Wróć
5
.
03
.
2024

90% Polaków z otyłością nie widzi potrzeby terapii pod nadzorem lekarza

Paweł Seweryn
CEO
  • 4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości. Według prognoz do 2025 roku co trzeci Polak będzie miał chorobę otyłościową, obecnie problem dotyczy już co czwartego. Mimo to, tylko 0,2% pacjentów ma postawioną prawidłową diagnozę. 
  • 77% Polaków wie, że otyłość jest chorobą, jednak 90% osób z otyłością nie wskazało potrzeby lekarza w zespole terapeutycznym, zajmującym się leczeniem otyłości, wynika z raportu kliniki Holi “Holistycznie o problemie otyłości w Polsce”.
  • 3/4 badanych z chorobą otyłościową odchudza się obecnie lub odchudzało się w przeszłości i nie są to jednorazowe próby. Co drugi pacjent chciałby zredukować masę ciała o ponad 20 kg. 
  • Eksperci postulują konieczność holistycznego podejścia do leczenia otyłości, które uwzględnia nie tylko zmiany w diecie i aktywności fizycznej, ale także aspekty psychologiczne, a jeśli to konieczne, wsparcie farmakologiczne.

Otyłość zyskała miano epidemii naszych czasów. Statystyki są alarmujące. Na otyłość cierpi już 38% populacji światowej i 25% obywateli Polski. Prognozy na 2035 rok sugerują, że problem choroby otyłościowej dotknie co trzeciego Polaka. Mimo to, praktycznie nie istnieje ona w obszarze profesjonalnej diagnozy. Dane NFZ pokazują, że w Polsce tylko około 19 tysięcy osób ma postawioną diagnozę choroby otyłościowej przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Stanowi to zaledwie 0,2% rzeczywistej grupy, która zmaga się z tym problemem. Oznacza to, że do holistycznego podejścia w leczeniu przed Polakami jeszcze długa droga. 

Co trzeci badany uznał otyłość za wybór

Jak wynika z raportu kliniki Holi “Holistycznie o problemie otyłości w Polsce” Polacy wiedzą, że otyłość jest chorobą, jednak 90% osób z otyłością nie wskazało potrzeby lekarza w zespole terapeutycznym, zajmującym się jej leczeniem. Co więcej, chociaż badani w większości przyznają, że otyłość to choroba przewlekła, to niemalże co trzeci z nich wskazał, że jest ona wyborem, a dwie trzecie - efektem zaniedbań po stronie pacjenta. Respondenci jako przyczyny otyłości wskazywali głównie niewłaściwą dietę, brak ruchu i zaburzenia metaboliczne. 

Przyczyny otyłości są wielorakie i często złożone. Z jednej strony, nadmierne spożycie kalorii w stosunku do zapotrzebowania metabolicznego jest jednym z kluczowych czynników prowadzących do nadwagi i otyłości. Z drugiej strony - Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje również na istnienie podgrup pacjentów, u których patogeneza otyłości może być znacznie bardziej skomplikowana. Czynniki takie jak stosowane leki, współistniejące choroby, sytuacje powodujące unieruchomienie, czy nawet specyficzne choroby genetyczne, a także czynniki psychologiczne, psychospołeczne i ekonomiczne mogą odgrywać istotną rolę w rozwoju otyłości - komentuje prof. dr hab. Artur Mamcarz, członek rady naukowej kliniki Holi.

Otyłość a zdrowie metaboliczne

Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia ponad 200 innych chorób. Cukrzyca typu 2, zaburzenia lipidowe, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze są powszechnie znanymi chorobami metabolicznymi, które występują  jako powikłania otyłości. Jednak znaczny nadmiar wagi może wiązać się również z zaburzeniami płodności, chorobami zwyrodnieniowymi stawów, zespołem bezdechu sennego, a także ryzykiem wystąpienia niektórych nowotworów, czy depresji.

W Polsce często mówi się o "chorobach metabolicznych", pomijając przy tym istotną kwestię zdrowia metabolicznego. Kluczem do jego utrzymania jest zachowanie prawidłowej wagi. W przypadku osób chorujących na otyłość utrata już od 5 do 10% masy ciała znacząco poprawia stan zdrowia metabolicznego, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób, współistniejących z otyłością - mówi dr Zuzanna Przekop, Head of R&D w klinice Holi. 

Choroba otyłościowa wymaga holistycznego podejścia

Osoby dotknięte otyłością podejmują samodzielne próby redukcji wagi, niestety często bez trwałego efektu. Wpadają w pułapkę błędnego koła odchudzania, pogarszającej się jakości życia i wzrastających ryzyk zdrowotnych. 75% osób cierpiących na chorobę otyłościową przyznało, że odchudza się obecnie lub odchudzało się w przeszłości. Co więcej nie są to jednorazowe próby, a co drugi pacjent chciałby zredukować wagę o ponad 20 kg. 

Definicja otyłości podkreśla jej przewlekłość, złożoność i wieloczynnikowość. Coraz więcej specjalistów zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt - tendencję do nawrotów. Wielu pacjentów w swoim życiu łącznie utraciło więcej kilogramów niż wynosi aktualnie ich masa ciała. To pokazuje, że otyłość to znacznie więcej niż tylko kwestia masy ciała - to skomplikowany stan, który wymaga zrozumienia i skutecznej interwencji medycznej - mówi dr Zuzanna Przekop.

Szansą dla pacjentów są analogi GLP-1, które zatrzęsły światem medycznym, gdyż okazało się, że leki te, pierwotnie zaprojektowane do wyrównania stężenia glukozy we krwi, wspomagają utratę masy ciała i robią to wyjątkowo skutecznie.

Badania kliniczne wykazały, że analogi GLP-1 mogą skutecznie redukować masę ciała u pacjentów z chorobą otyłościową, jednocześnie poprawiając kontrolę glikemii i zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Jednakże ich skuteczność w leczeniu otyłości jest największa, gdy są one stosowane wraz z innymi elementami terapii, zwłaszcza zmianą stylu życia. Włączenie do terapii takich działań jak odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna oraz wsparcie psychologiczne pozwala maksymalizować efektywność leczenia i utrzymanie osiągniętych rezultatów. Stosowanie analogów GLP-1 bez modyfikacji stylu życia, będzie po pierwsze nieefektywne, a po drugie, spowoduje, że po odstawieniu leku dojdzie do nawrotu choroby otyłościowej - mówi prof. dr hab. Alina Kuryłowicz, członek rady medycznej kliniki Holi.

Pełna treść raportu: www.klinikaholi.pl/raport

Razem zadbajmy o Twoje zdrowie.

Dołącz do programu, a my pomożemy Ci zgubić 15% wagi w przeciągu 6 miesięcy pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.

Czy to dla mnie?