetyk kliniczny, absolwentka SGGW oraz WUM w Warszawie. Szczególnie zainteresowana obszarem dietoterapii w zaburzeniach metabolicznych oraz rolą psychologii w żywieniu.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Porady
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/saxenda-ozempic-jak-zorganizowac-wakacje

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj program Holi
bez zobowiązań!

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program