Wróć
min
21
.
12
.
2023

Wegovy w leczeniu otyłości. Lekarz podpowiada, jak działa lek!

Wegovy na odchudzanie
Olga Starczewska
lekarz
Kategorie
Zdrowie
Spis treści

Wegovy to kolejny preparat obok Ozempicu, którego substancją aktywną jest semaglutyd. To, co wyróżnia Wegovy jako środek na odchudzanie to fakt, że został on zarejestrowany na rynku europejskim ze wskazaniem stosowania go w terapii otyłości. Jaki jest mechanizm działania leku Wegovy? Na jakie efekty mogą liczyć osoby przyjmujące ten preparat? Przyjrzyjmy się bliżej tym kwestiom.

Wegovy w leczeniu choroby otyłościowej

Wegovy, czyli lek na odchudzanie, który został zatwierdzony przez FDA do stosowania w terapii otyłości, wskazany jest do terapii pacjentów, których wskaźnik BMI wskazuje na otyłość lub u osób z nadwagą, jeśli dodatkowo występuje u nich co najmniej jedno ze schorzeń: cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, choroba sercowo-naczyniowa, obturacyjny bezdech senny. Wegovy stosowany jest u dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia. W jaki sposób podaje się preparat Wegovy? Lek na otyłość ma formę iniekcji. Można zakupić go w kilku różnych dawkach, które są ustalane przez lekarza prowadzącego, w zależności od potrzeb pacjenta. Preparat Wegovy jest lekiem, który należy łączyć z dietą o zmniejszonej kaloryczności oraz aktywnością fizyczną. To bardzo ważne, by nie zapominać o tym, że farmakoterapia jest jednym z kilku, a nie jedynym filarem leczenia otyłości.

{{cta}}

Czy Wegovy działa korzystnie na utratę masy ciała?

Przeprowadzono już wiele badań z użyciem semaglutydu, który jest składnikiem Wegovy – leku na otyłość. W jednym z nich porównywano działanie substancji z grupą placebo pod kątem zmniejszenia masy ciała. Po 68 tygodniach wyniki badania STEP 1 wskazały, że semaglutyd (Wegovy) przyniósł efekt redukcyjny na poziomie 14,9% wyjściowej masy ciała, podczas gdy grupa placebo straciła 2,4% swojej wagi. Wegowy jako lek na otyłość przyjmowany przez tych pacjentów miał pozytywny wpływ na ich kontrolę łaknienia, niższą ochotę na potrawy pikantne, ale nie zauważono wyraźnego wpływu środka w przypadku przekąsek o słodkim smaku.

Interwencja STEP 2 weryfikowała efekt redukcyjny osób przyjmujących semaglutyd (Wegovy) w porównaniu z grupą placebo. Ponownie czas obserwacji wynosił 68 tygodni. Tym, co odróżnia to badanie od wyżej cytowanego, jest grupa badana – tym razem interwencją objęto pacjentów z cukrzycą typu 2. Ponownie uzyskano znaczące lepsze wyniki w kontekście utraty masy ciała w grupie przyjmującej semaglutyd (9,6% kontra 3,4%). 

Postanowiono również porównać działanie semaglutydu (Wegowy – lek na otyłość) oraz liraglutydu wśród pacjentów z otyłością lub nadwagą i co najmniej jedną chorobą współtowarzyszącą. Co ważne: wszystkie osoby jednocześnie stosowały dietę o obniżonej ilości energii oraz przez cały czas badania utrzymywali zwiększoną aktywność ruchową. Semaglutyd (Wegovy) przyjmowany przez 68 tygodni badania przyniósł lepsze efekty redukcyjne. Wyniki badania STEP 8 wskazywały na spadek rzędu 15,8% wyjściowej masy ciała w przypadku przyjmowania semaglutydu raz w tygodniu i 6,4% przy codziennej podaży liraglutydu w dawce 3 mg.

Co wiemy o wpływie Wegovy na odchudzanie młodzieży? Interwencja STEP TEENS, w której udział brali nastolatkowie powyżej 12. i poniżej 18. roku życia wskazała, że grupa przyjmująca semaglutyd (Wegovy) po 68 tygodniach interwencji zredukowała swoją wyjściową masę ciała o 14,6%, natomiast grupa placebo nie tylko nie osiągnęła tak imponujących wyników, ale co więcej – zwiększyła swoją masę ciała o blisko 2,8%. Grupą badaną była młodzież z otyłością lub nadwagą i co najmniej jednym schorzeniem powiązanym z występowaniem nieprawidłowej masy ciała.

Jak jeszcze działa Wegovy, jako lek na otyłość? Spadek masy ciała to jedna kwestia, ale warto również przyjrzeć się temu, jak wygląda kompozycja składu ciała. W podgrupie pacjentów z badania STEP 1 sprawdzono skład ciała, wykorzystując wysoce specjalistyczną metodę oznaczenia, jaką jest DEXA. Wyniki wskazują na to, że leczenie semaglutydem (Wegovy) w porównaniu z grupą placebo powodowało większy spadek masy tłuszczowej. Jednocześnie towarzyszył temu spadek tkanki trzewnej, a więc tego tłuszczu, którego nadmiar szczególnie niekorzystnie działa na zdrowie metaboliczne.

Przetoczone wyniki badań wskazują na to, że pacjenci uzyskują pozytywne efekty pod kątem redukcji masy ciała, kiedy przyjmują preparat Wegovy. Na odchudzanie, a konkretniej sukces w tym odchudzaniu, w każdej z tej interwencji składało się nie tylko przyjmowanie leku, ale także dieta o zmniejszonej kaloryczności oraz aktywność fizyczna.

Warto zatem pamiętać, że Wegowy – lek na otyłość – nie powinien być traktowany jako jedyne rozwiązanie, a trzeba go stosować w połączeniu ze zmianą stylu życia. Jest to bardzo ważny element terapii otyłości, który ułatwia utrzymywanie uzyskanych efektów.

Wyniki wszystkich cytowanych badań z użyciem semaglutydu (Wegovy) zostały przeprowadzone wśród pacjentów z otyłością lub nadwagą oraz towarzyszącymi chorobami i właśnie w takich przypadkach należy rozważać włączenie farmakologicznych metod leczenia otyłości.

Jak działa Wegovy?

Głównym składnikiem preparatu Wegovy jest semaglutyd, czyli analog GLP-1. Pełni on funkcje agonisty receptora GLP-1, wiążąc się z nim i prowadząc do jego aktywacji. Substancja czynna preparatu Wegovy ma wpływ na regulację łaknienia, a co za tym idzie - na ilość spożywanej energii (kalorii).

Semaglutyd zmniejsza uczucie głodu, zwiększa również uczucie sytości oraz pełności, a także zmniejsza apetyt na pokarmy wysokotłuszczowe – te, które są wysoce smakowite i często są zjadane w nadmiarze, przez co przyczyniają się do nadwyżki energetycznej.

Składnik leku Wegovy reguluje również stężenie glukozy we krwi poprzez mechanizm pobudzania wydzielania insuliny i jednoczesnego obniżania wydzielania glukagonu, gdy poziom glukozy jest zbyt wysoki.

Zauważa się również, że semaglutyd, wchodzący w skład leku Wegovy ma również pozytywny wpływ na lipidogram czy poziom ciśnienia. Wyniki badań III fazy, które były przeprowadzane wśród pacjentów w wieku 18-86 lat wskazują, że wiek pacjentów przyjmujących Wegovy na odchudzanie nie ma wpływu farmakokinetykę leku, czyli czas i sposób jego metabolizowania.

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc
w cenie 349 zł
Indywidualny plan zmiany nawyków (zamiast jadłospisów)
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie i możliwość uzyskania recept
Stały dostęp do dietetyka
Obsługę w pełni online z wykorzystaniem intuicyjnej aplikacji
Kup program
Olga Starczewska
lekarz

Lekarka w Oddziale Chorób Wewnętrznych Szpitala im. W. Orłowskiego w Warszawie. Certyfikowana przez Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości oraz Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Zdrowie
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/wegovy-w-leczeniu-otylosci-lekarz-podpowiada-jak-dziala-lek

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc w cenie
299
Recepty i badania 
w pakiecie
2 konsultacje dietetyczne i 1 lekarską
Stały dostęp do dietetyka (24/7)
Możliwość rozpoczęcia farmakoterapii
Indywidualny plan zmiany nawyków
Czy się kwalifikuję?