Wróć
min
9
.
05
.
2023

Ozempic — jak zrobić zastrzyk?

Pola Gmitrzak
dietetyk
Kategorie
Zdrowie
Porady
Spis treści

Ozempic to jeden z najnowszych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2. Lek ten zawiera składnik aktywny o nazwie semaglutyd, który pomaga w kontroli poziomu cukru we krwi poprzez zwiększenie wydzielania insuliny i zmniejszenie apetytu. Metodą podania leku jest wstrzyknięcie, które można wykonać samodzielnie w domu. W tym artykule omówimy, jak właściwie przygotować i wykonać zastrzyk z lekiem Ozempic oraz jakie środki ostrożności należy zachować.

Jak przechowywać lek?

Aby zapewnić skuteczność i bezpieczeństwo leku Ozempic, należy zachować odpowiednie warunki jego przechowywania. Lek powinien być przechowywany w lodówce w temperaturze od 2°C do 8°C z dala od elementu chłodzącego. Nie należy zamrażać leku ani przechowywać go w zamrażarce, a przed użyciem należy upewnić się, że nie jest przeterminowany. W przypadku niewłaściwego przechowywania lek może stracić swoje właściwości oraz skuteczność, co może wpłynąć na wyniki leczenia. Ponadto lek powinien być przechowywany w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Ozempic - jak samodzielnie wykonać zastrzyk?

Wykonywanie zastrzyków może wydawać się trudne i stresujące, ale z czasem staje się to rutynowym zabiegiem, który nie powinien sprawiać większych trudności. W tekście krok po kroku przedstawiamy, jak samodzielnie wykonać zastrzyk z lekiem Ozempic.

{{cta}}

Przygotowanie wstrzykiwacza z nową igłą

Przed podaniem leku należy sprawdzić, czy roztwór we wstrzykiwaczu jest bezbarwny i przezroczysty. W przypadku, gdy jest mętny lub zabarwiony, nie należy go używać. 

Bardzo ważne jest to, aby do każdorazowego podania leku zawsze używać nowej igły. Dzięki temu zapobiegnie się jej zablokowaniu, zakażeniu, zanieczyszczeniu lub niedokładnemu dawkowaniu. Aby przygotować się do podania leku, należy nałożyć igłę bezpośrednio na wstrzykiwacz i ją przekręcić, aż zostanie solidnie zamocowana, następnie zdjąć osłonki osłaniające igłę (w przeciwnym razie roztwór nie zostanie wstrzyknięty). Zewnętrzną osłonkę należy zachować na później, ponieważ będzie ona potrzebna do bezpiecznego usunięcia igły ze wstrzykiwacza, po podaniu leku i jej utylizacji.

Sprawdzenie przepływu leku

Przy pierwszym użyciu nowego wstrzykiwacza należy sprawdzić przepływ leku. W tym celu należy obrócić pokrętło nastawiania dawki we wstrzykiwaczu do pozycji symbolu sprawdzania przepływu (・・⎯), tuż poniżej symbolu „0”. Następnie należy trzymać wstrzykiwacz igłą skierowaną do góry i wcisnąć przycisk podania dawki oraz przetrzymać go do momentu, gdy licznik dawki powróci do pozycji „0”. Na końcu igły powinna się pojawić kropla roztworu.

Przed pierwszym użyciem nowego wstrzykiwacza zawsze powinno upewnić się, że na końcu igły pojawiła się kropla roztworu. Jeśli kropla nie pojawi się, lek nie zostanie wstrzyknięty. Może to oznaczać, że igła uległa uszkodzeniu lub jest zablokowana. Jeśli kropla się nie pojawi, należy powtórzyć opisane powyżej czynności, do maksymalnie 6 razy. Jeśli to nie przyniesie efektów, należy zmienić igłę i jeszcze raz sprawdzić przepływ leku. Jeśli mimo to kropla się nie pojawiła, należy użyć nowego wstrzykiwacza.

Ustawienie dawki i wstrzyknięcie leku Ozempic

Aby ustawić dawkę, należy przekręcić pokrętło z pozycji „0” na dawkę zaleconą przez lekarza. Zawsze powinno upewnić się, że pokrętło wstrzykiwacza jest poprawnie ustawione. Igłę wbijamy prostopadle do skóry (w okolicy brzucha, ramienia lub uda). Podczas wstrzykiwania leku nie zasłaniaj licznika palcem, uchroni Cię to przed podaniem niewłaściwej dawki. Należy obserwować, jak licznik dawki wraca do pozycji „0”. Do momentu pokazania się pozycji “0” przycisk powinien być wciśnięty, a igła wbita w skórę. Przytrzymując przycisk podania dawki, należy odliczyć powoli do 6. Jeśli igła zostanie wyjęta wcześniej, lek może wyciekać z końcówki igły, co może oznaczać, że pełna dawka nie została podana. Pod tych czynnościach można wyjąć igłę ze skóry.

O czym pamiętać po wstrzyknięciu leku?

Po każdym wstrzyknięciu leku zawsze należy wyrzucić igłę do pojemnika z odpadami medycznymi. Taki pojemnik możesz zakupić w aptece. Po podaniu leku należy nałożyć nasadkę na wstrzykiwacz w celu ochrony przed światłem.

Zastrzyk z lekiem Ozempic - jakie środki ostrożności należy zachować?

Podczas wykonywania zastrzyku z lekiem Ozempic należy zachować pewne środki ostrożności, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Oto niektóre z ważniejszych środków ostrożności:

1. Dbaj o higienę rąk i miejsca zastrzyku — przed wykonaniem zastrzyku należy umyć ręce mydłem i wodą. Należy również wybrać miejsce zastrzyku, które jest czyste i sucha.
2. Używaj wyłącznie leku, który nie jest przeterminowany — należy upewnić się, że lek nie jest przeterminowany i że został odpowiednio przechowywany.
3. Wykonaj zastrzyk zgodnie z instrukcją — należy przestrzegać instrukcji dotyczącej przygotowania i wykonania zastrzyku z lekiem Ozempic.
4. Monitoruj swoje ciało po podaniu leku — po podaniu leku należy uważnie obserwować swoje ciało i zgłosić każde nieprawidłowe objawy, takie jak skurcze brzucha, wymioty, biegunka, bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie lub zawroty głowy.
5. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy — jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy dotyczące leczenia lekiem Ozempic, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc
w cenie 349 zł
Indywidualny plan zmiany nawyków (zamiast jadłospisów)
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie i możliwość uzyskania recept
Stały dostęp do dietetyka
Obsługę w pełni online z wykorzystaniem intuicyjnej aplikacji
Kup program
Pola Gmitrzak
dietetyk

Dyplomowany dietetyk kliniczny, absolwentka SGGW oraz WUM w Warszawie. Szczególnie zainteresowana obszarem dietoterapii w zaburzeniach metabolicznych oraz rolą psychologii w żywieniu.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Porady
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/ozempic-jak-zrobic-zastrzyk

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc w cenie
299
Recepty i badania 
w pakiecie
2 konsultacje dietetyczne i 1 lekarską
Stały dostęp do dietetyka (24/7)
Możliwość rozpoczęcia farmakoterapii
Indywidualny plan zmiany nawyków
Czy się kwalifikuję?