Wróć
min
19
.
01
.
2024

Dawkowanie Saxendy - jak się je dobiera i od czego zależy?

saxenda dawkowanie
Olga Starczewska
lekarz
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Saxenda jest jednym z leków stosowanych w farmakologicznym leczeniu otyłości. Substancją aktywną tego leku jest liraglutyd, który jest syntetycznym analogiem GLP-1. Jego działanie opiera się na regulacji apetytu i kontrolowaniu masy ciała poprzez wpływ na ośrodki regulujące uczucie sytości. Jak powinno się dawkować Saxendę? Dlaczego dawka leku zmienia się z czasem? W tym artykule bliżej przejrzymy się tym kwestiom.

Dowiedz się więcej:

Dlaczego zmienia się dawkowanie leku Saxenda?

Dawkowanie Saxendy zmienia się z czasem, zaczynając od dawki 0,6 mg na dzień, aż do dawki podtrzymującej 3 mg dziennie. Stopniowe zwiększanie dawki Saxendy pozwala organizmowi przyzwyczaić się do działania leku. Dzięki takiemu zabiegowi ograniczone jest ryzyko wystąpienia dużych efektów ubocznych, głównie tych ze strony przewodu pokarmowego, tj. nudności, biegunki, ból brzucha, wymioty, wzdęcia czy zaparcia.

Podczas zwiększania dawki Saxendy bardzo ważne jest monitorowanie samopoczucia oraz zgłaszania każdych niepokojących nieprawidłowości lekarzowi prowadzącemu leczenie.

{{cta}}

Saxenda - jak stosować?

Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego (ChPL) leku Saxenda leczenie rozpoczyna się od mniejszej dawki - 0,6 mg na dobę,  a następnie dawki ulegają zwiększeniu w odstępach czasowych wynoszących co najmniej tydzień, kolejno do 1,2 mg, 1,8 mg, 2,4 mg i 3,0 mg na dobę. Dzienne dawki powyżej 3 mg nie są zalecane. Zwykle zalecany jest sposób dawkowania zgodnie z poniższym schematem:

  • Tydzień 1 - 0,6 mg raz na dobę;
  • Tydzień 2 - 1,2 mg raz na dobę;
  • Tydzień 3 - 1,8 mg raz na dobę;
  • Tydzień 4 - 2,4 mg raz na dobę;
  • Od 5 tygodnia - 3,0 mg raz na dobę.

Saxenda jest preparatem leczniczym, dostępnym w postaci wstrzykiwaczy do iniekcji podskórnych, które dany Pacjent wykonuje u siebie samodzielnie. Lek należy podawać raz dziennie, o dowolnej porze, niezależnie od posiłku, jednak najlepiej w tej samej porze dnia.  

Podczas podawania leku ważne jest, aby dawka została w całości wstrzyknięta pod skórę, unikając dostania się igły do żyły lub mięśnia. Zaleca się wstrzykiwanie Saxendy w udo, brzuch lub ramiona, przy czym konieczne jest regularne zmienianie miejsca wstrzyknięcia w kolejnych cyklach, aby nie doprowadzić do podrażnień. Dodatkowo istotne jest systematyczne wymienianie igieł, aby zapobiec ryzyku zakażeń i utrzymać higienę podczas aplikacji leku.

Podczas stosowania leku warto również pamiętać o prawidłowym przechowywaniu Saxendy. Przed pierwszym użyciem wstrzykiwacza należy lek przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 do 8​​°C z dala od elementu chłodzącego. Po rozpoczęciu użytkowania pen można przechowywać poza lodówką, w temperaturze poniżej 30°C, przez czas do jednego pełnego miesiąca. Nie należy stosować leku, jeśli płyn nie jest przeźroczysty i bezbarwny.

{{cta_1}}

Czy mogę samodzielnie ustawić dawkowanie leku?

Należy pamiętać, że zmiana dawki Saxendy powinna odbywać się wyłącznie pod nadzorem lekarza prowadzącego. Choć często dobór dawki może odchylać się od standardowego schematu zaleceń zawartego w Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL), decyzja o dostosowaniu dawki powinna być wynikiem indywidualnych potrzeb pacjenta oraz efektów terapeutycznych.

Istnieje prawdopodobieństwo, że nawet niższe dawki mogą być równie skuteczne w przypadku leczenia Saxendą. Jednakże, takie podejście wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym, który na podstawie bieżącej oceny efektów leczenia oraz odczuć pacjenta może zdecydować o ewentualnej modyfikacji dawkowania. Warto pamiętać, że zmiany w dawkowaniu leku, wychodzące poza zalecenia lekarskie mogą prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych lub zmniejszyć skuteczność terapii, dlatego kluczowe jest zachowanie stałej współpracy z lekarzem. To profesjonalne wsparcie lekarza prowadzącego pozwala na indywidualne dostosowanie terapii, co z kolei wpływa na optymalne rezultaty leczenia Saxendą.

{{cta_2}}

Olga Starczewska
lekarz

Lekarka w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala im. W. Orłowskiego w Warszawie. Certyfikowana przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/dawkowanie-saxendy---jak-sie-je-dobiera-i-od-czego-zalezy-2
Czym jest metabolizm?
17
.
04
.
2025
April 18, 2025

Metabolizm - czym jest, co na niego wpływa, rodzaje

Metabolizm pochodzi od greckiego słowa metabole, co oznacza zmianę. Czym więc jest metabolizm? To całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii zachodzących w żywych komórkach, które stanowią podstawę wszelkich zjawisk biologicznych. Innymi słowy, metabolizm to zespół procesów biochemicznych, dzięki którym Twój organizm może pozyskiwać i wykorzystywać energię ze składników odżywczych dostarczanych wraz z pokarmem. Procesy metaboliczne możemy podzielić na dwa główne kierunki: Anabolizm - to reakcje syntezy związków złożonych z prostszych substancji, np. białek z aminokwasów. Te procesy wymagają stałego dostarczania energii, ponieważ związki o małych zasobach energetycznych przekształcane są w związki bogatsze w energię. Anabolizm odgrywa kluczową rolę we wzroście organizmu i naprawie Twoich tkanek. Katabolizm - polega na rozkładzie związków organicznych do prostszych produktów o mniejszych zasobach energetycznych. W trakcie tych procesów następuje uwalnianie energii. Warto zaznaczyć, że reakcje metaboliczne są zorganizowane w szlaki i cykle metaboliczne. Szlak metaboliczny to szereg następujących po sobie reakcji, w których produkt jednej jest substratem kolejnej. Natomiast cykl metaboliczny różni się tym, że podczas ostatniej reakcji odtwarzany jest substrat wyjściowy, dzięki czemu może on przebiegać od nowa.

Ludmiła Podgórska
dietetyk
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Zadbajmy razem o Twoje zdrowie

W Holi wiemy, że otyłość to złożona choroba, którą bardzo ciężko wyleczyć samodzielnie. Daj sobie pomóc i zagwarantuj wsparcie dedykowanego zespołu specjalistów!

Zacznij teraz