Czym różni się liraglutyd od semaglutydu?

Jeden i drugi lek jest analogiem ludzkiego hormonu jelitowego GLP-1, jednak ich podobieństwo do tego hormonu nieznacznie się różni. Z punktu widzenia farmakologicznego leczenia otyłości jedynym lekiem obecnie zarejestrowanym do leczenia otyłości w Polsce jest lek zawierający liraglutyd. Sytuacja ta jednak może ulec zmianie w najbliższym czasie, co spowoduje rozszerzenie możliwości farmakologicznego leczenia otyłości. Na ten moment wskazaniem do zastosowania semaglutydu jest cukrzyca typu 2. Z praktycznego punktu widzenia liraglutyd jest do codziennych wstrzykiwań, natomiast semaglutyd dzięki zastosowanym modyfikacjom aminokwasów w preparacie, ma dłuższy czas działania leku, dzięki czemu stosuje się go raz w tygodniu. Aby dowidzieć się więcej o różnicach przejdź na bloga.

Czy analogi GLP-1 wejdą w interakcję z moimi lekami?

GLP-1 można zazwyczaj stosować bezpiecznie z innymi lekami, w tym z lekami na nadciśnienie, choroby tarczycy oraz cukrzycę. W Holi, nasi specjaliści przeprowadzą z Tobą szczegółowy wywiad medyczny, w tym zbiorą informację o przyjmowanych przez Ciebie lekach, aby upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do zastosowania leczenia analogami GLP-1.

Czym są i jak działają analogi GLP-1?

Analogi GLP-1, czyli glukagonopodobnego peptydu pierwszego, to grupa leków która naśladuje działanie tego hormonu jelitowego. Hormon ten naturalnie wydzielany jest w odpowiedzi na spożyty pokarm. Celem tego hormonu jest utrzymanie stężenia glukozy na prawidłowym poziomie poprzez wpływanie na wydzielanie insuliny przez trzustkę. Dodatkowo wpływa na regulację apetytu regulując wydzielanie greliny, tzw. hormonu głodu, a także wpływając bezpośrednio na ośrodek głodu. Leki, będące analogami GLP-1 aktywują receptory GLP-1 co wpływa na zmniejszenie wydzielania glukagonu, zmniejszenie apetytu, zwiększenie produkcji insuliny, opóźnienie opróżniania żołądka oraz poprawę kontroli sygnałów w mózgu odpowiadających za pojawienie się uczucia głodu. Prowadzi to do odczuwania sytości po spożyciu mniejszej ilości kalorii niż dotychczas, co w konsekwencji ułatwia proces utraty masy ciała.

Czy muszę korzystać z leków?

Leczenie, niezależnie od miejsca w którym się odbywa, musi być prowadzone za zgodą pacjenta. Farmakologiczne leczenie otyłości w Holi jest możliwe, jednak nie jest konieczne. Dodatkowo o włączeniu farmakologii decyduje lekarz, podczas konsultacji lekarskiej. Dla osób, które nie mogą włączyć leczenia farmakologicznego lub nie chcą go włączyć mamy dedykowany program Holi Act.

Jak wygląda praca z lekarzem Holi?

W programie Holi Med otrzymujesz opiekę lekarską. Konsultacja odbywa się raz na 3 miesiące. Podczas pierwszej konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad i zweryfikuje możliwość włączenia farmakologicznego leczenia otyłości. Kolejne wizyty mają na celu kontrolę leczenia. Natomiast co bardzo ważne, w Holi przez cały czas programu możesz skontaktować się ze swoim lekarzem za pośrednictwem dietetyka. Jeżeli Twój lekarz uzna, że potrzebna jest dodatkowa wizyta w celu rozwiązania Twojego problemu, zostanie ona umówiona w ramach pakietu.