Wróć
min
24
.
10
.
2023

Światowy Dzień Walki z Otyłością - 24.10.2023

Światowy Dzień Walki z Otyłością
Pola Gmitrzak
dietetyk
Kategorie
Porady
Spis treści

Otyłość to problem zdrowotny, który niestety często wiąże się z uprzedzeniami i stygmatyzacja. To zjawisko negatywnie wpływa na samoocenę osób zmagających się z chorobą otyłością, wpływa na częstość występowania depresji, izolacji społecznej, a nawet pogłębia problem nadmiernej masy ciała. W związku z tym, z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością, chcielibyśmy podzielić się wynikami badania dotyczącego poziomu stygmatyzacji, tzw. "fat phobia," a także wiedzy na temat otyłości w Polsce.

Badanie zostało przeprowadzone na dużej grupie, uczestniczyło w nim 1705 osób. Respondentami były osoby korzystające z social mediów, ale także pracownicy ochrony zdrowia. 

Co wynika z tego badania?

  • Problem uprzedzeń wobec osób z chorobą otyłościową wciąż istnieje. Co ciekawe, mężczyźni wykazywali wyższy poziom stygmatyzacji niż kobiety.
  • Interesującym wnioskiem jest to, że takie czynniki jak wskaźnik masy ciała (BMI), miejsce zamieszkania czy kontakt z osobami z nadwagą nie miały istotnego wpływu na poziom stygmatyzacji. Wydaje się więc, że uprzedzenia wobec osób z chorobą otyłościową nie są uzależnione od tych czynników.
  • Ważnym, ale dość przerażającym wynikiem badania jest to, że 15.3% pracowników związanych z ochroną zdrowia nie znało kryteriów BMI w zakresie diagnostyki choroby otyłościowej. 
  • Aż 32.2% badanych  zidentyfikowało otyłość jako przyczynę wstydu.
  • Szczególnie zaskakujące jest to, że tylko 69.1% respondentów zdawało sobie sprawę z kryteriów diagnozy otyłości opartych na wskaźniku BMI.

{{cta}}

Co pokazują te wyniki?

Sytuacja osób z nadwagą w Polsce wymaga poprawy. Wysoki poziom stygmatyzacji sugeruje, że istnieje pilna potrzeba wprowadzenia kampanii społecznych, które mają na celu przeciwdziałanie uprzedzeniom i promowanie akceptacji. Co więcej, edukacja na temat otyłości, zarówno wśród społeczeństwa, jak i wśród pracowników ochrony zdrowia, wymaga poprawy.

Walka z chorobą otyłościową to wyzwanie, które wymaga wspólnego zaangażowania społecznego, pracowników ochrony zdrowia oraz decydentów politycznych. Dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy lepiej radzić sobie z problemem otyłości i jego negatywnymi skutkami.Rola social mediów

{{cta_1}}

Nie można nie wspomnieć o roli mediów społecznościowych w kreowaniu wyobrażeń o idealnej sylwetce i ich wpływie na samopoczucie użytkowników. Często media, w tym platformy społecznościowe, generują standardy piękna, które mogą prowadzić do poczucia niewystarczalności u użytkowników. Efektem tego może być zwiększone uprzedzenie wobec osób z otyłością oraz wiele negatywnych skutków, włączając w to zaburzenia odżywiania.

Autorzy badania, o którym dziś piszemy, wskazują,  że media społecznościowe nie tylko wpływają na nasze wyobrażenia o zdrowiu i ciele, ale także mogą mieć istotny wpływ na nasze samopoczucie. Dlatego ważne jest, aby zachować zdrowy dystans i krytyczne podejście do treści, z jakimi się stykamy w sieci. Nasze zdrowie fizyczne i psychiczne jest ważne, dlatego warto zadbać o równowagę między korzystaniem z mediów społecznościowych a dbaniem o siebie.

Źródła:

  • Świder K, Baska A, Babicki M, Mastalerz-Migas A and Kłoda K (2023) Weight stigma and fat phobia in Poland – attitudes towards people living with obesity and the level of knowledge about obesity among the social media internet respondents and medical professionals. Front. Nutr. 10:1287783. doi: 10.3389/fnut.2023.1287783

{{cta_2}}

Pola Gmitrzak
dietetyk

Dyplomowany dietetyk kliniczny, absolwentka SGGW oraz WUM w Warszawie. Szczególnie zainteresowana obszarem dietoterapii w zaburzeniach metabolicznych oraz rolą psychologii w żywieniu.

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Porady
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/swiatowy-dzien-walki-z-otyloscia-24-10-2023
analogi glp-1 czy są bez recepty
20
.
06
.
2025
June 30, 2025

Czy analogi GLP-1 są dostępne bez recepty? Co warto wiedzieć o refundacji?

Zastanawiasz się, czy analogi GLP-1 można kupić bez recepty? Osoby, które słyszały o skuteczności tych leków, coraz częściej zadają sobie to pytanie. Warto zaznaczyć, że w Polsce ponad 1,2 miliona ludzi choruje na cukrzycę typu 2, a dla wielu z nich, preparaty takie jak Ozempic czy Trulicity mogą okazać się kluczowe w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Popularność tych leków wzrosła w ostatnich dwóch latach w sposób, którego prawdopodobnie nikt się nie spodziewał. Mimo wzrostu sprzedaży leków, ich dostępność stała się prawdziwym problemem. Dodatkowym problemem jest również cena preparatów. Czy wiesz, że tylko niewielka część pacjentów może liczyć na refundację? Zaledwie 27% z 8,7 miliona wydanych opakowań było objętych refundacją NFZ. Pozostałe 73% pacjentów musiało zapłacić za leczenie z własnej kieszeni. Czym są analogi GLP-1 i jak działają? Zacznijmy od wyjaśnienia czym tak naprawdę są analogi GLP-1. To grupa leków stworzonych do naśladowania działania naturalnego hormonu - peptydu glukagonopodobnego 1 (GLP-1). Ten hormon wydzielają komórki L jelita cienkiego po każdym posiłku. Warto pamiętać, że naturalny GLP-1 działa bardzo krótko - zaledwie 1-2 minuty zanim ulegnie rozpadowi. Analogi zostały zaprojektowane tak, aby działały znacznie dłużej, okres półtrwania to nawet 5 dni w przypadku semaglutydu.

Olga Starczewska
lekarz
Czytaj

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Zadbajmy razem o Twoje zdrowie

W Holi wiemy, że otyłość to złożona choroba, którą bardzo ciężko wyleczyć samodzielnie. Daj sobie pomóc i zagwarantuj wsparcie dedykowanego zespołu specjalistów!

Zacznij teraz