Wróć
min
29
.
11
.
2023

Czy da się schudnąć, nie będąc na diecie?

dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Kategorie
Porady
Dieta
Spis treści

Zrzucenie nadprogramowych kilogramów to postanowienie niejednej osoby. Jednak od słów do czynów jeszcze długa droga i wiele osób poddaje się już na początku, gdy uświadamia sobie, że schudnięcie wymaga wdrożenia diety, ćwiczeń i zmiany swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych. W związku z tym niektórzy zastanawiają się, czy możliwe jest schudnięcie bez narzucania sobie tych wszystkich wyrzeczeń i bez stosowania specjalnej, restrykcyjnej diety. Postanowiliśmy rozwinąć nieco ten temat i odpowiedzieć na najbardziej nurtujące kwestie.

Jak schudnąć bez nadmiernych wyrzeczeń?

Smukła i zdrowa sylwetka bez nadmiernych wyrzeczeń i zakazów żywieniowych? To marzenie niejednej osoby, która chciałaby schudnąć i poprawić swoje zdrowie. Tylko czy jest to możliwe? Jak najbardziej! Zwłaszcza że specjaliści coraz częściej przekonują, że źle dobrane diety lub wręcz głodówki przynoszą odwrotny efekt i nie są długotrwałą strategią. Aby zrzucić nadprogramowe kilogramy i utrzymywać stałą wagę, w pierwszej kolejności warto wyrobić sobie zdrowe nawyki żywieniowe, które po pewnym czasie staną się pozytywną rutyną.

{{cta}}

Zmiana stylu życia

Tak naprawdę najlepsze rezultaty przyniesie zmiana stylu życia i wspomnianych już nawyków żywieniowych. Warto też zaznaczyć, że nie ma to nic wspólnego z restrykcyjną dietą. Nawyki buduje się stopniowo i najlepiej małymi krokami. Dzięki małym krokom wprowadzane zmiany są możliwe do utrzymania, są osiągalne i możliwe do przekształcenia w nawyki. Przyzwaczajamy się do zmian, stają się naszą codziennością i mamy przestrzeń do dalszych prac nad stylem życia. Należy pamiętać, że na styl życia składa się też aktywność fizyczna, zarządzanie stresem, czy dbanie o odpowiednią ilość snu. Nie wprowadzaj jednak licznych zmian w jednym momencie. Twoje zasoby mogą się szybko wyczerpać i powrócisz do starych nawyków równie szybko jak je porzucił_ś. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak budować i utrzymać nawyki żywieniowe, koniecznie przeczytaj ten wpis.

Nawet krótki trening przyniesie rezultaty

Jeśli idea diety zupełnie do ciebie nie przemawia, ale marzysz o zmniejszeniu swojej masy ciała, koniecznie zacznij uprawiać sport. Efekty będą widoczne nie tylko pod postacią szczuplejszego ciała. Regularne treningi sprawią, że będziesz mieć więcej energii, a twoje samopoczucie ulegnie poprawie. Doskonałym wyborem będzie na przykład krótki, ale intensywny trening cardio. Nie masz czasu lub chęci na treningi? Zacznij od zwiększenia spontanicznej aktywności fizycznej. 

Dbaj o właściwe nawodnienie

Każdy z nas powinien pamiętać o tym, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie. Oczywiście bardzo ważne jest również to, aby mając wybór, zawsze wybierać wodę, a nie napoje słodzone. Słodkie napoje to zgubny nawyk, ponieważ łatwo jest stracić kontrolę nad tym, ile kalorii i cukru tak naprawdę się spożywa. 

Postaraj się zminimalizować stres

Oczywiście doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nad stresem nie zawsze da się panować. Każdy z nas ma przecież stresujące sytuacje w życiu, które łatwo potrafią wyprowadzić go z równowagi. Jeśli natomiast stres jest stale obecny w twoim życiu, warto rozważyć praktykowanie, chociażby ćwiczeń wyciszających. Doskonale sprawdzi się w tym joga. Należy pamiętać też o regularnym śnie i jego odpowiedniej długości. Specjaliści uznają, że dorosłe osoby potrzebują około ośmiu godzin snu. O tym, że stres negatywnie wpływa na organizm, chyba nikomu nie trzeba powtarzać. Wysoki poziom stresu wpływa na podwyższenie kortyzolu, co jest połączone z pojawiającym się uczuciem głodu. Właśnie dlatego tak wiele zestresowanych osób ma tendencję do podjadania i zajadania swoich emocji. Będąc w ciągłym stresie, bardzo łatwo stracić nad tym kontrolę. 

Zastanów się nad swoimi nawykami żywieniowymi

Nie musisz od razu przechodzić na rygorystyczną dietę, aby zrzucić kilka kilogramów. Możesz zacząć po prostu od przeanalizowania swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych i tego, czy mają one pozytywny, czy raczej negatywny wpływ na twoją sylwetkę. Czasami zmiana zakorzenionych, być może utrwalanych od dzieciństwa nawyków jest naprawdę trudna, ale chęci to już pierwszy krok ku temu, aby coś zmienić. Oczywiście nie warto popadać w skrajności i nawet w kształtowaniu nowych nawyków żywieniowych należy zachować zdrowy rozsądek. Dietetycy przekonują, że całkowite zrezygnowanie z tak zwanej niezdrowej żywności to duży błąd. W tym celu warto stosować zasadę 80/20, o której więcej dowiesz się tutaj. 

Wprowadzając w swoje życie lepsze nawyki żywieniowe, regularną aktywność fizyczną i dbając o swoje samopoczucie odpowiednio się wysypiając, można wpłynąć pozytywnie na swoje zdrowie, samopoczucie i masę ciała, bez stosowania restrykcyjnej diety. W każdym takim przypadku oczywiście warto udać się również na konsultację do dietetyka, który podsunie najlepsze i indywidualnie dobrane rozwiązania, które pozwolą nie tylko osiągnąć wymarzone rezultaty, ale i przede wszystkim pomogą utrzymać je na długi czas.

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
dr Zuzanna Przekop
dietetyk

Dietetyczka, badaczka R&D, ekspertka w projektach Narodowego Programu Zdrowia, organizatorka konferencji “Żywienie bez granic”

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Porady
Dieta
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/czy-da-sie-schudnac-nie-bedac-na-diecie

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj program Holi
bez zobowiązań!

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyk
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program