Wróć
min
21
.
11
.
2023

Psychodietetyka – co to jest i kiedy warto skorzystać z pomocy psychodietetyka?

Psychodietetyk
dr Zuzanna Przekop
dietetyk
Kategorie
Porady
Spis treści

Psychodietetyka to stosunkowo młoda dziedzina, która udowadnia, jak ważną rolę odgrywa aspekt psychologiczny u osób, które decydują się na wprowadzenie zmian w diecie. Obecnie otyłość i nadwaga to problem, z którym zmaga się spora część społeczeństwa. W związku z tym coraz częściej mówi się o tym, że rozpisanie jadłospisu, czy przekazanie przez dietetyka zaleceń składających się ze stosu zakazów i nakazów nie jest wystarczające. Dużą rolę może odegrać również profesjonalne wsparcie psychologiczne i pełne zrozumienie problemu, z którym zgłasza się pacjent.

Psychodietetyka – co to za dziedzina?

Psychodietetyka to dziedzina, która pozwala spojrzeć na pacjenta kompleksowo i nie tylko pomóc mu zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale i zapewnić mu odpowiednią opiekę psychologiczną. Ta specjalizacja łączy w sobie elementy dietetyki i psychologii, co pomaga prawidłowo prowadzić pacjenta z problemami odżywiania. W dużej mierze psychodietetyka skupia się na obserwacji ludzkich zachowań związanych z nawykami żywieniowymi, a ich analiza pozwala na indywidualny dobór diety, która sprawdzi się w przypadku konkretnego pacjenta. Wywiad z pacjentem pomaga zrozumieć jego przyzwyczajenia, a także uwarunkowania psychologiczne. W ten sposób można jeszcze lepiej zgłębić dany problem i dopasować rozwiązania, które nie tylko pomogą schudnąć, ale i wpłyną na poprawę ogólnego samopoczucia.

Często można spotkać się również z tym że psychodietetyka określana jest mianem psychologii odchudzania, ponieważ nie tylko skupia się na tym, jak psychika człowieka wpływa na sposób i ilość spożywanego przez niego jedzenia, ale i pozwala dopasować zbilansowaną dietę, która odpowiadać będzie indywidualnym potrzebom.

{{cta}}

Psychodietetyk – czym się zajmuje i kim jest?

Skoro wyjaśniliśmy już, jak dużą rolę w obecnych czasach pełni psychodietetyka, warto skupić się także nad tym, co robi psychodietetyk i, w jaki sposób dobiera dietę względem psychologicznych uwarunkowań pacjenta. Na samym początku należy wspomnieć, że psychodietetyk to specjalista, który ukończył studia wyższe, najczęściej psychologię bądź dietetykę, a także studia podyplomowe lub kurs z zakresu psychodietetyki. W swojej pracy zajmuje się wzajemnym wpływem psychiki na sposób odżywiania się.

Rosnąca popularność psychodietetyki jest najlepszym dowodem na to, że za niepowodzenia w odchudzaniu nie zawsze odpowiedzialna jest jedynie nieprawidłowo dobrana dieta. Trudności w osiągnięciu wymarzonej sylwetki lub poprawy zdrowia mogą powodować również niekorzystne nawyki żywieniowe oraz problemy natury psychologicznej. Rolą psychodietetyka jest ustalenie między innymi, jak dany pacjent radzi sobie ze stresem, jaką ma samoocenę, a także, jak wyglądają jego codzienne przyzwyczajenia. Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że te kwestie nie są stricte powiązane z nadwagą, tak naprawdę mają duże znaczenie, ponieważ pacjent, który źle znosi sytuacje stresowe, może mieć na przykład skłonności do podjadania. Zaburzenia mechanizmu samoregulacji doprowadzić mogą natomiast do utraty kontroli nad ilością i częstotliwością spożywanych produktów.

To dlatego zadaniem psychodietetyka jest nie tylko pomoc w uzyskaniu zdrowej sylwetki, ale i skupienie się na poszczególnych sferach życia pacjenta, tak aby dopasować jak najskuteczniejsze działania umożliwiające zrzucenie dodatkowych kilogramów. Najnowsze badania i obserwacje specjalistów z tej dziedziny pozwalają na wysnucie tezy świadczącej o tym, że problem z jedzeniem tak naprawdę zaczyna się w głowie. To dlatego nad wizytą u psychodietetyka powinny zastanowić się osoby z otyłością, które pomimo stosowania wielu diet nie są w stanie schudnąć albo utrzymać wymarzonego efektu na dłużej. Oprócz tego psychodietetyk może okazać się niezwykle pomocny, gdy spada motywacja pacjenta związana z przestrzeganiem diety lub wprowadzaniem kolejnych zdrowych nawyków żywieniowych. 

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychodietetyka?

Wiedząc już, kim jest psychodietetyk, można zrozumieć, kiedy jego wsparcie będzie szczególnie istotne. Pamiętać trzeba też o tym, że często psychodietetyka lub psychologa poleci również sam dietetyk, gdy dostrzeże, że problem pacjenta może być bardziej złożony. Przede wszystkim warto udać się na wizytę wtedy gdy, dieta, którą stosowało się do tej pory, nie przynosi żadnych zauważalnych rezultatów lub motywacja do dalszego przestrzegania zaleceń znacząco spada. Konsultacja psychodietetyczna będzie polecana także osobom, które nawet pomimo utraty części nadprogramowych kilogramów, nadal nie czują się zadowolone ze swojego wyglądu. To również doskonałe rozwiązanie dla pacjentów nieradzących sobie ze stresem, dla tych, którzy nie potrafią zrezygnować ze złych nawyków żywieniowych oraz dla tych, którzy nie umieją znaleźć w sobie wystarczającej motywacji do walki z nadwagą.

Podczas wizyty zostaną omówione między innymi metody pomagające przetrwać chwilowy spadek motywacji oraz indywidualne uwarunkowania danego pacjenta, które mogą wpływać na takie, a nie inne zachowania żywieniowe. Sama konsultacja przypomina wizytę u psychologa. Specjalista przeprowadza wywiad z pacjentem, zapoznaje się z dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z odchudzaniem oraz uważnie analizuje ich wyniki i to, czy są one prawidłowo dopasowane do danej osoby i jej potrzeb. Charakterystyka pytań pomaga określić, w jakich sytuacjach pojawiają się trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi, a także jak codzienne czynności i wyzwania wpływają na kształtowanie się nawyków żywieniowych. Dzięki spotkaniom z psychodietetykiem możliwe jest zrozumienie przyczyn problemów i dopasowanie właściwej diety.

Dołącz do przełomowego programu Holi

Indywidualny plan zmiany nawyków
Bezpłatny pakiet badań krwi
Konsultacje lekarskie
Nielimitowany dostęp do dietetyka
Wsparcie psychologa i fizjoterapeuty
Obsługa w pełni online
Kup program
dr Zuzanna Przekop
dietetyk

Dietetyczka, badaczka R&D, ekspertka w projektach Narodowego Programu Zdrowia, organizatorka konferencji “Żywienie bez granic”

Dowiedź się o mnie więcej
Kategorie:
Porady
Udostęonij post:
https://klinikaholi.pl/blogpost/psychodietetyka-co-to-jest-i-kiedy-warto-skorzystac-z-pomocy-psychodietetyka

Czemu możesz nam zaufać?

Leczenie poprzedzone diagnozą i badaniami

Zespół czołowych polskich ekspertów

Zarejestrowany podmiot leczniczy posiadający polisę OC

Gwarancja Holi
10% mniej na wadze lub zwrot pieniędzy*

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić nawet 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Kup Program