Wróć
min
19
.
12
.
2023

Dla kogo jest Ozempic? Opinia lekarza

ozempic dla kogo
Olga Starczewska
lekarz
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Ozempic był pierwszym lekiem, o którym bardzo dużo zaczęło się mówić w kontekście redukcji masy ciała. Semaglutyd, czyli substancja czynna tego środka farmakologicznego, rzeczywiście pozwala zmniejszyć apetyt i spowolnić tempo odchudzania żołądka, co przekłada się na efekt odchudzający. Jednocześnie Ozempic jest lekiem, który w Polsce został zarejestrowany jako preparat do wykorzystania w terapii cukrzycy. Rodzi to szereg pytań o Ozempic: dla kogo jest tak właściwie przeznaczony; czy można stosować go w terapii otyłości? Rzućmy na ten temat lekarskim okiem.

Ozempic przy cukrzycy

Leki będące agonistami GLP-1 - do których należy Ozempic - w terapii cukrzycy stosowane są od ponad dekady. Semaglutyd zwiększa wydzielanie insuliny, a to umożliwia obniżanie u chorych poziomu glukozy we krwi. Ozempic stanowi tym samym skuteczny środek, który jest wskazany w terapii u chorych z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu II. Co ważne: zaleca się, aby Ozempic był elementem leczenia, stosowanym łącznie z dietą oraz aktywnością fizyczną.

Ozempic można wykorzystać w monoterapii u pacjentów, którzy nie mogą przyjmować metforminy ze względu na przeciwwskazania (np. nietolerancja) lub w terapii skojarzeniowej, czyli wielolekowej. W tym drugim przypadku istnieje ryzyko wystąpienia hipoglikemii, więc przy włączeniu Ozempicu lekarz powinien rozważyć obniżenie dawek dotychczas stosowanych leków hipoglikemizujących.

Warto również wiedzieć, że pacjent z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej nie zawsze może przyjmować Ozempic. Dla kogo nie jest on polecany? Semaglutyd nie stanowi zamiennika insuliny, więc nie powinno się go stosować u chorych z cukrzycą typu I. Nie jest on także wykorzystywany w leczeniu cukrzycowej kwasicy ketonowej.

Ozempic nie jest również polecany dla pacjentów z potencjalnie niestabilną chorobą oczu, która została spowodowana cukrzycą (retinopatia cukrzycowa). U osób mających retinopatię i stosujących insulinę Ozempic może spowodować zaburzenia widzenia, które będą wymagać leczenia. Z tego powodu pacjent zawsze powinien zgłaszać wystąpienie jakichkolwiek problemów zdrowotnych, które mogą być efektem przyjmowania leku Ozempic. Dla kogo natomiast jest on polecany? FDA zatwierdziła Ozempic nie tylko jako lek hipoglikemizujący u pacjentów chorujących na cukrzycę typu II. Ten agonista GLP-1 jest również stosowany w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych (np. zawał serca czy udar mózgu), u pacjentów z cukrzycą typu II i rozpoznaną chorobą serca.

{{cta}}

Ozempic w leczeniu otyłości

Choć oficjalnie Ozempic zarejestrowany jest jako środek przeciwcukrzycowy, ze względu na swój mechanizm działania, zaczęto obserwować jego wpływ na redukcję masy ciała. Efektem stosowania Ozempicu jest zmniejszone uczucie głodu, wyższa sytość i - co za tym idzie - zmniejszone spożycie kalorii. Przeprowadzone badania wykazały, że semaglutyd (składnik leku Ozempic) przyjmowany przez 68 tygodni przez pacjentów z otyłością powodował zmniejszenie masy ciała nawet o 15%. W innej interwencji osoby przyjmujące Ozempic i stosujące zalecenia zdrowego stylu życia traciły ponad 5% swojej masy ciała w ciągu roku, podczas gdy grupa kontrolna (Ozempic nie był w niej stosowany), traciła około 1,5% wyjściowej masy. Wyniki przytoczonych tu badań oraz kilku innych interwencji wskazują, że Ozempic jest lekiem, który umożliwia skuteczną redukcję masy ciała u pacjentów borykających się z nadwagą czy otyłością.

Semaglutyd, w porównaniu do liraglutydu (Saxenda), ma zdecydowanie dłuższy okres półtrwania. To powoduje, że Ozempicu nie trzeba przyjmować codziennie, a tylko raz w tygodniu. Może być to cecha leku, która pośrednio będzie wpływać na efekty pacjentów – łatwiej im pamiętać o przyjęciu leku raz w tygodniu niż pilnować codziennych iniekcji.

Ozempic – dla kogo jest ten lek?

W Polsce Ozempic wciąż pozostaje lekiem zarejestrowanym wyłącznie w terapii cukrzycy typu II. W związku z tym jego zastosowanie u pacjenta z otyłością, który jednocześnie nie ma rozpoznanej cukrzycy typu II, będzie interwencją off-label.

Zgodnie z rejestracją, sprawdzi się przede wszystkim w terapii pacjentów z cukrzycą typu II. Warto przy tym pamiętać, że spory odsetek pacjentów dotkniętych nadmierną masą ciała czy chorobą otyłościową, rozwija zaburzenia gospodarki węglowodanowej i może mieć rozwiniętą cukrzycę. W ich przypadku lek będzie umożliwiał kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, przy jednoczesnym – korzystnym dla ich zdrowia – efekcie odchudzającym.

Decyzję o wdrożeniu leczenia zawsze podejmuje lekarz, oceniając potencjalne zyski oraz ryzyko stosowania u danego pacjenta leku, jakim jest Ozempic. Dla kogo nie byłby on polecany, warto mieć na uwadze, że samo leczenie farmakologiczne może nie być wystarczające do uzyskania trwałych efektów. Niezbędna jest również zmiana nawyków żywieniowych oraz wdrożenie zdrowego stylu życia, w którym jest miejsce na odpowiednią ilość snu czy aktywność fizyczną. 

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc
w cenie 349 zł
Indywidualny plan zmiany nawyków (zamiast jadłospisów)
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie i możliwość uzyskania recept
Stały dostęp do dietetyka
Obsługę w pełni online z wykorzystaniem intuicyjnej aplikacji
Kup program
Olga Starczewska
lekarz

Lekarka w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala im. W. Orłowskiego w Warszawie. Certyfikowana przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/dla-kogo-jest-ozempic-opinia-lekarza

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc w cenie
299
Recepty i badania 
w pakiecie
2 konsultacje dietetyczne i 1 lekarską
Stały dostęp do dietetyka (24/7)
Możliwość rozpoczęcia farmakoterapii
Indywidualny plan zmiany nawyków
Czy się kwalifikuję?