Wróć
min
24
.
10
.
2023

Światowy Dzień Walki z Otyłością - 24.10.2023

Pola Gmitrzak
dietetyk
Kategorie
Porady
Spis treści

Otyłość to problem zdrowotny, który niestety często wiąże się z uprzedzeniami i stygmatyzacja. To zjawisko negatywnie wpływa na samoocenę osób zmagających się z chorobą otyłością, wpływa na częstość występowania depresji, izolacji społecznej, a nawet pogłębia problem nadmiernej masy ciała. W związku z tym, z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością, chcielibyśmy podzielić się wynikami badania dotyczącego poziomu stygmatyzacji, tzw. "fat phobia," a także wiedzy na temat otyłości w Polsce.

Badanie zostało przeprowadzone na dużej grupie, uczestniczyło w nim 1705 osób. Respondentami były osoby korzystające z social mediów, ale także pracownicy ochrony zdrowia. 

Co wynika z tego badania?

  • Problem uprzedzeń wobec osób z chorobą otyłościową wciąż istnieje. Co ciekawe, mężczyźni wykazywali wyższy poziom stygmatyzacji niż kobiety.
  • Interesującym wnioskiem jest to, że takie czynniki jak wskaźnik masy ciała (BMI), miejsce zamieszkania czy kontakt z osobami z nadwagą nie miały istotnego wpływu na poziom stygmatyzacji. Wydaje się więc, że uprzedzenia wobec osób z chorobą otyłościową nie są uzależnione od tych czynników.
  • Ważnym, ale dość przerażającym wynikiem badania jest to, że 15.3% pracowników związanych z ochroną zdrowia nie znało kryteriów BMI w zakresie diagnostyki choroby otyłościowej. 
  • Aż 32.2% badanych  zidentyfikowało otyłość jako przyczynę wstydu.
  • Szczególnie zaskakujące jest to, że tylko 69.1% respondentów zdawało sobie sprawę z kryteriów diagnozy otyłości opartych na wskaźniku BMI.

{{cta}}

Co pokazują te wyniki?

Sytuacja osób z nadwagą w Polsce wymaga poprawy. Wysoki poziom stygmatyzacji sugeruje, że istnieje pilna potrzeba wprowadzenia kampanii społecznych, które mają na celu przeciwdziałanie uprzedzeniom i promowanie akceptacji. Co więcej, edukacja na temat otyłości, zarówno wśród społeczeństwa, jak i wśród pracowników ochrony zdrowia, wymaga poprawy.

Walka z chorobą otyłościową to wyzwanie, które wymaga wspólnego zaangażowania społecznego, pracowników ochrony zdrowia oraz decydentów politycznych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy lepiej radzić sobie z problemem otyłości i jego negatywnymi skutkami.

Rola social mediów

Nie można nie wspomnieć o roli mediów społecznościowych w kreowaniu wyobrażeń o idealnej sylwetce i ich wpływie na samopoczucie użytkowników. Często media, w tym platformy społecznościowe, generują standardy piękna, które mogą prowadzić do poczucia niewystarczalności u użytkowników. Efektem tego może być zwiększone uprzedzenie wobec osób z otyłością oraz wiele negatywnych skutków, włączając w to zaburzenia odżywiania.

Autorzy badania, o którym dziś piszemy, wskazują,  że media społecznościowe nie tylko wpływają na nasze wyobrażenia o zdrowiu i ciele, ale także mogą mieć istotny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby zachować zdrowy dystans i krytyczne podejście do treści, z jakimi się stykamy w sieci. Nasze zdrowie fizyczne i psychiczne jest ważne, dlatego warto zadbać o równowagę między korzystaniem z mediów społecznościowych a dbaniem o siebie.

Źródła:

  • Świder K, Baska A, Babicki M, Mastalerz-Migas A and Kłoda K (2023) Weight stigma and fat phobia in Poland – attitudes towards people living with obesity and the level of knowledge about obesity among the social media internet respondents and medical professionals. Front. Nutr. 10:1287783. doi: 10.3389/fnut.2023.1287783

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc
w cenie 349 zł
Indywidualny plan zmiany nawyków (zamiast jadłospisów)
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie i możliwość uzyskania recept
Stały dostęp do dietetyka
Obsługę w pełni online z wykorzystaniem intuicyjnej aplikacji
Kup program
Pola Gmitrzak
dietetyk

Dyplomowany dietetyk kliniczny, absolwentka SGGW oraz WUM w Warszawie. Szczególnie zainteresowana obszarem dietoterapii w zaburzeniach metabolicznych oraz rolą psychologii w żywieniu.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Porady
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/swiatowy-dzien-walki-z-otyloscia-24-10-2023

Przełomowy program leczenia otyłości 

Holi to nowoczesna, w pełni cyfrowa, poradnia zdrowia metabolicznego. Jako pierwsi w Polsce oferujemy holistyczne podejście do leczenia otyłości i nadwagi z wykorzystaniem przełomowych terapii.

Jesteśmy zarejestrowanym podmiotem leczniczym
Możliwość leczenia
GLP-1
Bez wychodzenia
z domu
Dietetyk i lekarz

w jednym pakiecie

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program

Przetestuj przełomowe podejście Holi

Przetestuj przez miesiąc w cenie
299
Recepty i badania 
w pakiecie
2 konsultacje dietetyczne i 1 lekarską
Stały dostęp do dietetyka (24/7)
Możliwość rozpoczęcia farmakoterapii
Indywidualny plan zmiany nawyków
Czy się kwalifikuję?