Wróć
min
22
.
11
.
2023

Pominięcie dawki Saxenda – co zrobić w takim wypadku?

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Kategorie
Zdrowie
Porady
Spis treści

Saxenda to jeden z leków stosowanych w farmakologicznym leczeniu otyłości. Jest zalecany dla pacjentów, u których próby modyfikacji stylu życia nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Warto jednak pamiętać, że Saxenda jest wyrobem medycznym, co oznacza, że można go stosować jedynie z zalecenia i pod kontrolą lekarza. Pomimo precyzyjnych ustaleń, czasem zdarza się, że pacjent zapomni o jednej dawce. Poniżej wyjaśniamy, co zrobić w takiej sytuacji.

Dawkowanie Saxendy – dlaczego warto przestrzegać zaleceń lekarskich?

Saxenda to lek dostępny wyłącznie na receptę. Podczas konsultacji z lekarzem warto uzyskać szczegółowe informacje dotyczące dawkowania i czasu stosowania preparatu. Równie istotne jest zgłaszanie wszelkich wątpliwości czy ewentualnych efektów niepożądanych lekarzowi prowadzącemu.

Przestrzeganie zaleceń lekarskich i właściwa dawka są kluczowe przy stosowaniu Saxendy. Zastrzyki wspierają proces redukcji masy ciała, a pierwsze rezultaty mogą pojawić się stosunkowo szybko, co motywuje pacjenta. Jednak samodzielne zwiększanie dawki leku jest niewskazane. Czas, w którym przyjmowany jest lek, powinien być wykorzystany na wprowadzenie zdrowszych nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej. Proces i zalecana dzienna dawka zawsze są decyzją lekarza, który bierze pod uwagę wiele aspektów, takich jak masa ciała, tempo utraty masy, czy wcześniejsze doświadczenia z redukcją wagi.

{{cta}}

Pominięcie dawki dziennej Saxendy – co zrobić?

Niestety, zdarzają się sytuacje, w których pacjent zapomina o przyjęciu dziennej dawki Saxendy. W takich momentach istnieje ryzyko paniki, ale ważne jest zachowanie spokoju. Decyzja, czy przyjąć pominiętą dawkę, zależy od czasu, jaki upłynął od standardowej godziny podania leku. Przedawkowanie może być niebezpieczne, dlatego wyjaśniamy, co zrobić w przypadku pominięcia Saxendy.

Terapia Saxendą zazwyczaj zaczyna się od dawki 0,6 mg/d, stopniowo ją zwiększając pod kontrolą lekarską. Konsekwencja w podawaniu leku o stałej porze jest kluczowa. Jeśli pominięcie nastąpiło, ale nie minęło jeszcze 12 godzin od planowanej godziny podania, Saxendę można wstrzyknąć. Jeśli jednak pozostało mniej niż 12 godzin do kolejnej dawki, pominiętą dawkę należy pominąć i nie uzupełniać jej, przyjmując planowaną dawkę następnego dnia o stałej porze. Nigdy nie należy przyjmować podwójnej dawki następnego dnia.

W przypadku pominięcia dawki, pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie. Również wszelkie wątpliwości dotyczące stosowania leku czy jego skutków ubocznych powinny być konsultowane z lekarzem. Niezależnie od sytuacji, pacjent nie powinien samodzielnie przerywać terapii bez konsultacji ze specjalistą.

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
dr Zuzanna Przekop
dietetyk

Dietetyczka, badaczka R&D, ekspertka w projektach Narodowego Programu Zdrowia, organizatorka konferencji “Żywienie bez granic”

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Porady
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/pominiecie-dawki-saxenda-co-zrobic-w-takim-wypadku

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj program Holi
bez zobowiązań!

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program