Odchudzanie to temat, który od wielu lat wzbudza ogromne zainteresowanie. W mediach pojawiają się co chwilę nowe diety i jadłospisy, które mają pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Jednak czy takie podejście jest skuteczne i zdrowe?
Gotowe jadłospisy — może się okazać, że jest to strategia, która umożliwi Ci osiągnięcie sukcesu. Jeżeli jednak masz za sobą próby odchudzania polegające na stosowaniu wyliczonych przez dietetyka jadłospisów i były one nieskuteczne to mam dla Ciebie ważną wiadomość – nie jesteś sam.
Czy deficyt kaloryczny wystarczy?
Bezdyskusyjne jest to, że aby schudnąć, należy być w deficycie kalorycznym. Rozchodzi się więc o to, czy i jak długo ten deficyt potrafimy utrzymać. Praca nad nawykami żywieniowymi wiąże się ze zmianami. Wielu z nas nie lubi zmian, zwłaszcza takich, które wymagają włożenia wysiłku. Kluczem do sukcesu jest więc rozsądne oszacowanie swoich możliwości do wprowadzania zmian i wykorzystanie własnych zasobów w sposób rozsądny.
{{cta}}
Jadłospis — skok na głęboką wodę
Jeżeli nie umiesz pływać, to prawdopodobnie skok na głęboką wodę będzie miał katastrofalne skutki. Podobnie jest z dietą. Jedzenie jest bardzo ważnym aspektem w życiu człowieka. Spełnia nie tylko funkcje fizjologiczne, które pozwalają przeżyć, ale także nie mniej ważne funkcje społeczne. Przechodzenie na bardzo szczegółowo zdefiniowaną dietę, jaką jest jadłospis, powoduje przewrócenie życia do góry nogami. Nagle może okazać się, że musisz zacząć gotować, nie możesz wyjść z przyjaciółmi na kolację, a gdy masz ochotę na pomidory, to akurat nie ma ich w dzisiejszym jadłospisie. To może być moment, że sobie odpuścisz, zabraknie Ci bowiem motywacji. Motywacja pozwala rozpocząć proces kształtowania zmian, w tym nawyków żywieniowych. Jeżeli zadanie okaże się za trudne, zbyt czasochłonne, nieatrakcyjne, motywacja nie utrzyma się na wystarczającym poziomie, by móc pracować nad kształtowaniem nowych nawyków.
Odchudzanie małymi krokami do celu
Proces odchudzania trwa. Jest to truizm, ale szykując się do redukcji masy ciała, trzeba być tego w pełni świadomym. Nie da się zgubić 10 kilogramów w tydzień. Redukcja masy ciała to długi proces, który wymaga zaangażowania i motywacji. Bezpieczne zrzucenie 10 kg będzie trwało od 2,5 do 5 miesięcy. Motywacja do działania musi więc towarzyszyć nam przez dłuższy czas. Dlatego też dobrze jest tę drogę podzielić na mniejsze części. Pomaga w tym strategia mniejszych celów, które przybliżą Cię do tego dużego celu ostatecznego. Dodatkowo muszą to być cele, które są osiągalne. A to dlatego, że my ludzie lubimy być nagradzani. Częste sukcesy dodają nam motywacji i dają powód do nagradzania siebie za postępy. Dajmy sobie powód do nagradzania. Ważne jest, aby pamiętać, że odchudzanie małymi krokami jest bardziej skuteczne niż nagłe i drastyczne zmiany, które mogą prowadzić do efektu jojo.
Kontroluj stres
Z psychologicznego punktu widzenia wprowadzanie zmian w życiu generuje stres. Ciągłe liczenie kalorii, pilnowanie regularności posiłków, walka z czasem, żeby zrobić zakupy i ugotować posiłki potęguje poczucie stresu, co może pogarszać samopoczucie. Zwłaszcza jeżeli zmagasz się z zajadaniem stresu, to ten kierunek może być dla Ciebie szczególnie szkodliwy.
Dla osób zmagających się z problemem zajadania stresu, wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych może okazać się szczególnie szkodliwe. Ciągła walka z koniecznością zmiany swojego stylu życia oraz pilnowanie wyznaczonych sobie celów może zwiększać poziom stresu i utrudniać utrzymanie równowagi emocjonalnej. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na swoje samopoczucie i zastanowić się, czy wybrane zmiany nie są zbyt drastyczne i nie powodują dodatkowych problemów. Można też skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże w oswojeniu się z nowymi nawykami i opanowaniu poziomu stresu, jaki towarzyszy wprowadzaniu zmian w życiu.
Czy liczenie kalorii jest zupełnie bez sensu?
Zdecydowanie nie! Liczenie kalorii może być bardzo pomocne dla osób, które chcą utrzymać odpowiednią wagę lub schudnąć. Kluczowe jest jednak to, jak podchodzimy do tego procesu. Nie powinniśmy traktować liczenia kalorii jako sposobu na ograniczenie jedzenia lub stresować się za każdym razem, gdy coś zjemy. Zamiast tego, warto podejść do tego jak do elementu edukacji. Przez jakiś czas warto spisywać ilości jedzenia, jakie spożywamy, a także zwracać uwagę na ilość kalorii w produkcie. Dzięki temu z czasem staniemy się bardziej świadomi swojego żywienia i łatwiej będziemy podejmować świadome decyzje. Nie trzeba liczyć kalorii przez całe życie, ale warto wiedzieć, ile kalorii zawierają różne produkty spożywcze, by móc dokonywać świadomych wyborów żywieniowych.